Založ si blog

Kurzovo odstúpenie naši politici ignorujú. Nemajú úctu k Slovákom

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz oznámil svoju rezignáciu. Na tlačovej konferencii uviedol: „Moja krajina je dôležitejšia ako moja osoba.“ Odstúpil z dôvodu jeho vyšetrovania rakúskou protikorupčnou prokuratúrou.

Je sklamaním, že na politikovi, ktorý je populárny, visí takáto aféra. Kurz sa dáva aj za vzor politika. Hoci ide zatiaľ len o vyšetrovanie, Kurz reagoval takmer okamžite. Napriek svojej popularite a napriek prezumpcii neviny.

Politická kultúra je papalášom vzdialená

Rakúsko je našou blízkou krajinou. Naši politici však nemajú ani páru o tom, čo je slušnosť.  Čo je česť. Čo je úcta k občanom. A keď už nie k občanom, tak k voličom. Vôbec nejde o nerešpektovanie prezumpcie neviny. Samým by sa nám nepáčilo, keby nás niekto obvinil bez odsúdenia. Ale politici a vysokí funkcionári by mali byť osobnosti rešpektujúce aj iný rozmer. Politickú etiku, slušnosť, vyvodenie dôsledkov za pochybenia. Aj v prípade, že jestvuje najmenší tieň podozrenia. O to viac to platí pre koaličných papalášov, ktorí stratili popularitu. Pritom sa držia vo funkciách ako tí najpopulárnejší. Tým si z naozaj obyčajných ľudí deň čo deň strieľajú. Potom sa postavia pred kamery a hovoria: dobre bude, pracujeme pre ľudí, budeme najlepšou vládou, sme vláda zmeny a očisty… Už za toto pokrytectvo by mali bežať na skládku špinavých dejín.

Odchod pre plagiátorstvo je minimum

Kurz odišiel „len“ pre podozrenie za nesprávne financovanie svojho pí ár. Prednedávnom zase odstúpila rakúska ministerka. Za podozrenie z plagiátorstva. Takmer ihneď vyvodili dôsledky. A čo máme u nás? Niekoľkonásobné plagiátorstvo. Podozrenie z úplatkov. Marenie výkonu. Odsúdený človek je prokurátor. Rodinkárstvo. Konflikt záujmov. Finančné a pozemkové podvody. Porušovanie zákonov politikmi. Vulgárne až rasistické osočovanie. Obdivovanie úspechu Hitlerovej strany. Porušovanie covid opatrení. Urážanie odborníkov. Likvidácia ekonomiky. Neefektívne hospodárenie s financiami, mrhanie nimi. Kontakty so zločincami. Účelové zmeny zákonov. Právny chaos. Zodpovednosť za morálny rozklad spoločnosti. Zadlženie krajiny. Netransparentnosť. Katastrofálny stav zdravotníctva, školstva, justície. Zodpovednosť za tisíce úmrtí na covid…

Bez hanby sa betónujú

Všetko toto sú činy našich politikov. Namiesto kajania sa zubami-nechtami držia funkcií. Betónujú sa v nich za každú cenu. Potom sa čudujú, že im ľudia neveria. A že nerešpektujú ich nariadenia, opatrenia. Absolútna strata súdnosti, citu k riadeniu krajiny, charakteru. Farizeji, pokrytci, ľudia bez chrbtovej kosti. A hriešnici. Sú ďaleko od kresťanstva. Ním sa oháňajú, zneužívajú ho. Ak aj niekto nejakú tú zodpovednosť po obrovskom a niekoľkonásobnom tlaku vyvodí, bez problémov sa usadí v parlamente. V našom vrcholnom ústavnom orgáne. Tam by mali sedieť odborní, bezúhonní a čestní zástupcovia demokracie. To, čo sa tam a vo vláde váľa, je paródiou politiky, štátu a demokracie. A nie je to obraz voličov. Takú koncentráciu zla ako vo vrcholovej politike nikto z nás vo svojom okolí nemá.

Bez svedomia a úcty

Rakúski politici nie sú neomylní. No ukazujú nám, čo je to politická zrelosť, vyspelosť a úcta ku krajine. V tomto sú slovenskí politici na úrovni jednobunkových organizmov bez vôle a svedomia. Pravda, vo voľbách niet z čoho vyberať. Slušní ľudia nemajú mecenášov na vstup do politiky. A keď vstúpia, politickí gauneri ich zomelú.

Zmena je v našich rukách

Pokým sa nezmení systém, zostane všetko po starom. Prekrásna slovenská krajina bude v rukách neslušných, nevzdelaných a podozrivých postavičiek. Takíto zmenu nespravia. Obrala by ich o bohorovnosť a výhody. Pre nich krajina nie je dôležitá. Zakladajú si na vlastnom pohodlí. Iba národ dokáže tieto fakty zmeniť. Ale chce sa mu?   

Pôvodný článok publikovaný v Hlavnom denníku.

*

PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com  FB: Ján Papuga * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * janpapuga.blog.pravda.sk * youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk

*

Zdieľajte tento text, ak sa s ním stotožňujete, je verejný, netreba osobitný súhlas. Posielajte tento text na vyššie miesta, ak sa s ním stotožňujete. Posielajte ho médiám. Ukážte ho ľuďom, ktorí nie sú na internete. Aj takto sa menia veci.

*

Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V prípade, že máte záujem o konštruktívnu pripomienku a moju reakciu na ňu, neváhajte ma kontaktovať prostredníctvom uvedených kontaktov. 

Všetkým deťom sveta

01.06.2024

Všetkým deťom sveta – detstvo, ktoré má byť zážitkom, nie traumou,– rešpekt bez vnucovania, manipulácie a nútenia k názoru,– použiteľné vzdelanie každému, čo ho potrebuje,– rodinu, rodičov alebo náhradných rodičov, nech nevyrastajú bez lásky,– zdravie, deti nesmú umierať a žiť v nemocniciach,– mier, deti nesmú trpieť a [...]

Médiá dlhodobo „zabíjajú“ spoločnosť

20.05.2024

Tento článok nemá klásť vinu len médiá. Vinní sme všetci, čo nezvládame záťažové situácie, čo denne konáme zle, čo presadzujeme nezmysly. Ale médiá majú moc znásobiť toto zlo. Napriek tomu nechcem vzbudiť nenávisť, ale poukázať na realitu, a to aj na realitu nás ako prijímateľov. Nenávisť a [...]

Slovenské národné divadlo nie je sociálna sieť, ktorá znesie všetko

12.05.2024

Vyštudoval som estetiku a literatúru, napísal som pár hier (dve sa hrali, za jednu som dostal cenu Divadelného ústavu) a videl som stovky divadelných predstavení, dokonca k divadlu vediem žiakov. A hry boli naozaj všelijaké. Aj politické. Dalo by sa povedať, že som v umení zvyknutý na hocičo a som aj v rámci istých mantinelov vysoko tolerantný k umeniu a kultúre. Doposiaľ [...]

Sučany / Požiar /

Vo výrobnej hale v Sučanoch vypukol požiar, okrem potrubia horela aj strecha

18.06.2024 18:04

Odhadovaná škoda presiahla 200-tisíc eur.

France WWII

Židovský lovec nacistov sa priklonil ku krajnej pravici, ktorej zakladateľ zľahčuje holokaust a nemá rád Židov

18.06.2024 18:00

Prečo legendárny Francúz, ktorý dlhé roky odhaľoval páchateľov nacistických zločinov, povedal, že je pripravený voliť krajnú pravicu?

Pellegrini, Čaputová, Fico, atentát, vyhlásenie

Udeľovanie milostí a amnestií prezidentom nebude možné obmedzovať

18.06.2024 17:55

Národná rada odmietla návrh ústavného zákona z dielne poslancov z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ.

SR Šamorín cyklistika Sagan médiá BAX

Peter Sagan: Syn Marlon má najradšej futbal. Na bicykli chodí akurát tak do školy

18.06.2024 17:47

Peter Sagan docestoval z Talianska priamo na stretnutie s fanúšikmi Rodinný deň s Petrom Saganom v Malinove, kde si zajazdil s malými i veľkými priaznivcami.