Založ si blog

Kurzovo odstúpenie naši politici ignorujú. Nemajú úctu k Slovákom

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz oznámil svoju rezignáciu. Na tlačovej konferencii uviedol: „Moja krajina je dôležitejšia ako moja osoba.“ Odstúpil z dôvodu jeho vyšetrovania rakúskou protikorupčnou prokuratúrou.

Je sklamaním, že na politikovi, ktorý je populárny, visí takáto aféra. Kurz sa dáva aj za vzor politika. Hoci ide zatiaľ len o vyšetrovanie, Kurz reagoval takmer okamžite. Napriek svojej popularite a napriek prezumpcii neviny.

Politická kultúra je papalášom vzdialená

Rakúsko je našou blízkou krajinou. Naši politici však nemajú ani páru o tom, čo je slušnosť.  Čo je česť. Čo je úcta k občanom. A keď už nie k občanom, tak k voličom. Vôbec nejde o nerešpektovanie prezumpcie neviny. Samým by sa nám nepáčilo, keby nás niekto obvinil bez odsúdenia. Ale politici a vysokí funkcionári by mali byť osobnosti rešpektujúce aj iný rozmer. Politickú etiku, slušnosť, vyvodenie dôsledkov za pochybenia. Aj v prípade, že jestvuje najmenší tieň podozrenia. O to viac to platí pre koaličných papalášov, ktorí stratili popularitu. Pritom sa držia vo funkciách ako tí najpopulárnejší. Tým si z naozaj obyčajných ľudí deň čo deň strieľajú. Potom sa postavia pred kamery a hovoria: dobre bude, pracujeme pre ľudí, budeme najlepšou vládou, sme vláda zmeny a očisty… Už za toto pokrytectvo by mali bežať na skládku špinavých dejín.

Odchod pre plagiátorstvo je minimum

Kurz odišiel „len“ pre podozrenie za nesprávne financovanie svojho pí ár. Prednedávnom zase odstúpila rakúska ministerka. Za podozrenie z plagiátorstva. Takmer ihneď vyvodili dôsledky. A čo máme u nás? Niekoľkonásobné plagiátorstvo. Podozrenie z úplatkov. Marenie výkonu. Odsúdený človek je prokurátor. Rodinkárstvo. Konflikt záujmov. Finančné a pozemkové podvody. Porušovanie zákonov politikmi. Vulgárne až rasistické osočovanie. Obdivovanie úspechu Hitlerovej strany. Porušovanie covid opatrení. Urážanie odborníkov. Likvidácia ekonomiky. Neefektívne hospodárenie s financiami, mrhanie nimi. Kontakty so zločincami. Účelové zmeny zákonov. Právny chaos. Zodpovednosť za morálny rozklad spoločnosti. Zadlženie krajiny. Netransparentnosť. Katastrofálny stav zdravotníctva, školstva, justície. Zodpovednosť za tisíce úmrtí na covid…

Bez hanby sa betónujú

Všetko toto sú činy našich politikov. Namiesto kajania sa zubami-nechtami držia funkcií. Betónujú sa v nich za každú cenu. Potom sa čudujú, že im ľudia neveria. A že nerešpektujú ich nariadenia, opatrenia. Absolútna strata súdnosti, citu k riadeniu krajiny, charakteru. Farizeji, pokrytci, ľudia bez chrbtovej kosti. A hriešnici. Sú ďaleko od kresťanstva. Ním sa oháňajú, zneužívajú ho. Ak aj niekto nejakú tú zodpovednosť po obrovskom a niekoľkonásobnom tlaku vyvodí, bez problémov sa usadí v parlamente. V našom vrcholnom ústavnom orgáne. Tam by mali sedieť odborní, bezúhonní a čestní zástupcovia demokracie. To, čo sa tam a vo vláde váľa, je paródiou politiky, štátu a demokracie. A nie je to obraz voličov. Takú koncentráciu zla ako vo vrcholovej politike nikto z nás vo svojom okolí nemá.

Bez svedomia a úcty

Rakúski politici nie sú neomylní. No ukazujú nám, čo je to politická zrelosť, vyspelosť a úcta ku krajine. V tomto sú slovenskí politici na úrovni jednobunkových organizmov bez vôle a svedomia. Pravda, vo voľbách niet z čoho vyberať. Slušní ľudia nemajú mecenášov na vstup do politiky. A keď vstúpia, politickí gauneri ich zomelú.

Zmena je v našich rukách

Pokým sa nezmení systém, zostane všetko po starom. Prekrásna slovenská krajina bude v rukách neslušných, nevzdelaných a podozrivých postavičiek. Takíto zmenu nespravia. Obrala by ich o bohorovnosť a výhody. Pre nich krajina nie je dôležitá. Zakladajú si na vlastnom pohodlí. Iba národ dokáže tieto fakty zmeniť. Ale chce sa mu?   

Pôvodný článok publikovaný v Hlavnom denníku.

*

PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com  FB: Ján Papuga * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * janpapuga.blog.pravda.sk * youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk

*

Zdieľajte tento text, ak sa s ním stotožňujete, je verejný, netreba osobitný súhlas. Posielajte tento text na vyššie miesta, ak sa s ním stotožňujete. Posielajte ho médiám. Ukážte ho ľuďom, ktorí nie sú na internete. Aj takto sa menia veci.

*

Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V prípade, že máte záujem o konštruktívnu pripomienku a moju reakciu na ňu, neváhajte ma kontaktovať prostredníctvom uvedených kontaktov. 

Opäť ďalší, žiaľ, tradičný rebríček škôl…

21.01.2023

Keby som mal moc, okamžite zruším prieskumy (najmä tie predvolebné) i hlúpe rebríčky. A tie školské sú veľmi hlúpe a podobní sú tí, ktorí ich berú úplne vážne a riadia sa nimi ako Svätým písmom. Ľudia, začnime rozmýšľať! Určite mnohých teší, keď sa ako škola v nejakom rebríčku umiestnime [...]

Ústava je len pre politikov! Využime aspoň referendum

05.01.2023

Referendum je prejav priamej demokracie a je len vinou ničomných politikov, že je bezzubé, že jeho využitiu je kladených mnoho prekážok a že má nerealistické kvórum. Navyše jeho výsledky 150 poslanci nemusia akceptovať. Som zásadným prívržencom toho, aby sa referendum stalo spôsobom účasti občanov na vláde [...]

Dzurinda sa vráti… Ak…

12.12.2022

Nechápem tie analýzy o návrate Dzurindu, ktorý prišiel na snem bezvýznamnej strany. To sa máme obávať návratu každej politickej mŕtvoly? Navyše, návratu človeka, ktorý spravil kopec zla na Slovensku (isto menej ako tí súčasní). Tých pár pozitívnych zmien, čo vykonala jeho vláda, je príliš málo na jeho pozitívne hodnotenie. Ale tak či tak… Dzurinda sa vráti. Ak [...]

demisia, Heger, Čaputová,

Heger: Termín volieb je v rukách poslancov, pre mňa je to irelevantné

26.01.2023 23:43

Hoci je viac návrhov, Heger ako reálny dátum predčasných volieb vidí 30. september.

Babiš, Pavel

Dosť bolo nechutností. Pavel a Babiš odmietli konfrontačnú debatu

26.01.2023 22:44

Andrej Babiš prekvapivo vyhlásil, že ak by sa stal prezidentom, navrhol by Petra Pavla za náčelníka generálneho štábu.

Viktor Orbán

Orbán chce okamžité prímerie na Ukrajine, aj keby rokovanie o mieri trvalo roky

26.01.2023 20:40

Šéf maďarskej vlády varoval pred nebezpečenstvom eskalácie vojny.

Polícia / Hranice / Kontroly /

Rakúsko predĺžilo kontroly na hraniciach so Slovenskom do 5. februára

26.01.2023 19:54

Rakúsko zaviedlo kontroly na hraniciach so Slovenskom koncom septembra 2022.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 138
Celková čítanosť: 371932x
Priemerná čítanosť článkov: 2695x

Autor blogu

Kategórie