Založ si blog

Žiakom k novému školskému roku 2021/22

Deti, žiaci, študenti,

aj keď to bolo ťažké leto plné obmedzení a hlavne krátke, verím, že návrat do škôl nevezmete ako koniec sveta. Mnoho ľudí vo Vašom veku by všetko dalo aspoň za minimálne vzdelanie. Vy ho máte, využite ho vo svoj prospech…

Buďte deťmi, kým sa dá, nedovoľte, aby Vám brali detstvo, hry a detský pohľad.  

Učte sa do miery, ktorú zvládate a myslite na to, že nie je cieľom byť vynikajúcim vo všetkých oblastiach. Nájdite si tú svoju a v tých ostatných aspoň prospievajte.

Pokúste sa nájsť vo vyučovacích predmetoch zmysel. Ak ich zavrhnete hneď, ťažko sa Vám bude prežívať v škole.

Myslite na to, že nie vždy známka vyjadruje Vašu osobnosť. Vaše činy, úspechy a práca Vás skôr či neskôr ohodnotia.

Skúste nájsť v dospelých, učiteľoch priateľov. Buďte k nim úprimní, vedia pomôcť. Ak to nejde, nenechajte to len tak. Ak je dospelý nepriateľom, dieťa by nemalo trpieť.

Hýbte sa, športujte, zdravo žite, chráňte a navštevujte prírodu… nech je každá choroba na Vás krátka.

Zaujímajte sa o dianie v spoločnosti, vyslovujte názory, argumentujte, diskutujte, ste predsa budúcou generáciou, čo prevezme život v našej krajine. Naučte sa, že nie vždy dospelý má pravdu.

Verbalizujte svoju nespokojnosť. Možno aj ostro, ale slušne. I keď vidíte, že sa to dá aj s neslušnosťou ďaleko dotiahnuť. No zažívame, k čomu vedie nenávisť.        

Popri učení oddychujte, relaxujte, venujte sa záľubám a ľuďom. Kašlite na drogy. I tie legálne. Je mnoho iných spôsobov ako sa vybúriť. A zdravých.

Komunikujte. Dobrá komunikácia = dobrý pocit zo života.

Dajte si najprv malé ciele a postupne ich zväčšujte. Nedajte sa tlačiť do cieľov, ktoré nechcete. Ani rodičmi. Tých si vážte a pomáhajte im. No dbajte aj o svoju nezávislosť, ktorá sa Vám v živote zíde.

Čítajte, vnímajte, počúvajte, analyzujte… Nech sa pre Vás jediným zdrojom nestanú mýty a jednostranné názory. Dnes je veľmi ťažké zaujať jednoznačný postoj. No v procese poznania sa aspoň viete rozhodnúť tak, aby ste postojom nikomu neublížili, nikoho neponížili, nikoho neodpísali.

Majte vzory a idoly, aké chcete. Len nezabudnite, že ich cesta sa nedá zopakovať. Buďte vzorom pre seba a svoje okolie. To je neraz viac, ako sa stať hviezdou.

A napokon, berte bežné problémy s nadhľadom, pokojom, riešte ich s odstupom času po zamyslení sa. Ak budete robiť z bežných problémov tragédiu, tak tie ozajstné problémy sveta Vás dostanú na psychiatriu alebo na druhý svet. Ak si neviete s problémami poradiť, komunikujte.

Želám Vám čo najnormálnejší školský rok plný užitočných poznatkov s motiváciou tešiť sa na každý deň, každý víkend, každé prázdniny a s radosťou stretávať nových ľudí. A kolegom želám takýchto žiakov.  

 

 

PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com  FB: Ján Papuga * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * janpapuga.blog.pravda.sk * youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk

*

Zdieľajte tento text, ak sa s ním stotožňujete, je verejný, netreba osobitný súhlas. Posielajte tento text na vyššie miesta, ak sa s ním stotožňujete. Posielajte ho médiám. Ukážte ho ľuďom, ktorí nie sú na internete. Aj takto sa menia veci.

*

Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V prípade, že máte záujem o konštruktívnu pripomienku a moju reakciu na ňu, neváhajte ma kontaktovať prostredníctvom uvedených kontaktov. 

Volič, nedaj sa oklamať alebo Matovičova dvojstovka

08.08.2022

Dnes som išiel okolo reklamy, ktorá hlása, že OĽaNO splnilo sľub: 200 eur na dieťa. A tam nastajlovaná a upravená fotka likvidátora Slovenska, blázna, podvodníka a nekompetentného ministra financií, jedným slovom – Matoviča. Viem, toto je už neaktuálna téma, už sa o nej popísalo. Ale práve preto! [...]

Politikom EÚ sa zvyšujú platy. Určite zaslúžene…

31.07.2022

Zničili šengen, terorizovali ľudí hlúpymi epidemickými opatreniami a očkovaním, ničili ich, keď nemali papierik slobody, zavádzajú hyperbyrokraciu, beztrestne rozhadzujú naše peniaze, slúžia jednému štátu a nie členským, zavádzajú nezmyselné opatrenia a normy, uvrhli Európu do recesie, hospodárskej a ekonomickej krízy, chcú totalitne prideľovať energie a iné [...]

Komentárik: Šarády charakterov

31.07.2022

Nemožno očakávať charakter tam, kde nie je. Ani u Krupu, ani u SAS. Ale možno očakávať to, že si gauneri myslia, že charakter majú. Potom je na ľuďoch, či tomu naletia pre pekný úsmev, drahú kravatu a hranú prítomnosť srdca.

Charkov Saltivka

Anna Gin: Modrá veľryba Charkovčanov budí a ubíja

10.08.2022 06:00

Bombardovanie Charkova pripomína desivú tínedžerskú hru známu ako „modrá veľryba“ alebo „zobuď ma o 4:20“, kde deti strašili a dovádzali k samovražde.

Russia Ukraine

ONLINE: Zelenskyj: Vojna sa skončí, až získame Krym

10.08.2022 05:55, aktualizované: 06:13

"Táto vojna Ruska proti Ukrajine a celej slobodnej Európe začala Krymom a musí Krymom aj skončiť - s jeho oslobodením," vyhlásil Zelenskyj.

Lesný požiar

Horúčavy rozdúchali požiare aj v Bulharsku, úrady vyhlásili stav núdze

09.08.2022 22:52

Vyhorelo aj niekoľko neobývaných dovolenkových rezidencií.

Kybernetické útoky - autá

Fínsko opäť terčom kyberútoku. Po obrane či vláde hekeri udreli na parlament

09.08.2022 22:14

Fínska spravodajská služba varovala, že "Rusko má vôľu" ovplyvniť proces podávania žiadosti Fínska o členstvo v NATO.