Založ si blog

Odporcovia vlády a opozícia, Svätoplukove prúty vám nič nehovoria? Koalícii ano.

Kedysi bolo súčasťou vyučovania literatúry v školách viacero literárnych diel, ktoré na deti zapôsobili a dali im veľa poučení do života. Boli iné ako dnešné gýčové a prvoplánové príbehy založené na nepravdepodobných situáciách, ktoré namiesto poučenia skôr tematizujú negatívne vzorce správania. Aj vďaka kvalitným literárnym príbehom naša generácia múdrela, mala vzťah k slovenskej kultúre a vedela sa vynájsť v rôznych problémoch práve na základe rôznych literárnych príbehov.

V súvislosti s aktuálnou situáciou na Slovensku som si pripomenul zo svojich školských čias historickú legendu o Svätoplukových prútoch. Či už sa stala, alebo nie, symbol jedného ľahko zlomiteľného prúta a oveľa ťažšie ohnuteľného zväzku prútov je dodnes nadčasovým mementom pre každého, kto vládne alebo riadi. O to viac, že synovia kniežaťa Svätopluka vskutku prišli o Veľkomoravskú ríšu práve preto, že nedržali spolu. Teda upustili od spoločnej politiky a ríša ich otca padla.  

Jeden prútik sa ľahko zlomí

Rovnakú chybu robia odporcovia dnešnej koalície. Schválne nepíšem, že opozícia. Ale k vládnemu protiprúdu zaraďujem okrem opozície aj protivládnych aktivistov, odborníkov, predstaviteľov rôznych občianskych združení, mimovládnych organizácií či budúcich politických strán. Nekritizujem ich program. Každý z nich ponúka argumenty, riešenia, pomoc, nápady a politické reformy. Ale izolujú sa. Stávajú sa slabými prútikmi, ktoré nemajú potrebnú silu a ľahko sa zlomia.

A takto nerozumne konajú, keď čelia historicky najhoršej vláde, ktorá sa drží všetku moc, nedá sa odstrániť a popritom devastuje našu vlasť, Slovensko. Rozviazať mocný zväzok prútov v tejto situácii je rizikom, nerozumom a ďalším ohrozením Slovákov.  

Spoločný cieľ je ďaleko za egom

Som presvedčený, že odporcovia súčasného stavu si toto všetko uvedomujú. No napriek tomu niet tej sily, aby zahodili egá. Pokračuje očividná izolácia jednotlivých skupín, ktoré majú spoločný cieľ, a to zosadiť túto vládu. Ani táto priorita ich nenúti spojiť sa, čo považujem za prejav neúcty k občanom, ktorí denne požadujú, ba prosia, aby sa spojili a vytvorili mohutný občiansko-politický tlak. Oni však občanov ignorujú a konajú tak proti jednote, ktorá by mohla závažným spôsobom narušiť túto novodobú totalitu politicky nekompetentných a nevzdelaných koaličných predstaviteľov. K občanom a hlásia vtedy, keď ich sami potrebujú.

Občan už stráca prehľad v protestoch, ktoré sa konajú každý týždeň, je ich niekoľko, niekedy aj v rovnakom čase, píše sa mnoho petícií, výziev, vzniká kopec strán a združení. A predstavitelia týchto aktivít sa navzájom žerú, ohovárajú a štvú ľudí proti konkurenčnej skupine. Ľudia sa už prestávajú orientovať, ba dovolím si povedať, že ich tento stav odrádza od aktívnej účasti v protestoch. Sám som si povedal, že kým to bude takto roztrieštené, nemám záujem zúčastniť sa.

Takto to bude vyzerať po prevzatí moci?  

Navyše, máme sa domnievať, že keď sa odporcovia koalície dostanú k moci, budú sa znova takto správať? Nesúdržne? Pospájajú sa do podivných koalícií a zas budeme sledovať konflikty, hádky a intrigy? Ako je tomu teraz?

Uznávam, že túžba riadiť štát je veľká. A prirodzená. Ak chce niekto skutočne pomôcť Slovákom a chce čeliť napádaniu našej štátnosti rôznymi slovenskými i mimoslovenskými záujmami, musí mať politickú moc, vládu a parlament. Predtým však treba poraziť súčasnú koalíciu, čo už ako prioritu pociťuje nadpolovičná časť národa.

To chcete vaše dobré nápady a spoločné ciele pochovať, len aby ste ukojili egá? Kašlete na občanov, ku ktorým sa hlásite? O čo vám potom skutočne ide? Občan si raz-dva povie, že o korytá. Potom sa nečudujte, že sa národ triešti, že na zhromaždenia chodí len viac-menej početná skupina ľudí. To je vodou na mlyn koalície, ktorá vás potom označí za dezolátov, krikľúňov, fašistov a bez problémov vás skrotí polícia.

Lepidlo koalície je silnejšie

Spamätajte sa! Ukážte, že ste lepší a pevnejší ako táto vláda. Tá na rozdiel od vás drží pokope ako ten zväzok Svätoplukových prútov. Ale vidíme, čo táto ich súdržnosť spôsobuje. Ich lepom sú moc, peniaze, strach zo straty mandátov. Vaše lepidlo musí byť silnejšie. A kým si to neuvedomíte, nemáte čo hovoriť o marazme v koalícii. Lebo rovnaký marazmus je u odporcov vlády a v opozícii.

Len si spomeňte na minuloročný 17. november, keď sa protestujúci občania z troch stanovíšť spojili do jedného celku a v niekoľkotisícovom dave prechádzali Bratislavou. Bežní Slováci si na rozdiel od vás uvedomili stáročné posolstvo Svätoplukových prútov. Teraz ste na rade vy!

*

*

*

Text som napísal pre Hlavný denník: link.  

*

O AUTOROVI TEXTU: PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com  FB: Ján Papuga * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * janpapuga.blog.pravda.sk * youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk * AKTIVAČNÁ VÝZVA: Šírte tento text, aby sa zo slov stali činy. Zdieľajte ho, je verejný, netreba môj súhlas. Sprostredkujte môj text ľuďom, čo nechodia na internet. Posielajte ho  politikom, stranám, ministrom, inštitúciám,  médiám. Ak sa s textom stotožňujete, je potrebné, aby sa dostal do povedomia. Aj takto sa menia veci. SPOLUPRÁCA: V prípade, že chcete poznať moju koncepciu a chcete konštruktívne, vecne a odborne komunikovať s inými ľuďmi, pridajte sa do FB skupiny Školoveda alebo mi napíšte na uvedené kontakty. * DISKUSIA NA BLOGU: Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V prípade, že máte záujem o konštruktívnu pripomienku a moju reakciu na ňu, neváhajte sa so mnou spojiť prostredníctvom uvedených kontaktov. Akémukoľvek neanonymnému podnetu a konštruktívnej kritike sa poteším.

Komentárik: Predvolebné prieskumy

01.07.2022

Dnes som počúval jednu reláciu o predvolebných prieskumoch. Usúdil som, že sú tým najväčším hoaxom a dezinformáciou, aká môže byť. A nikto ich nezakazuje, neobmedzuje, necunzuruje. Kým niekto iný, keď napíše čo len vetu, ktorá môže byť hypotézou a nie zámerným klamstvom, tak už má problém. Ja len verím, že volič tieto prieskumy neberie na vedomie, hoci nám ich [...]

Komentárik: To Matovič! Ale podržme ho…

19.06.2022

Pozerám politickú reláciu V politike. Vznikla tam v podstate koalično-opozičná zhoda, že za to, že sa nič nedeje, môže Matovič. On je síce parádny gauner a ďaleko má od politickej osobnosti, no keby nemal nohsledov, ktorí ho držia, nezmohol by nič. Ale keď je aj podľa veľkej časti koalície Matovič vinný, zodpovedený, tak, dokelu, prečo ho tam stále držia??? Čo [...]

Totalita zasiahla Ľ. Blahu

14.06.2022

Vypnutie poslanca Blahu na FB nie je ničia výhra. Je to tendencia.

Konasenkov Foto

Rusi „zničili“ celú ukrajinskú armádu. Ústami hovorcu

02.07.2022 10:52

Hovorca ministerstva obrany l Igor Konašenkov denne hovorí o úspechoch ruskej armády. Investigatívny tím ruských novinárov Projekt preštudoval všetkých 196 jeho hlásení za štyri mesiace od začiatku vojny a našiel hrubé i zábavné nezrovnalosti.

blesk, búrka

Poľsko zasiahli búrky, hlásia sedem zranených

02.07.2022 10:32

Hasiči prijali 3700 tiesňových volaní, väčšinou zo severu Poľska.

Penta, Haščák, NAKA,

Kajúcnici a nezákonnosti na slovenský spôsob. Makó na slobode, iní po jeho výpovediach zavretí

02.07.2022 10:05

„Postoj, že účel svätí prostriedky, je neakceptovateľný,“ zdôraznil na odbornej konferencii dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda.

útok na Sýriu, nálet, Sýria, Damask

Pri izraelskom raketovom útoku utrpeli pri Tartuse zranenia dvaja ľudia, tvrdí Sýria

02.07.2022 09:51

Išlo o prvý útok od 10. júna, keď bombardovanie na dva týždne vyradilo z prevádzky medzinárodné letisko v Damasku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 271382x
Priemerná čítanosť článkov: 2536x

Autor blogu

Kategórie