Založ si blog

Ústava je len pre politikov! Využime aspoň referendum

Referendum je prejav priamej demokracie a je len vinou ničomných politikov, že je bezzubé, že jeho využitiu je kladených mnoho prekážok a že má nerealistické kvórum. Navyše jeho výsledky 150 poslanci nemusia akceptovať.

            Som zásadným prívržencom toho, aby sa referendum stalo spôsobom účasti občanov na vláde aj pravidelne, najmä keď sa do vládnucich a politických funkcií dostávajú ľudia, čo tam nemajú čo robiť, len tam škodia a v mene nás rozhodujú o nás (teda v mene seba). Kým si neuvedomíme svoju moc, bude naša krajina v rukách ľudí, ktorých úmysly sú za 30 rokov preukázateľne nečestné, sebecké a mimo záujmu občanov. Aj preto určite pôjdem na referendum 21. januára 2023. Neexistuje v modernej demokracii, že by občania-démos (!) nemali dosah na akúkoľvek zlú vládu, aby nemohli požadovať jej odvolanie. Takýto betón si totiž vytvorili politici, aby sa čo najdlhšie zabetónovali vo funkciách a mohli stále viac a viac škodiť a brať veľké peniaze.

            Referendum 2021 nevnímam ako aktivitu opozície. Isto, v stave občianskej negramotnosti voliči inklinujú k rôznym politickým subjektom, a keď sa tie odhodlajú aktivizovať ľudí, je pravdepodobnosť, že akcia bude úspešnejšia, akoby to spravilo nejaké neznáme občianske združenie. Ale mať v Ústave právo odvolať vládu musí byť! Resp. je v týchto časoch nebezpečné, že občania nemajú túto možnosť. Teda nemôžu potrestať vládu, nech by akokoľvek zle konala. Nemajú možnosť varovať zle konajúcu vládu, aby sa napravila. A preto jednoznačne podporím ústavnú zmenu, ktorá sa v referende predkladá. Keby sme mali normálnych politikov, sami by takúto možnosť dali do Ústavy a ušetrili by milióny na ľudové hlasovanie. Ale ani tento dôvod nie je pre politických gaunerov dostatočný.

              Ono, pozrime sa na to, čo sa stalo. Najvyššou demokratickou formou, tento raz bez kupovania poslancov a na návrh koaličnej (!) strany bola vyslovená nedôvera vláde, čo je legitímny ústavný prvok. Argumenty proti vláde boli v rozprave, medializovali sa a mnohí občania ich poznajú. Poslanci sú teda v zastupiteľskej demokracii našimi reprezentantmi a viac ako polovica z nich sa vyslovila proti vláde. ÚPLNE LOGICKY, ZÁKONITE A PRIRODZENE BY MALI NASLEDOVAŤ NOVÉ PARLAMENTNÉ VOĽBY. No našu Ústavu zákonodarcovia nepísali pre občanov, ale pre nich samých. A tým si vytvorili obrovský priestor, v ktorom môžu lavírovať až do takej miery, že sa pokojne môže zopakovať vláda, ktorá bola odvolaná, resp. jej bola vyslovená nedôvera. (Veď tá súčasná vláda sa aj správa tak, akoby mala pokračovať.) Len aby sa nemuseli vzdať moci, aby mohli vymýšľať a naďalej traumatizovať spoločnosť. A minulý rok nám tým zasmradili celé Vianoce. Rozum mi neberie to, že o demokracii napriek demokratickému procesu rozhoduje pár slov v Ústave, ktorú písali naničhodní politici vo svoj prospech.  

            Ústava podporuje aj papalášstvo, ktoré malo vyhynúť pádom socializmu. Nepadlo. Poslanec nie je definovaný ako zamestnanec, a tým pádom môže prísť do parlamentu opitý, nadrogovaný a nemožno ho nijako potrestať, môže sedieť v parlamente, akoby sa nič nestalo. Len si predstavme, keby sme mi v podguráženom stave prišli do práce. Isto, poslanec má mať osobitné postavenie. Ale nie na Slovensku. Tu ešte dlho potrvá, kým politici svoj mandát  nebudú zneužívať. Dovtedy je potrebné striktne ich obmedziť zákonmi. Uvediem ešte jeden príklad deviácií v Ústave. Neraz naši slávni ministri odchádzajú z postov pre rôzne pochybenia. Vláda je výkonná moc a je podradená zákonodarnej, z čoho vyplýva, ako aj z Ústavy, že zákonodarná moc je najvyššia aspoň z hľadiska predkladania zákonov. No a keď minister zlyhá, v pokoji sa môže vrátiť do parlamentu – a môže tam mudrovať. Veď je to len Národná rada Slovenskej republiky. Je to to isté, akoby v nejakej firme či organizácii zlyhal riaditeľ a stal by sa generálnym riaditeľom. Ale politikom takýto stav vyhovuje, plat im ide. A že pochybili, nevadí, veď v politike je bežné oslavovať neschopných ľudí. A média tomu plne napomáhajú.

            Aj pre uvedené príklady pôjdem k referendu a budem hlasovať. Obávam sa však, že potrvá ešte veľmi dlho, kým bude legislatíva na Slovensku v prospech občanov, nie v prospech umelo vytváranej elity a v prospech bezcharakterných a neschopných politikov.         

*

*

*

*

*

*

*

Skutočná zmena školstva = skutočná zmena spoločnosti.

*

Zdieľajte…

*

O AUTOROVI TEXTU: PhDr. Ján Papuga, PhD. * pedagóg, spisovateľ, aktivista, člen politickej strany Život – NS za školstvo, zakladateľ pedagogickej koncepcie Konštruktívna školoveda – hľadanie strednej cesty * Bratislava-Rača, Bernolákovo * janpapuga@gmail.com  * FB: Ján Papuga * FB: Ján Papuga Život – NS * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * Blog Pravda: janpapuga.blog.pravda.sk * Youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk * AKTIVAČNÁ VÝZVA: Šírte tento text, aby sa zo slov stali činy. Zdieľajte ho, je verejný, netreba môj súhlas. Sprostredkujte môj text ľuďom, čo nechodia na internet. Posielajte ho politikom, stranám, ministrom, inštitúciám,  médiám. Ak sa s textom stotožňujete, je potrebné, aby sa dostal do povedomia. Aj takto sa menia veci. V prípade, že chcete poznať moju koncepciu a chcete konštruktívne, vecne a odborne komunikovať s inými ľuďmi, pridajte sa do FB skupiny Školoveda alebo mi napíšte na uvedené kontakty. * DISKUSIA NA BLOGU: Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú neraz anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V PRÍPADE, ŽE MÁTE ZÁUJEM O KONŠTRUKTÍVNU PRIPOMIENKU A MOJU REAKCIU NA ŇU, NEVÁHAJTE SA SO MNOU SPOJIŤ PROSTREDNÍCTVOM UVEDENÝCH KONTAKTOV. Odborná, slušná a zmysluplná diskusia vie zmeniť mnohé veci. Osobné invektívy a vulgárne vyjadrovanie ignorujem a blokujem. Akémukoľvek neanonymnému podnetu a konštruktívnej kritike či spätnej väzbe sa poteším. Ak sa nechcete verejne vyjadriť, pokojne sa mi ozvite  prostredníctvom uvedených kontaktov. Aj v prípade, že vaša vec nesúvisí s témou článku. Ďakujem.

Opäť ďalší, žiaľ, tradičný rebríček škôl…

21.01.2023

Keby som mal moc, okamžite zruším prieskumy (najmä tie predvolebné) i hlúpe rebríčky. A tie školské sú veľmi hlúpe a podobní sú tí, ktorí ich berú úplne vážne a riadia sa nimi ako Svätým písmom. Ľudia, začnime rozmýšľať! Určite mnohých teší, keď sa ako škola v nejakom rebríčku umiestnime [...]

Dzurinda sa vráti… Ak…

12.12.2022

Nechápem tie analýzy o návrate Dzurindu, ktorý prišiel na snem bezvýznamnej strany. To sa máme obávať návratu každej politickej mŕtvoly? Navyše, návratu človeka, ktorý spravil kopec zla na Slovensku (isto menej ako tí súčasní). Tých pár pozitívnych zmien, čo vykonala jeho vláda, je príliš málo na jeho pozitívne hodnotenie. Ale tak či tak… Dzurinda sa vráti. Ak [...]

Referendum je iba v rukách občanov. Uvedomíme si to niekedy?

08.12.2022

Referendum by bolo u nás na Slovensku najlepším nástrojom na rozhodovanie v situácii, keď je moc v rukách hlupákov, čo sa starajú o vlastné záujmy, nie o záujmy občanov. A pritom sa oháňajú tým, že sú zástupcami občanov, hoci nič pre nich nerobia. A to, čo robia sú iba odrobinky, ktoré majú upchať [...]

demisia, Heger, Čaputová,

Heger: Termín volieb je v rukách poslancov, pre mňa je to irelevantné

26.01.2023 23:43

Hoci je viac návrhov, Heger ako reálny dátum predčasných volieb vidí 30. september.

Babiš, Pavel

Dosť bolo nechutností. Pavel a Babiš odmietli konfrontačnú debatu

26.01.2023 22:44

Andrej Babiš prekvapivo vyhlásil, že ak by sa stal prezidentom, navrhol by Petra Pavla za náčelníka generálneho štábu.

Viktor Orbán

Orbán chce okamžité prímerie na Ukrajine, aj keby rokovanie o mieri trvalo roky

26.01.2023 20:40

Šéf maďarskej vlády varoval pred nebezpečenstvom eskalácie vojny.

Polícia / Hranice / Kontroly /

Rakúsko predĺžilo kontroly na hraniciach so Slovenskom do 5. februára

26.01.2023 19:54

Rakúsko zaviedlo kontroly na hraniciach so Slovenskom koncom septembra 2022.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 138
Celková čítanosť: 371917x
Priemerná čítanosť článkov: 2695x

Autor blogu

Kategórie