Založ si blog

Priama demokracia – skutočná vôľa národa

Na aktuálnej schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky sa konajú rozpravy o tzv. hodnotových témach, ktoré sú už pravidelnou témou slovenského parlamentu. Z tých najvýraznejších by som spomenul práva pre homosexuálov a zákaz nedeľného predaja.

Paradoxne mi návrat hodnotových tém neprekáža, pretože aj toto sú skutočnosti, ktoré patria k bežnému životu Slovákov. Len v rukách politikov, ktorí sú zaujatí, patria do nejakej ideológie a väčšinou nemajú dostatočný poznávací základ (citujú médiá alebo štatistiky) či skúsenostný podklad (sú mimo reality), spravia veľmi veľa škody. Rozhádajú spoločnosť, traumatizujú ju, vo svojich vystúpeniach, štandardizujú hlúpe argumenty, útočný a vulgárny spôsob vyjadrovania.

Niektoré ich argumenty sú doslova smiešne. V diskusii o zatvorení obchodov v nedeľu jeden z politikov prečítal text od predavačky, čo by chcela voľné nedele. Iní zas citovali vyjadrenia ďalších, ktorých oslovili. Tí zase hovorili, že nedele majú zostať otvorené. Čo je toto za odbornú argumentáciu? Na jednej strane je úplne jasné, že každý jeden človek môže mať súhlasný alebo nesúhlasný názor. Na druhej strane sa zákony nedajú robiť podľa vyjadrenia ľudí blízkym politikom. Nie je pravdou, že známy liberála sa vyjadrí v prospech liberálneho prístupu a známy konzervatívneho politika sa vyjadrí konzervatívne? Takúto diskusiu v parlamente považujem za vrcholne amatérsku. Rovnako úbohú argumentáciu využívali pri homosexuálnych manželstvách. Desí ma, že takíto prijímajú rôzne zákony.

Pravdou je, že predkladatelia zákonov v prospech homosexuálov ich napísali tak, že sa dajú vysvetliť všelijako. To nahráva pracovnému trhu s právnikmi, ktorí budú ryžovať na výklade viacvýznamových zákonov. Zámer „homolegislatívy“ je opodstatnený, podľa mňa má mať každý jeden človek, čo neškodí, svoje práva. Ale zlý zákon spraví z legislatívy zbraň a rozbušku konfliktov.

Vráťme sa k hodnotovým témam vo všeobecnosti. Tie sú zároveň aj silno kontroverzné a nech by aj politik predkladajúci zákon mal voličskú základňu 50 %, určite ho nemožno považovať za hovorcu celého národa. V hodnotových témach a v mnohých iných oblastiach by sa povinne mala využívať priama demokracia. Nastaviť referendum ako legitímny nástroj rozhodovania relevantnej časti občanov, ako to funguje vo Švajčiarsku. Tam aj ústavný zákon musí prejsť referendom.

Demokracia znamená vláda ľudu a tá sa pri mnohých témach nemôže spoliehať na svojich zástupcov v parlamente. Najmä v situácii, keď v tom našom sedia nevzdelaní s pochybnou minulosťou, nemorálni, nečestní, cynickí, populistickí či extrémisticky mysliaci. Tí si však  nepodkopnú svoju bohorovnosť otvorením sa priamej demokracii.

Predaje v nedeľu, sobáše homosexuálov, možnosť, aby adoptovali deti, interupcie sú témy, ku ktorým sa má vyjadrovať celý národ, nie pár ideologicky závislých politikov. Neexistuje politik, ktorý vie ponúknuť správne riešenie. Nastavme podmienky priamej demokracie, nech bežní ľudia rozhodnú o veciach, ktoré sa ich dotýkajú, nech sa ukáže, či je verejná mienka za alebo proti. Či sa ňou politici oháňajú oprávnene.

Môj námet však zostane utopický, lebo zveriť moc ľudom znamená pre politikov, že stratia tú svoju, obmedzia si ju, budú musieť konať proti svojmu neomylnému presvedčeniu, nebudú môcť ideologicky štvať verejnosť, a tak ju polarizovať, nebudú mať ako na seba upozorniť, nebudú si môcť privlastniť, že JA som ten zákon presadil. Ak by sme však boli skutočnou demokraciou, zákonodarcovia by počúvali národ, nie pár vyvolených zo svojho okolia, ktorí sa strkajú do ich priazne a lobujú za svoje egoistické zámery.         

Pôvodný článok publikovaný v Hlavnom denníku.

*

PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com  FB: Ján Papuga * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * janpapuga.blog.pravda.sk * youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk

*

Zdieľajte tento text, ak sa s ním stotožňujete, je verejný, netreba osobitný súhlas. Posielajte tento text na vyššie miesta, ak sa s ním stotožňujete. Posielajte ho médiám. Ukážte ho ľuďom, ktorí nie sú na internete. Aj takto sa menia veci.

*

Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V prípade, že máte záujem o konštruktívnu pripomienku a moju reakciu na ňu, neváhajte ma kontaktovať prostredníctvom uvedených kontaktov. 

Volič, nedaj sa oklamať alebo Matovičova dvojstovka

08.08.2022

Dnes som išiel okolo reklamy, ktorá hlása, že OĽaNO splnilo sľub: 200 eur na dieťa. A tam nastajlovaná a upravená fotka likvidátora Slovenska, blázna, podvodníka a nekompetentného ministra financií, jedným slovom – Matoviča. Viem, toto je už neaktuálna téma, už sa o nej popísalo. Ale práve preto! [...]

Politikom EÚ sa zvyšujú platy. Určite zaslúžene…

31.07.2022

Zničili šengen, terorizovali ľudí hlúpymi epidemickými opatreniami a očkovaním, ničili ich, keď nemali papierik slobody, zavádzajú hyperbyrokraciu, beztrestne rozhadzujú naše peniaze, slúžia jednému štátu a nie členským, zavádzajú nezmyselné opatrenia a normy, uvrhli Európu do recesie, hospodárskej a ekonomickej krízy, chcú totalitne prideľovať energie a iné [...]

Komentárik: Šarády charakterov

31.07.2022

Nemožno očakávať charakter tam, kde nie je. Ani u Krupu, ani u SAS. Ale možno očakávať to, že si gauneri myslia, že charakter majú. Potom je na ľuďoch, či tomu naletia pre pekný úsmev, drahú kravatu a hranú prítomnosť srdca.

Lesný požiar

Horúčavy rozdúchali požiare aj v Bulharsku, úrady vyhlásili stav núdze

09.08.2022 22:52

Vyhorelo aj niekoľko neobývaných dovolenkových rezidencií.

Kybernetické útoky - autá

Fínsko opäť terčom kyberútoku. Po obrane či vláde hekeri udreli na parlament

09.08.2022 22:14

Fínska spravodajská služba varovala, že "Rusko má vôľu" ovplyvniť proces podávania žiadosti Fínska o členstvo v NATO.

Kara-Murza

Ruskému opozičníkovi Kara-Murzovi predĺžil súd väzbu

09.08.2022 21:44

Vo väzení je od apríla kvôli obvineniu z rozširovania "klamných informácií" o ruskej invázii na Ukrajinu.

Biden NATO

23. áno. Biden podpísal vstup Fínska a Švédska do NATO

09.08.2022 21:24

Potrebný je súhlas všetkých 30 členských krajín.