Založ si blog

Priama demokracia – skutočná vôľa národa

Na aktuálnej schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky sa konajú rozpravy o tzv. hodnotových témach, ktoré sú už pravidelnou témou slovenského parlamentu. Z tých najvýraznejších by som spomenul práva pre homosexuálov a zákaz nedeľného predaja.

Paradoxne mi návrat hodnotových tém neprekáža, pretože aj toto sú skutočnosti, ktoré patria k bežnému životu Slovákov. Len v rukách politikov, ktorí sú zaujatí, patria do nejakej ideológie a väčšinou nemajú dostatočný poznávací základ (citujú médiá alebo štatistiky) či skúsenostný podklad (sú mimo reality), spravia veľmi veľa škody. Rozhádajú spoločnosť, traumatizujú ju, vo svojich vystúpeniach, štandardizujú hlúpe argumenty, útočný a vulgárny spôsob vyjadrovania.

Niektoré ich argumenty sú doslova smiešne. V diskusii o zatvorení obchodov v nedeľu jeden z politikov prečítal text od predavačky, čo by chcela voľné nedele. Iní zas citovali vyjadrenia ďalších, ktorých oslovili. Tí zase hovorili, že nedele majú zostať otvorené. Čo je toto za odbornú argumentáciu? Na jednej strane je úplne jasné, že každý jeden človek môže mať súhlasný alebo nesúhlasný názor. Na druhej strane sa zákony nedajú robiť podľa vyjadrenia ľudí blízkym politikom. Nie je pravdou, že známy liberála sa vyjadrí v prospech liberálneho prístupu a známy konzervatívneho politika sa vyjadrí konzervatívne? Takúto diskusiu v parlamente považujem za vrcholne amatérsku. Rovnako úbohú argumentáciu využívali pri homosexuálnych manželstvách. Desí ma, že takíto prijímajú rôzne zákony.

Pravdou je, že predkladatelia zákonov v prospech homosexuálov ich napísali tak, že sa dajú vysvetliť všelijako. To nahráva pracovnému trhu s právnikmi, ktorí budú ryžovať na výklade viacvýznamových zákonov. Zámer „homolegislatívy“ je opodstatnený, podľa mňa má mať každý jeden človek, čo neškodí, svoje práva. Ale zlý zákon spraví z legislatívy zbraň a rozbušku konfliktov.

Vráťme sa k hodnotovým témam vo všeobecnosti. Tie sú zároveň aj silno kontroverzné a nech by aj politik predkladajúci zákon mal voličskú základňu 50 %, určite ho nemožno považovať za hovorcu celého národa. V hodnotových témach a v mnohých iných oblastiach by sa povinne mala využívať priama demokracia. Nastaviť referendum ako legitímny nástroj rozhodovania relevantnej časti občanov, ako to funguje vo Švajčiarsku. Tam aj ústavný zákon musí prejsť referendom.

Demokracia znamená vláda ľudu a tá sa pri mnohých témach nemôže spoliehať na svojich zástupcov v parlamente. Najmä v situácii, keď v tom našom sedia nevzdelaní s pochybnou minulosťou, nemorálni, nečestní, cynickí, populistickí či extrémisticky mysliaci. Tí si však  nepodkopnú svoju bohorovnosť otvorením sa priamej demokracii.

Predaje v nedeľu, sobáše homosexuálov, možnosť, aby adoptovali deti, interupcie sú témy, ku ktorým sa má vyjadrovať celý národ, nie pár ideologicky závislých politikov. Neexistuje politik, ktorý vie ponúknuť správne riešenie. Nastavme podmienky priamej demokracie, nech bežní ľudia rozhodnú o veciach, ktoré sa ich dotýkajú, nech sa ukáže, či je verejná mienka za alebo proti. Či sa ňou politici oháňajú oprávnene.

Môj námet však zostane utopický, lebo zveriť moc ľudom znamená pre politikov, že stratia tú svoju, obmedzia si ju, budú musieť konať proti svojmu neomylnému presvedčeniu, nebudú môcť ideologicky štvať verejnosť, a tak ju polarizovať, nebudú mať ako na seba upozorniť, nebudú si môcť privlastniť, že JA som ten zákon presadil. Ak by sme však boli skutočnou demokraciou, zákonodarcovia by počúvali národ, nie pár vyvolených zo svojho okolia, ktorí sa strkajú do ich priazne a lobujú za svoje egoistické zámery.         

Pôvodný článok publikovaný v Hlavnom denníku.

*

PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com  FB: Ján Papuga * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * janpapuga.blog.pravda.sk * youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk

*

Zdieľajte tento text, ak sa s ním stotožňujete, je verejný, netreba osobitný súhlas. Posielajte tento text na vyššie miesta, ak sa s ním stotožňujete. Posielajte ho médiám. Ukážte ho ľuďom, ktorí nie sú na internete. Aj takto sa menia veci.

*

Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V prípade, že máte záujem o konštruktívnu pripomienku a moju reakciu na ňu, neváhajte ma kontaktovať prostredníctvom uvedených kontaktov. 

Opäť ďalší, žiaľ, tradičný rebríček škôl…

21.01.2023

Keby som mal moc, okamžite zruším prieskumy (najmä tie predvolebné) i hlúpe rebríčky. A tie školské sú veľmi hlúpe a podobní sú tí, ktorí ich berú úplne vážne a riadia sa nimi ako Svätým písmom. Ľudia, začnime rozmýšľať! Určite mnohých teší, keď sa ako škola v nejakom rebríčku umiestnime [...]

Ústava je len pre politikov! Využime aspoň referendum

05.01.2023

Referendum je prejav priamej demokracie a je len vinou ničomných politikov, že je bezzubé, že jeho využitiu je kladených mnoho prekážok a že má nerealistické kvórum. Navyše jeho výsledky 150 poslanci nemusia akceptovať. Som zásadným prívržencom toho, aby sa referendum stalo spôsobom účasti občanov na vláde [...]

Dzurinda sa vráti… Ak…

12.12.2022

Nechápem tie analýzy o návrate Dzurindu, ktorý prišiel na snem bezvýznamnej strany. To sa máme obávať návratu každej politickej mŕtvoly? Navyše, návratu človeka, ktorý spravil kopec zla na Slovensku (isto menej ako tí súčasní). Tých pár pozitívnych zmien, čo vykonala jeho vláda, je príliš málo na jeho pozitívne hodnotenie. Ale tak či tak… Dzurinda sa vráti. Ak [...]

demisia, Heger, Čaputová,

Heger: Termín volieb je v rukách poslancov, pre mňa je to irelevantné

26.01.2023 23:43

Hoci je viac návrhov, Heger ako reálny dátum predčasných volieb vidí 30. september.

Babiš, Pavel

Dosť bolo nechutností. Pavel a Babiš odmietli konfrontačnú debatu

26.01.2023 22:44

Andrej Babiš prekvapivo vyhlásil, že ak by sa stal prezidentom, navrhol by Petra Pavla za náčelníka generálneho štábu.

Viktor Orbán

Orbán chce okamžité prímerie na Ukrajine, aj keby rokovanie o mieri trvalo roky

26.01.2023 20:40

Šéf maďarskej vlády varoval pred nebezpečenstvom eskalácie vojny.

Polícia / Hranice / Kontroly /

Rakúsko predĺžilo kontroly na hraniciach so Slovenskom do 5. februára

26.01.2023 19:54

Rakúsko zaviedlo kontroly na hraniciach so Slovenskom koncom septembra 2022.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 138
Celková čítanosť: 371916x
Priemerná čítanosť článkov: 2695x

Autor blogu

Kategórie