Založ si blog

Opäť ďalší, žiaľ, tradičný rebríček škôl…

            Keby som mal moc, okamžite zruším prieskumy (najmä tie predvolebné) i hlúpe rebríčky. A tie školské sú veľmi hlúpe a podobní sú tí, ktorí ich berú úplne vážne a riadia sa nimi ako Svätým písmom. Ľudia, začnime rozmýšľať! Určite mnohých teší, keď sa ako škola v nejakom rebríčku umiestnime vyššie. Ale neraz za tým nie je skutočná hodnota, ktorú v danej inštitúcie budujeme. Ide len a len o vecnú a neraz prázdnu štatistiku. Iné je, keď sa trebárs porovnávajú dve školy v jednej obci a konkrétne sa otvorí diskusia o zvyšovaní ich kvalít.

            Treba si pozrieť spôsob, akým sa tento každoročný rebríček škôl zostavuje. A potom ho rozumný človek musí úplne  ignorovať. Hodnota školy sa vytvára inak a veľmi ťažko sa dá vystihnúť už len preto, že škola je heterogénna. Osobne uprednostňujem referencie o školách cestou ohlasov absolventov a vôbec pozorovaním školy najbližším okolím, nie kadejakou externou inštitúciou.

            Rebríček škôl je asi taký relevantný ako predvolebné prieskumy. A rovnako toľko zla narobí. Pozrel som si školy na popredných miestach. Niektoré dosť dobre poznám a rozhodne nepatria medzi najlepšie vo všetkých oblastiach fungovania školy. Isto, keďže majú veľa žiakov a môžu ich selektovať, niektoré ukazovatele môžu byť veľmi dobré (úspech v rôznych školských súťažiach). No máme medzi žiakmi aj deti, ktoré nevedia prispieť výkonom tak, aby ich zaevidoval neobjektívny a hlavne na dohadoch postavený rebríček Ineka.

            Spoločnosť i škola sa stali závislé od kvantitatívnych hodnotení. Zabúda sa na kvalitu, ktorá sa prejavuje v celom komplexe ukazovateľov, nie iba v niektorých vybraných, v ktorých vynikajú veľké školy. Neraz sa môže stať, že škola je kvantitatívne vysoko, no kvalitatívne je o ničom (a pozor, pri slove kvalita nehovorím len o vzdelávaní).

            Byť v rebríčku Ineko na akomkoľvek mieste vôbec nič neznamená. Škola musí pomáhať všetkým typom žiakov, i keď tí „neštandardní“ jej hodnotu v rebríčku veľmi nezdvihnú, nevedia zdvihnúť a nemôžeme od nich chcieť, aby ju dvíhali.

            Veril by som takým prieskumom, keby sa to robilo ako v relácii Áno, šéfe!, že by niekto na pár dní školu navštívil a na základe dlhodobejšieho pozorovania výchovno-vzdelávacieho procesu by vyslovil hodnotenie. I keď si myslím, že by v takom prípade musel byť v škole aspoň pol roka, keďže škola nie je reštaurácia a rozhodne nie miesto, kde platí štatistika a pohľad zvonka.

            Myslím si však, že kvalitatívne mysliaci občania (je ich málo) vedia posúdiť, aká je škola a nepotrebujú na to rebríček, ktorý má pramálo s realitou a najmä so situáciou škôl, keď štát priamo neguje mnohé snahy škôl, ktoré chcú byť kvalitnejšie. Systém napr. dovoľuje, ba núti prepĺňať triedy. Lebo viac žiakov = viac peňazí = viac kvalitatívnych opatrení, ktoré neraz závisia od dostatku kapitálu. A v takejto situácii potom trpia štandardné i neštandardné deti, lebo sa ustupuje od mravenčej individuálnej pedagogickej práce. A potom príde nejaké Ineko a vrazí nôž medzi školy so seriózne sa tváriacim prieskumom, ktorý médiá propagujú, akoby išlo o vysoko vedeckú definitívu.

            Ľudia, rozmýšľajme…   

*

*

*

*

*

*

*

Skutočná zmena školstva = skutočná zmena spoločnosti.

*

Zdieľajte…

*

O AUTOROVI TEXTU: PhDr. Ján Papuga, PhD. * pedagóg, spisovateľ, aktivista, člen politickej strany Život – NS za školstvo, zakladateľ pedagogickej koncepcie Konštruktívna školoveda – hľadanie strednej cesty * Bratislava-Rača, Bernolákovo * janpapuga@gmail.com  * FB: Ján Papuga * FB: Ján Papuga Život – NS * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * Blog Pravda: janpapuga.blog.pravda.sk * Youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk * AKTIVAČNÁ VÝZVA: Šírte tento text, aby sa zo slov stali činy. Zdieľajte ho, je verejný, netreba môj súhlas. Sprostredkujte môj text ľuďom, čo nechodia na internet. Posielajte ho politikom, stranám, ministrom, inštitúciám,  médiám. Ak sa s textom stotožňujete, je potrebné, aby sa dostal do povedomia. Aj takto sa menia veci. V prípade, že chcete poznať moju koncepciu a chcete konštruktívne, vecne a odborne komunikovať s inými ľuďmi, pridajte sa do FB skupiny Školoveda alebo mi napíšte na uvedené kontakty. * DISKUSIA NA BLOGU: Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú neraz anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V PRÍPADE, ŽE MÁTE ZÁUJEM O KONŠTRUKTÍVNU PRIPOMIENKU A MOJU REAKCIU NA ŇU, NEVÁHAJTE SA SO MNOU SPOJIŤ PROSTREDNÍCTVOM UVEDENÝCH KONTAKTOV. Odborná, slušná a zmysluplná diskusia vie zmeniť mnohé veci. Osobné invektívy a vulgárne vyjadrovanie ignorujem a blokujem. Akémukoľvek neanonymnému podnetu a konštruktívnej kritike či spätnej väzbe sa poteším. Ak sa nechcete verejne vyjadriť, pokojne sa mi ozvite  prostredníctvom uvedených kontaktov. Aj v prípade, že vaša vec nesúvisí s témou článku. Ďakujem.

Väčšinu žiakov nezaujímajú tri „hajzle“ na škole alebo Pohľad maturanta na vzdelávanie

10.09.2023

Nepáči sa mi, keď sa istá vrstva spoločnosti spája s nejakou politickou stranou len preto, že to hovoria rôzne prieskumy volebných preferencií. Opäť sa nenávistne polarizujeme len kvôli pár ľuďom, čo chcú vyvolávať konflikt, boj, vojnu… Starí ľudia volia tú a tú stranu, mladí zase volia tú [...]

Sviatok Ústavy

01.09.2023

Tento deň nevnímam slávnostne. Skôr by som prijal nejaký všeobecný sviatok štátnosti. Ústava mala isto niekoľko rokov po jej vzniku významné opodstatnenie a sú v nej časti, ktoré sú nadčasové. No jej zvyšný text je už zastaraný, málo konkrétny, a tým ľahko zneužiteľný, o čom sme sa neraz presvedčili. A veľmi smutné je, že tí, čo našu Ústavu, štátnosť a [...]

PS nikdy! Pokus-omyl nás zničí

15.08.2023

Ihneď by som volil nový politický subjekt, keby som nevidel do politiky. Nech sa nevolia okukaní a zdiskreditovaní politici. Zdá sa však, že opäť budeme voliť menšie zlo. Keďže do politiky vidím viac, než by som musel, strana Progresívne Slovensko [...]

Vladimir Putin

Keď nestačia peniaze, príde diskreditácia. Kremeľ nespokojné manželky vojakov rieši „po rusky“

02.12.2023 19:35

Úrady pravdepodobne ponúkli rodinám zvýšené platby v hotovosti výmenou za to, že sa zdržia protestov.

SR Prešov Demokrati snem Naď TK POX

Podľa očakávaní. Demokratov povedie exminister obrany, z Hegera podpredseda

02.12.2023 17:45, aktualizované: 18:59

Jaroslav Naď pri hlasovaní získal 109 zo 120 hlasov delegátov.

zemetrasenie

Filipíny zasiahlo silné zemetrasenie, varovanie pred cunami odvolali

02.12.2023 17:39, aktualizované: 19:42

Filipínske úrady odporučili obyvateľom, aby sa okamžite presunuli na vyššie položené miesta alebo do vnútrozemia.

polícia sneh

Na D3 pri Čadci v smere do Poľska havaroval kamión, úsek uzavreli

02.12.2023 16:31

Vodiči úsek obchádzajú cez mesto a stoja v kolónach už od Kysuckého Nového Mesta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 168
Celková čítanosť: 531070x
Priemerná čítanosť článkov: 3161x

Autor blogu

Kategórie