Založ si blog

Žiakom k novému školskému roku 2021/22

Deti, žiaci, študenti,

aj keď to bolo ťažké leto plné obmedzení a hlavne krátke, verím, že návrat do škôl nevezmete ako koniec sveta. Mnoho ľudí vo Vašom veku by všetko dalo aspoň za minimálne vzdelanie. Vy ho máte, využite ho vo svoj prospech…

Buďte deťmi, kým sa dá, nedovoľte, aby Vám brali detstvo, hry a detský pohľad.  

Učte sa do miery, ktorú zvládate a myslite na to, že nie je cieľom byť vynikajúcim vo všetkých oblastiach. Nájdite si tú svoju a v tých ostatných aspoň prospievajte.

Pokúste sa nájsť vo vyučovacích predmetoch zmysel. Ak ich zavrhnete hneď, ťažko sa Vám bude prežívať v škole.

Myslite na to, že nie vždy známka vyjadruje Vašu osobnosť. Vaše činy, úspechy a práca Vás skôr či neskôr ohodnotia.

Skúste nájsť v dospelých, učiteľoch priateľov. Buďte k nim úprimní, vedia pomôcť. Ak to nejde, nenechajte to len tak. Ak je dospelý nepriateľom, dieťa by nemalo trpieť.

Hýbte sa, športujte, zdravo žite, chráňte a navštevujte prírodu… nech je každá choroba na Vás krátka.

Zaujímajte sa o dianie v spoločnosti, vyslovujte názory, argumentujte, diskutujte, ste predsa budúcou generáciou, čo prevezme život v našej krajine. Naučte sa, že nie vždy dospelý má pravdu.

Verbalizujte svoju nespokojnosť. Možno aj ostro, ale slušne. I keď vidíte, že sa to dá aj s neslušnosťou ďaleko dotiahnuť. No zažívame, k čomu vedie nenávisť.        

Popri učení oddychujte, relaxujte, venujte sa záľubám a ľuďom. Kašlite na drogy. I tie legálne. Je mnoho iných spôsobov ako sa vybúriť. A zdravých.

Komunikujte. Dobrá komunikácia = dobrý pocit zo života.

Dajte si najprv malé ciele a postupne ich zväčšujte. Nedajte sa tlačiť do cieľov, ktoré nechcete. Ani rodičmi. Tých si vážte a pomáhajte im. No dbajte aj o svoju nezávislosť, ktorá sa Vám v živote zíde.

Čítajte, vnímajte, počúvajte, analyzujte… Nech sa pre Vás jediným zdrojom nestanú mýty a jednostranné názory. Dnes je veľmi ťažké zaujať jednoznačný postoj. No v procese poznania sa aspoň viete rozhodnúť tak, aby ste postojom nikomu neublížili, nikoho neponížili, nikoho neodpísali.

Majte vzory a idoly, aké chcete. Len nezabudnite, že ich cesta sa nedá zopakovať. Buďte vzorom pre seba a svoje okolie. To je neraz viac, ako sa stať hviezdou.

A napokon, berte bežné problémy s nadhľadom, pokojom, riešte ich s odstupom času po zamyslení sa. Ak budete robiť z bežných problémov tragédiu, tak tie ozajstné problémy sveta Vás dostanú na psychiatriu alebo na druhý svet. Ak si neviete s problémami poradiť, komunikujte.

Želám Vám čo najnormálnejší školský rok plný užitočných poznatkov s motiváciou tešiť sa na každý deň, každý víkend, každé prázdniny a s radosťou stretávať nových ľudí. A kolegom želám takýchto žiakov.  

 

 

PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com  FB: Ján Papuga * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * janpapuga.blog.pravda.sk * youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk

*

Zdieľajte tento text, ak sa s ním stotožňujete, je verejný, netreba osobitný súhlas. Posielajte tento text na vyššie miesta, ak sa s ním stotožňujete. Posielajte ho médiám. Ukážte ho ľuďom, ktorí nie sú na internete. Aj takto sa menia veci.

*

Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V prípade, že máte záujem o konštruktívnu pripomienku a moju reakciu na ňu, neváhajte ma kontaktovať prostredníctvom uvedených kontaktov. 

Deťom…

01.06.2023

MDD Všetci sme deťmi mám a otcov. Ale 1. 6. si pripomíname deti, ktoré sú deťmi z hľadiska svojho veku. Tie deti, na ktoré isto aj pod vplyvom každodenných starostí zabúdame, tie deti, ktoré przní súčasná spoločnosť, tie deti, ktoré musia čoraz skôr dospievať… Tým želám, aby mali rodičov (alebo ľudí v role rodiča). Aby mali chápavých, rozhľadených [...]

Učitelia, nemajte postoje, hodnoty a aktivity! Alebo…

30.05.2023

Včera ma upozornili na reportáž na TV Markíza, ktorej spravodajstvo nesledujem. Pravdou je, že ju robila redaktorka A. Šprochová, ktorá sa vo svojich príspevkoch snaží byť vyvážená. Bolo to o pedagógovi, ktorý pôsobí na strednej škole a v súkromí sa venuje rôznym občianskym aktivitám, ktoré boli v reportáži zaradené medzi konšpirátorské, resp. dezinformačné. [...]

Majme k smrti rešpekt. Nebuďme ako oni

25.05.2023

Posledné tri roky boli explóziami nenávisti. Najmä keď ste mali iný názor ako vládnuci maniaci, mainstreamové médiá a milovníci najhoršej vlády v dejinách. Určite sa pamätáte, ako nás všetci títo označovali za dezolátov, svine, opice, fašistov, agentov cudzích mocností, antivaxerov… Ako nám takíto [...]

William Burns

Riaditeľ CIA navštívil v tajnosti Čínu. Washington sa má obávať zhoršenia vzťahov s Pekingom

02.06.2023 20:00

Program šéfa americkej tajnej služby a exdiplomata Williama Burnsa bol tajný a CIA ani Biely dom udalosť oficiálne nekomentovali.

Vlak

Zrážka vlakov v Indii si vyžiadala najmenej 50 mŕtvych a 300 zranených

02.06.2023 19:33

Počty obetí a zranených budú podľa indických oficiálnych činiteľov s najväčšou pravdepodobnosťou stúpať.

Sudán, burhán

Po zlyhaní rozhovorov otriasa sudánskym Chartúmom paľba, zahynulo 27 ľudí

02.06.2023 18:45

V Sudáne pokračujú boje medzi armádou a polovojenskými Jednotkami rýchlej podpory.

Hell Angels

Bratislavu obsadili Hells Angels. Ako sa v jej uliciach kontroverzní motorkári správali?

02.06.2023 18:27

Do niektorých krajín nesmú. Slovensko navštívili členovia obávaného motorkárskeho klubu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 157
Celková čítanosť: 475249x
Priemerná čítanosť článkov: 3027x

Autor blogu

Kategórie