Založ si blog

List pre Zuzanu Čaputovú

Vážená pani prezidentka,

ste vynikajúca rečníčka a veľmi dobre ovládate neverbálnu komunikáciu. Nebyť slovenčinárom a nemať kritické myslenie, uveril by som Vašim slovám. Našťastie mám vynikajúce školy a kopec naštudovanej literatúry. A vďaka pedagogickej praxi poznám rôzne situácie a rôzne prejavy správania rôznych ľudí v rôznych situáciách, viem ich čítať a interpretovať. Nech by ste akokoľvek svojím prejavom modelovali svoju bezúhonnosť, neverím Vám a pre mňa nie ste už minimálne dva roky ani slušná (hoci tak pôsobíte), ani empatická (hoci sa tak prejavujete), ani správna (hoci si to namýšľate). Isto, po Vašom zvolení som mal nádej, že budeme mať peknú, nadstranícku a nezávislú prezidentku pre všetkých občanov. No zmenili ste sa na naničhodnú političku, ktorá ohrozuje demokraciu, polarizuje spoločnosť (teda nespája ju) a ignoruje svoj ľud, aj ten konzervatívnejší.

Podpísať americkú zmluvu bez ohľadu na vôľu verejnosti za menej ako hodinu je cynické. Referendum dať na Ústavný súd a zmluvu USA bez všetkého podpísať je autokratické až papalášske. Požadovať cenzúru ľudí s iným názorom je prejav totality. Nechať nivočiť Slovensko najhoršou vládou v dejinách je riadenou likvidáciou vlasti. Nereagovať na korupciu či manipulácie rôznych funkcionárov z koaličného spektra je spolupodieľanie sa na vine. Ukazovať Slovensko cudzím návštevám, akoby bolo centrom vrahov a mafie, je poškodzovaním mentality Slovákov. Sebecky nekomunikovať s legitímne zvolenými stranami je obyčajná tvrdohlavosť nehodná štátnika. Urážať sa pre konštruktívnu i ostrú kritiku je nepochopením verejnej funkcie. Vyberať problémy skupín občanov pred vážnymi súčasnými či budúcimi existenčnými situáciami väčšiny Slovákov je ich diskrimináciou a ignoráciou.

Pani prezidentka, mohol by som podobne pokračovať. A nič z uvedených či ďalších prípadov by nenapĺňalo toľko pranierovaný pojem slušnosť, ktorý si mnohí vysvetľujú po svojom a ktorým sa prezentujete v médiách, ktoré Vám netvoria opozíciu. Vo Vašom prípade je prejavom Vašej neslušnosti absolútna ignorácia reality Slovákov a Slovenska. Isto, vystupujete slušne. No slušnosť nebudujú marketingoví odborníci, hoci je pravdou, že slovenský občan reaguje na dobrý marketing. Slušnosť musí byť v človeku, v politikovi a jej prítomnosť je v nezávislom človeku neotrasiteľná. Fotky, facebookové statusy, rozhovory u neobjektívnych a manipulatívnych novinárov či občasné návštevy podnikov, sociálne odkázaných či častí Slovenska nie sú budovaním slušnosti, ako ani príjemný hlas, zjav a vkusné oblečenie. Prezident dokáže oveľa viac. Ak chce…

Preto radšej nekandidujte alebo sa zmeňte na nezávislú štátničku. To sa však už nedá, už ste odhalili svoj štýl a zrejmú závislosť od rôznych prúdov a zoskupení. Tak radšej nekandidujte a dúfajte, že ak niekedy bude v tomto štáte spravodlivosť, tak si Vás nenájde. Vôbec Vám to neželám. Ale to, čo ste nespravili a mohli, je rovnako zlé, ako to, čo ste spravili.

Ešte sa dá všetko zvrátiť, no nemám skúsenosť, že by sa z nesprávne konajúcich sa z politikov stali mávnutím ruky ľudia. Úprimne by som sa tešil, keby sa tak stalo.

S pozdravom a želaním pevného zdravia a dobrého rozhodnutia

                                                                                              občan Ján Papuga 

*

*

*

*

*

*

*

Skutočná zmena školstva = skutočná zmena spoločnosti = skutočná zmena politiky.

*

Zdieľajte…

*

O AUTOROVI TEXTU: PhDr. Ján Papuga, PhD. * pedagóg, spisovateľ, aktivista, člen politickej strany Život – NS za rezort školstva, zakladateľ pedagogickej koncepcie Konštruktívna školoveda – hľadanie strednej cesty * Bratislava-Rača, Bernolákovo * KONTAKTY: janpapuga@gmail.com  * FB: Ján Papuga * FB: Ján Papuga Život – NS, školstvo * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * Blog Pravda: janpapuga.blog.pravda.sk * Youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk * AKTIVAČNÁ VÝZVA: Šírte tento text, aby sa zo slov stali činy. Zdieľajte ho, je verejný, netreba môj súhlas. Sprostredkujte môj text ľuďom, čo nechodia na internet. Posielajte ho politikom, stranám, ministrom, inštitúciám,  médiám. Ak sa s textom stotožňujete, je potrebné, aby sa dostal do povedomia. Aj takto sa menia veci. V prípade, že chcete poznať moju koncepciu a chcete konštruktívne, vecne a odborne komunikovať s inými ľuďmi, pridajte sa do FB skupiny Školoveda alebo mi napíšte na uvedené kontakty. * DISKUSIA NA BLOGU: Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú neraz anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri, čo nechcú alebo nevedia pochopiť môj text a neraz prechádzajú k osobným invektívam pod neidentifikovateľným menom. S takýmito ľuďmi nemám dôvod diskutovať, resp. sa s nimi diskutovať nedá. V PRÍPADE, ŽE MÁTE ZÁUJEM O KONŠTRUKTÍVNU PRIPOMIENKU A MOJU REAKCIU NA ŇU, NEVÁHAJTE SA SO MNOU SPOJIŤ PROSTREDNÍCTVOM UVEDENÝCH KONTAKTOV. Odborná, slušná a zmysluplná diskusia vie zmeniť mnohé veci. Osobné invektívy a vulgárne vyjadrovanie ignorujem a blokujem. Akémukoľvek neanonymnému podnetu a konštruktívnej kritike či spätnej väzbe sa poteším a určite odpoviem, ak mi napíšete súkromnú správu. Ak sa nechcete verejne vyjadriť, pokojne sa mi ozvite prostredníctvom uvedených kontaktov. Aj v prípade, že vaša vec nesúvisí s témou článku. Ďakujem za pochopenie.  

Médiá dlhodobo „zabíjajú“ spoločnosť

20.05.2024

Tento článok nemá klásť vinu len médiá. Vinní sme všetci, čo nezvládame záťažové situácie, čo denne konáme zle, čo presadzujeme nezmysly. Ale médiá majú moc znásobiť toto zlo. Napriek tomu nechcem vzbudiť nenávisť, ale poukázať na realitu, a to aj na realitu nás ako prijímateľov. Nenávisť a [...]

Slovenské národné divadlo nie je sociálna sieť, ktorá znesie všetko

12.05.2024

Vyštudoval som estetiku a literatúru, napísal som pár hier (dve sa hrali, za jednu som dostal cenu Divadelného ústavu) a videl som stovky divadelných predstavení, dokonca k divadlu vediem žiakov. A hry boli naozaj všelijaké. Aj politické. Dalo by sa povedať, že som v umení zvyknutý na hocičo a som aj v rámci istých mantinelov vysoko tolerantný k umeniu a kultúre. Doposiaľ [...]

Čaputová nemá ďaleko od vulgárnosti

28.04.2024

Od prezidentky som mnohé očakával a silno som jej držal palce. Nuž, mýliť sa je ľudské. A politikom sa asi veriť nedá. No ja im dávam šancu aj za cenu sklamania. Snáď sa raz dočkám normálnosti. Niekto musí republiku riadiť. Čaputová má veľmi príjemné vystupovanie, je sympatická a má taký vyrovnaný a príjemne zafarbený hlas, ktorý dokáže citovo pôsobiť. [...]

uss harder

Unikátny objav. Našli slávnu americkú ponorku USS Harder, je takmer nepoškodená

25.05.2024 21:54

Na palube bolo 79 námorníkov vrátane veliteľa Samuela Deeleyho, ktorý bol známy aj pod prezývkou "vrah torpédoborcov".

maldivy Nekton Mission 2022

Zodpovedné sú za 0,003 % emisií, doplácajú na bohatých. Pre stúpajúcu hladinu morí volajú Maldivy o pomoc

25.05.2024 21:17

Tamojšia vláda upozornila, že toto nízko položené súostrovie Indického oceánu je vylúčené z najštedrejších podporných opatrení.

india, požiar

Požiar zábavného centra v Indii pripravil o život 24 ľudí, zomrelo aj mnoho detí

25.05.2024 18:22, aktualizované: 20:39

Polícia zadržala majiteľa a manažéra centra. Príčina požiaru zatiaľ nie je známa.

UN Sudan

Prokurátor, ktorý chce dostať izraelského premiéra za mreže, obhajoval zločinca, čo podporoval odsekávanie končatín

25.05.2024 18:00

Karim Khan, ktorý by rád videl Benjamina Netanjahua vo väzení, pôsobil ako advokát libérijského prezidenta prezývaného mäsiar z Monrovie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 175
Celková čítanosť: 572464x
Priemerná čítanosť článkov: 3271x

Autor blogu

Kategórie