Založ si blog

Pápež veľa povedal, no hluchí zostali

Nepotrebujem cirkev, aby som veril. No plne rešpektujem ľudí, čo sa hlásia k cirkvi a nachádzajú v nej útočisko pred nepríjemnými stránkami pozemského života. Nech sa na to pozrieme z akéhokoľvek hľadiska, návšteva pápeža je významná aj z pohľadu veriacich, aj neveriacich občanov. Isto, výdavky boli nemalé a neraz sa utratili na budovanie potemkinovských dedín, akoby Vatikán nevedel nič o pomeroch na Slovensku. Ale tak máme v povahe upratovať svoje domácnosti, keď má niekto prísť. Radi sa predvádzame. A výdavky na oficiálne návštevy sú oveľa menšie ako financie premrhané našimi politikmi.  

            Ak by súčasná koalícia nespravila z tejto návštevy frašku, ktorá je v absolútnom protipóle s vierou, naopak, spája sa s pokrytectvom akože kresťansky cnostných a dočasne veriacich politikov, takáto návšteva mohla byť jedinečnou príležitosťou na zviditeľnenie Slovenska. K tomu však neprospelo ani to rozdelenie účastníkov verejných omší na očkovaných a neočkovaných, hoci bolo jasné, že akákoľvek masovka bez ohľadu na opatrenia a vakcíny bude mať svoje dôsledky, keďže vírusy sa šíria ako vzduch. Na druhej strane, nech by sa akokoľvek táto vláda snov snažila využiť návštevu pápeža v prospech Slovenska bez kadejakých obmedzení, aj tak by jej to už národ neveril, lebo sa nenávratne skompromitovala a už len zo strachu pred zodpovednosťou sa drží za každú cenu pri moci. Keď si Slovák niekoho neváži, nepodá pomocnú ruku, nedôveruje pochybným vodcom a vzpiera sa. Keby to tak nebolo, tak aj návšteva Luníka by mohla dať Slovensku veľa. Práve politici a kolaburujúci funkcionári z rôznych oblastí poškodili túto jedinečnú udalosť.

            Naši politici, ktorí sú paródiou kresťanstva, to využili v prospech seba aj za cenu, že sa s pápežom stretli nečestní ľudia s pochybným charakterom, ktorí dokonalo rozvrátili našu krajinu. Napriek tomu si spravili z návštevy pápeža papalášsku párty so svojimi rodinami a túto oficiálnu návštevu si privlastnili ako svoj úspech. Vrcholom bolo uvítanie sa pápeža s rozsievačom semena vedúcim náš vrcholný zákonodarný orgán. Pápežská diplomacia asi nedovoľuje odmietnuť stretnutie s predstaviteľmi štátu, preto vyznelo absurdne.

            Napriek tomu sa domnievam, že pápež dobre vedel, kto riadi našu krajinu. Možno aj preto  stretnutia s bežnými ľuďmi dominovali jeho návšteve. Okrem toho, v početných prejavoch či citáciou z básne Mor ho! naznačoval mnohé posolstvá, ktoré sa mali dotknúť gaunerských politikov a vôbec všetkých funkcionárov, veriac, že prebudí v nich dlhodobejšie dobro. Bolo mi smiešne, že si koaliční politici vzájomne citovali pápežove slová o boji proti korupcii, ktorá kvitne aj za súčasnej vlády. Ako ľahko sa našli súčasní mocipáni v tom boji, ktorí iba oni sami vidia. Zabudli však na pápežove slová, ktoré nasledovali hneď po slovách o korupcii: „treba ochraňovať zákonnosť“. A tá dostáva počas tejto vlády tak zabrať, že sa už nedá hovoriť ani o ústavnosti, ani o službe verejnosti, ani o demokracii či ľudských právach, a to nemyslím iba v súvislosti s protiepidemickými opatreniami. Toto všetko už pociťujú bežní ľudia, ktorí sú obmedzovaní nezákonnými a nelogickými spôsobmi politikmi, ktorí majú ďaleko od empatie, vzdelanosti a demokratickosti.

            Veľmi dúfam, že veriacim či neveriacim účastníkom pápežových ciest po Slovensku zostalo jeho posolstvo v mysliach a v srdciach viac ako politikom, ktorí predstierali vieru a pár sekúnd po jeho odlete pokračovali v gaunerskom, pokryteckom a antikristovskom vedení Slovenska.

PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com  FB: Ján Papuga * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * janpapuga.blog.pravda.sk * youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk

*

Zdieľajte tento text, ak sa s ním stotožňujete, je verejný, netreba osobitný súhlas. Posielajte tento text na vyššie miesta, ak sa s ním stotožňujete. Posielajte ho médiám. Ukážte ho ľuďom, ktorí nie sú na internete. Aj takto sa menia veci.

*

Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V prípade, že máte záujem o konštruktívnu pripomienku a moju reakciu na ňu, neváhajte ma kontaktovať prostredníctvom uvedených kontaktov. 

Médiá dlhodobo „zabíjajú“ spoločnosť

20.05.2024

Tento článok nemá klásť vinu len médiá. Vinní sme všetci, čo nezvládame záťažové situácie, čo denne konáme zle, čo presadzujeme nezmysly. Ale médiá majú moc znásobiť toto zlo. Napriek tomu nechcem vzbudiť nenávisť, ale poukázať na realitu, a to aj na realitu nás ako prijímateľov. Nenávisť a [...]

Slovenské národné divadlo nie je sociálna sieť, ktorá znesie všetko

12.05.2024

Vyštudoval som estetiku a literatúru, napísal som pár hier (dve sa hrali, za jednu som dostal cenu Divadelného ústavu) a videl som stovky divadelných predstavení, dokonca k divadlu vediem žiakov. A hry boli naozaj všelijaké. Aj politické. Dalo by sa povedať, že som v umení zvyknutý na hocičo a som aj v rámci istých mantinelov vysoko tolerantný k umeniu a kultúre. Doposiaľ [...]

Čaputová nemá ďaleko od vulgárnosti

28.04.2024

Od prezidentky som mnohé očakával a silno som jej držal palce. Nuž, mýliť sa je ľudské. A politikom sa asi veriť nedá. No ja im dávam šancu aj za cenu sklamania. Snáď sa raz dočkám normálnosti. Niekto musí republiku riadiť. Čaputová má veľmi príjemné vystupovanie, je sympatická a má taký vyrovnaný a príjemne zafarbený hlas, ktorý dokáže citovo pôsobiť. [...]

uss harder

Unikátny objav. Našli slávnu americkú ponorku USS Harder, je takmer nepoškodená

25.05.2024 21:54

Na palube bolo 79 námorníkov vrátane veliteľa Samuela Deeleyho, ktorý bol známy aj pod prezývkou "vrah torpédoborcov".

maldivy Nekton Mission 2022

Zodpovedné sú za 0,003 % emisií, doplácajú na bohatých. Pre stúpajúcu hladinu morí volajú Maldivy o pomoc

25.05.2024 21:17

Tamojšia vláda upozornila, že toto nízko položené súostrovie Indického oceánu je vylúčené z najštedrejších podporných opatrení.

india, požiar

Požiar zábavného centra v Indii pripravil o život 24 ľudí, zomrelo aj mnoho detí

25.05.2024 18:22, aktualizované: 20:39

Polícia zadržala majiteľa a manažéra centra. Príčina požiaru zatiaľ nie je známa.

UN Sudan

Prokurátor, ktorý chce dostať izraelského premiéra za mreže, obhajoval zločinca, čo podporoval odsekávanie končatín

25.05.2024 18:00

Karim Khan, ktorý by rád videl Benjamina Netanjahua vo väzení, pôsobil ako advokát libérijského prezidenta prezývaného mäsiar z Monrovie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 175
Celková čítanosť: 572471x
Priemerná čítanosť článkov: 3271x

Autor blogu

Kategórie