Založ si blog

Beztrestne plytvajú naším, ako by to bolo ich!

            K nižšie uvedenému textu má inšpiroval príspevok kamarátky a kolegyne Dariny Mosnej zo Života – NS: „Budajovo rozhadzovanie státisícov na korytnačky, 4 ľudia zarobia na ochrane korytnačky kráľovskú mesačnú mzdu. 651-tisíc za ochranu korytnačky močiarnej? Z eurofondov bol podporený projekt Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia na ochranu korytnačky močiarnej v lokalitách Marcelová a Veľký Lév. Celkový rozpočet projektu je 651 194,59 eur. Čo je na tomto projekte zaujímavé? Jeho rozpočet. Najvyššia položka rozpočtu tohto projektu? Odborný koordinátor za 127-tisíc eur! Mesačný náklad na koordinátora je 2 798,64 EUR. Potom ešte expert, pomocný pracovník a projektový manažér. Štyria ľudia na projekte za 312-tisíc eur. Skoro polovica peňazí z eurofondov teda ide na mzdy štyroch zamestnancov. Celý článok si prečítajte tu. Nájdete tam ešte veľa zaujímavého čítania ohľadne vyhadzovania peňazí Budajom, mám pocit, že v kotolni by bol užitočnejší.“

            Sám prispievam na ochranu a pomoc zvieratám. A vôbec občania prispievajú na všetko, čo má riešiť štát, ktorý ich len oberá o kopec prostriedkov. Aj na ochranu korytnačky sa má prispieť. Ale, preboha, nie takou sumou, že by uživila 10 útulkov zvierat alebo by pomohla niekoľkým ZOO. To je fackou pre tieto organizácie. Len na mzdy „koordinátorov“ projektu dajú tisíce a tisíce eur, ktoré by po použití rozumu poslúžili mnohým organizáciám a zvieratám. Napokon sa tej korytnačke nedostane nič!

            Samozrejme, takýto gaunerský prístup nie je vlastný len ministerstvu životného prostredia a len tejto vláde. Milióny eur sa tu míňajú na sprostosti a na očividne niekoľkonásobne predražené aktivity dlhé roky. Všetci o tom vedia a nikto to nerieši a vykrádanie prostriedkov republiky a Únie pokračuje. Pritom keď my bežní ľudia hľadáme oveľa menšie sumy cez rôzne granty a fondy na oveľa zmysluplnejšie projekty, nesmieme ani centom predražiť svoj projekt a už vôbec nie vyčleniť peniaze ako odmenu. Hoci napr. v mnohých školských projektoch ide o nezmyselnú byrokratickú prácu pedagógov podávajúcich projekt popri výchovno-vzdelávacej činnosti. A tak to je aj v iných oblastiach.

            Kým rôzne ministerstvá a úrady môžu mrhať ako za svoje, od občana chcú za málo peňazí veľké veci bez odmeny za náročnú prácu, ktorú im nevykoná nejaký asistent. Toho ani nemajú. A potom, keď sa minú prostriedky, opäť stlačia občanov a firmy, aby mali čo rozdávať kadejakým pokútnym spôsobom. Takýto papalášizmus, amaterizmus a pohŕdanie občanom tu nebolo ani v časoch totalít!

*

*

*

Skutočná zmena školstva = skutočná zmena spoločnosti.

*

Zdieľajte…

*

O AUTOROVI TEXTU: PhDr. Ján Papuga, PhD. * pedagóg, spisovateľ, aktivista, člen politickej strany Život – NS za školstvo, zakladateľ pedagogickej koncepcie Konštruktívna školoveda – hľadanie strednej cesty * Bratislava-Rača, Bernolákovo * janpapuga@gmail.com  * FB: Ján Papuga * FB: Ján Papuga Život – NS * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * Blog Pravda: janpapuga.blog.pravda.sk * Youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk * AKTIVAČNÁ VÝZVA: Šírte tento text, aby sa zo slov stali činy. Zdieľajte ho, je verejný, netreba môj súhlas. Sprostredkujte môj text ľuďom, čo nechodia na internet. Posielajte ho politikom, stranám, ministrom, inštitúciám,  médiám. Ak sa s textom stotožňujete, je potrebné, aby sa dostal do povedomia. Aj takto sa menia veci. V prípade, že chcete poznať moju koncepciu a chcete konštruktívne, vecne a odborne komunikovať s inými ľuďmi, pridajte sa do FB skupiny Školoveda alebo mi napíšte na uvedené kontakty. * DISKUSIA NA BLOGU: Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú neraz anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V prípade, že máte záujem o konštruktívnu pripomienku a moju reakciu na ňu, neváhajte sa so mnou spojiť prostredníctvom uvedených kontaktov. Odborná, slušná a zmysluplná diskusia vie zmeniť mnohé veci. Osobné invektívy a vulgárne vyjadrovanie ignorujem a blokujem. Akémukoľvek neanonymnému podnetu a konštruktívnej kritike či spätnej väzbe sa poteším. Ak sa nechcete verejne vyjadriť, pokojne sa mi ozvite  prostredníctvom uvedených kontaktov. Aj v prípade, že vaša vec nesúvisí s témou článku. Ďakujem.

Bitka luzy

25.09.2022

Je potrebné komentovať bitku dvoch poslankýň??? Najmä keď politickí gauneri robia oveľa horšie veci? Najmä keď vieme, čo za kreatúry, čo za lúzu máme v parlamente a vo vláde? Najmä keď morálka a česť v slovenskej politike klesla do hĺbky žumpy? Nemá to vôbec zmysel. A najhoršie je, že nech vykonajú čokoľvek, udržia sa pri moci a budú rozhodovať o miliónoch [...]

Tisíce mrzačia miliardy!

24.09.2022

Mám rád americké filmy, americké jedlo a hudbu z tejto krajiny. Obdivujem ruské umenie, rád by som videl prekrásny Petrohrad a galériu v Zimnom paláci. Kyjev je vraj pekné mesto a Ukrajina má bohatú prírodu, čo stojí za videnie. Krajiny gniavené vojnou alebo gniaviace iné krajiny sú jedinečné. Nenávidím a nikdy neuznám tých pár politikov, ktorí akože konajú v našom [...]

Sedem a viacbolestné…

15.09.2022

Dnes je sviatok Sedembolestnej Panny Márie. Myslím si, že v súvislosti so Slovenskom je tento sviatok úplne na mieste. Len by som ho doplnil o bolesti slovenského národa. A tie by ďaleko presiahli číslo sedem. Mária je naša patrónka, no už zrejme nestačí utiekať sa k nej. Nespoliehajme sa na tých gaunerských politikov a iné kreatúry, čo sa dnes budú pretŕčať v kostole a [...]

Veronika Remišová, Richard Takáč, ta3

Remišová: Odvolávanie Matoviča bude teáter. A ak sa budú poslanci biť, utopíme sa v mori nenávisti

25.09.2022 16:59

Ministerka Remišová tvrdí, že jej strana s "pohrobkami fašistov“ nespolupracuje.

požiar paríž tržnica Rugis

Tržnicu v Paríži zachvátil požiar. Je považovaná za najväčšiu svojho druhu na svete

25.09.2022 16:10

Veľkoobchodná tržnica Rungis zásobuje hlavné mesto Francúzska a blízke regióny čerstvými potravinami.

Igor Matovič

Matovič sám neodstúpi. Neschválenie rozpočtu podľa neho vedie k predčasným voľbám

25.09.2022 14:40

Minister sa pri schvaľovaní "zákona roka" obáva toho, že pri spojení poslancov za SaS s opozíciou by sa rokovanie o rozpočte mohlo zablokovať.

Veronika Remišová, Richard Takáč, ta3

Remišová 'vyučovala' Takáča: Protiruské sankcie zaviedol Fico, doštudujte si to

25.09.2022 14:00

Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) v debate s poslancom Richardom Takáčom (Smer) sa dostali do sporu o sankciách proti Rusku.