Založ si blog

Priama demokracia – skutočná vôľa národa

Na aktuálnej schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky sa konajú rozpravy o tzv. hodnotových témach, ktoré sú už pravidelnou témou slovenského parlamentu. Z tých najvýraznejších by som spomenul práva pre homosexuálov a zákaz nedeľného predaja.

Paradoxne mi návrat hodnotových tém neprekáža, pretože aj toto sú skutočnosti, ktoré patria k bežnému životu Slovákov. Len v rukách politikov, ktorí sú zaujatí, patria do nejakej ideológie a väčšinou nemajú dostatočný poznávací základ (citujú médiá alebo štatistiky) či skúsenostný podklad (sú mimo reality), spravia veľmi veľa škody. Rozhádajú spoločnosť, traumatizujú ju, vo svojich vystúpeniach, štandardizujú hlúpe argumenty, útočný a vulgárny spôsob vyjadrovania.

Niektoré ich argumenty sú doslova smiešne. V diskusii o zatvorení obchodov v nedeľu jeden z politikov prečítal text od predavačky, čo by chcela voľné nedele. Iní zas citovali vyjadrenia ďalších, ktorých oslovili. Tí zase hovorili, že nedele majú zostať otvorené. Čo je toto za odbornú argumentáciu? Na jednej strane je úplne jasné, že každý jeden človek môže mať súhlasný alebo nesúhlasný názor. Na druhej strane sa zákony nedajú robiť podľa vyjadrenia ľudí blízkym politikom. Nie je pravdou, že známy liberála sa vyjadrí v prospech liberálneho prístupu a známy konzervatívneho politika sa vyjadrí konzervatívne? Takúto diskusiu v parlamente považujem za vrcholne amatérsku. Rovnako úbohú argumentáciu využívali pri homosexuálnych manželstvách. Desí ma, že takíto prijímajú rôzne zákony.

Pravdou je, že predkladatelia zákonov v prospech homosexuálov ich napísali tak, že sa dajú vysvetliť všelijako. To nahráva pracovnému trhu s právnikmi, ktorí budú ryžovať na výklade viacvýznamových zákonov. Zámer „homolegislatívy“ je opodstatnený, podľa mňa má mať každý jeden človek, čo neškodí, svoje práva. Ale zlý zákon spraví z legislatívy zbraň a rozbušku konfliktov.

Vráťme sa k hodnotovým témam vo všeobecnosti. Tie sú zároveň aj silno kontroverzné a nech by aj politik predkladajúci zákon mal voličskú základňu 50 %, určite ho nemožno považovať za hovorcu celého národa. V hodnotových témach a v mnohých iných oblastiach by sa povinne mala využívať priama demokracia. Nastaviť referendum ako legitímny nástroj rozhodovania relevantnej časti občanov, ako to funguje vo Švajčiarsku. Tam aj ústavný zákon musí prejsť referendom.

Demokracia znamená vláda ľudu a tá sa pri mnohých témach nemôže spoliehať na svojich zástupcov v parlamente. Najmä v situácii, keď v tom našom sedia nevzdelaní s pochybnou minulosťou, nemorálni, nečestní, cynickí, populistickí či extrémisticky mysliaci. Tí si však  nepodkopnú svoju bohorovnosť otvorením sa priamej demokracii.

Predaje v nedeľu, sobáše homosexuálov, možnosť, aby adoptovali deti, interupcie sú témy, ku ktorým sa má vyjadrovať celý národ, nie pár ideologicky závislých politikov. Neexistuje politik, ktorý vie ponúknuť správne riešenie. Nastavme podmienky priamej demokracie, nech bežní ľudia rozhodnú o veciach, ktoré sa ich dotýkajú, nech sa ukáže, či je verejná mienka za alebo proti. Či sa ňou politici oháňajú oprávnene.

Môj námet však zostane utopický, lebo zveriť moc ľudom znamená pre politikov, že stratia tú svoju, obmedzia si ju, budú musieť konať proti svojmu neomylnému presvedčeniu, nebudú môcť ideologicky štvať verejnosť, a tak ju polarizovať, nebudú mať ako na seba upozorniť, nebudú si môcť privlastniť, že JA som ten zákon presadil. Ak by sme však boli skutočnou demokraciou, zákonodarcovia by počúvali národ, nie pár vyvolených zo svojho okolia, ktorí sa strkajú do ich priazne a lobujú za svoje egoistické zámery.         

Pôvodný článok publikovaný v Hlavnom denníku.

*

PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com  FB: Ján Papuga * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * janpapuga.blog.pravda.sk * youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk

*

Zdieľajte tento text, ak sa s ním stotožňujete, je verejný, netreba osobitný súhlas. Posielajte tento text na vyššie miesta, ak sa s ním stotožňujete. Posielajte ho médiám. Ukážte ho ľuďom, ktorí nie sú na internete. Aj takto sa menia veci.

*

Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V prípade, že máte záujem o konštruktívnu pripomienku a moju reakciu na ňu, neváhajte ma kontaktovať prostredníctvom uvedených kontaktov. 

Korčok pracuje pre ľudí…

07.03.2024

Bilboardy by fakt mali pri cestách zakázať. Skoro som zabudol odbočiť, keď som videl akože uhladeného Korčoka na novom plagáte s heslom: „Slúžiť ľuďom, nie politikom.“ Jasné, že toto heslo mnohých osloví, resp. ho nebudú riešiť, lebo Korčoka budú voliť, aj keby sa im zadkom obrátil. Ale je smutné, ako tento naposledy saskársky drúk ponižuje bežných [...]

Danko je predsalen politický hl*pák

29.01.2024

A trvám na tom, i keď som jeho otvorenie kandidátky vítal a fakt sa do vlády dostali vďaka nemu skutočne obyčajní ľudia. No Dankovo hlúpe ego sa vrátilo. Koalícia je krehká a tvrdo do nej bijú priaznivci pseudoliberálnych a pseudoprogresívnych gaunerov, ba priaznivci gaunerov najhoršieho politického zoskupenia okolo Matoviča. A v tejto situácii ten politický analfabet tvrdo [...]

Novoročenka 2024

31.12.2023

Už nás delí pár dní od toho, aby sa všetko vrátilo do starých koľají bežného roka. Prvý konflikt po krátkodobom vianočnom dobre nás skoro vráti do reality. Možno aj preto sa obšťastňujeme frázami, aby všetko bolo dobré, hoci verím, že je oveľa viac ľudí, čo to myslia vážne. Lebo dobra je viac, no zlo ľahšie vyniká. Verím, že slová majú nejakú energiu, [...]

Rudolf Schuster

Rudolf Schuster získal Čestné občianstvo Košického samosprávneho kraja

23.04.2024 15:06

Ide o vôbec prvé udelenie takéhoto ocenenia v histórii kraja.

Britain Clinton

Brusel chce uľahčiť život v Británii aj mladým Slovákom. Použije na nich Londýn dvojaký meter?

23.04.2024 14:00

Európska komisia by rada zmäkčila nepríjemné dopady brexitu na občanov členských štátov EÚ vo veku do 30 rokov. Aký postoj zaujali politici v Londýne?

Reedukačné centrum Bystričany

PS vyzýva na zatvorenie reedukačného centra v Bystričanoch. Dochádzalo tam údajne k sexuálnemu násiliu

23.04.2024 13:36, aktualizované: 14:15

Predstavitelia Progresívneho Slovenska realizovali vlastný prieskum zariadenia, v ktorom podľa ich slov dochádza k porušovaniu pravidiel.

medveď

Odstrelom problémového medveďa v L. Mikuláši sa bude zaoberať enviropolícia

23.04.2024 12:55

Občianska iniciatíva My sme les spochybňuje, že pri Liptovskom Mikuláši došlo k usmrteniu správneho medveďa.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 172
Celková čítanosť: 559566x
Priemerná čítanosť článkov: 3253x

Autor blogu

Kategórie