Kto nám tu hovorí o slobode a demokracii? 17. 11. je sviatok občanov

17. november  je opodstatnene štátny sviatok. Pripomíname si ním pád totalitného socialistického režimu a vznik demokracie. Chybou bolo to, že sme potom moc odovzdali politikom, ktorí boli viac-menej naničhodní a národ a občan bol pre nich na poslednom mieste. A tým trpíme dodnes. Necháme defilovať vo vládach od 89. rôznych darebákov, hlupákov a psychopatov. Navyše sa plánované hospodárstvo nahradilo trhovým, začali sme žiť v kapitalizme. A táto transformácia nás stála ako malý poľnohospodársky národ veľmi veľa a takomto režime sa mnohým ľuďom nedarí, mnohí Slováci horko-ťažko prežívajú.

Určite v intenciách nenávisti k hocijakému inému názoru neodsudzujem ľudí, že vravia, že za socializmu sa žilo lepšie. Ja s tým dokonca súhlasím, nebolo to z hľadiska hospodárstva, poľnohospodárstva a života bežných ľudí až také kruté obdobie ako dravý kapitalizmus. Veľmi veľa sa vybudovalo a pre rôzne dôvody sa tu žilo bezpečnejšie. Keď si aj pozriete východiská socializmu, nájdete tam veľa dobrých a účinných princípov. Žiaľ, komunisti v mnohom pochybili a v konečnom dôsledku tiež hrabali pre seba, teda zničili aj to dobré, čo socializmus uznával. Ale to robia aj politici v kapitalizme. No siahnutie na ľudské životy a na práva občana je nezanedbateľný a vážny dôvod pádu totality. Zabudli, že politika sa robí pre Slovákov, nie pre Sovietsky zväz.

Uvedomujem si, že v tej dobe bolo príliš veľa medzinárodných záujmov z jednej i druhej strany. Avšak veľká časť Slovákov sa rozhodla zabojovať proti totalite a tento boj vyhrala. Ako sa to stávalo v histórii, ako sa to bude stávať v budúcnosti po celom svete. Možno raz aj demokracia a kapitalizmus narazia na svoje maximá a ľudia usúdia, že je čas robiť veci inak. Pre uvedené 17. november považujem za dôležitý sviatok, keď sa ľudia rozhodli vzpriečiť sa moci a je mi úplne jedno, či to niekto z pozadia podporoval. Ak presvedčil masu občanov, tak to bol legitímny prevrat.

Demokracia a kapitalizmus majú obrovské chyby. Avšak v 89. roku to boli hodnoty, ktoré národu bytostne chýbali. A som presvedčený, že v mysliach protestujúcich ľudí neboli hrôzostrašné perspektívy, ktoré nastali po páde totality. S tým cieľom národ nepovstal. Preto ho nemožno odsudzovať, že spôsobil zmenu.   

Je veľmi nešťastné, že sa vláda rozhodla v tento deň zrušiť deň pracovného pokoja. Považujem to za hlúpe a nepredvídavé rozhodnutie, keďže udalosti Nežnej revolúcie sú pomerne čerstvé a ľudia si na tomto sviatku zakladajú. Aj tí, čo revolučné udalosti nezažili. Politici mohli siahnuť po inom sviatku, aby nečelili ďalšej vlne odporu. Takto si ich okrem iného mnoho voličov stotožňuje s boľševikmi, čo sa postavili proti slobode a demokracii. Uznávam, že zrušenie sviatkov (ako pracovného voľna) môže pomôcť ekonomike. Ale rešpekt k ľuďom pri rozhodovaní chýbal.

Určite ma nezaujímajú námietky opozície voči zrušeniu pracovného pokoja v deň sviatku a už vôbec neplánujem ísť na žiadne politické či mimovládne zhromaždenia. Ich organizátori majú ďaleko od demokracie, liberalizmu a od slobodných práv občanov. Jedna strana by nariadila tresty za neočkovanie či nepúšťala na zhromaždenie ľudí, ktorí sa odmietli testovať podľa nápadu šialeného premiéra. Druhá strana si brúsi zuby na potláčanie a trestanie názorov (určite aj tých občianskych), ktoré sa presadzujú v európskej totalite. Tretia strana so slovom sloboda v názve schvaľovala všetky nezákonné, protiústavné nariadenia, čo obmedzovali nie iba inštitúcie, ale aj bežných ľudí, dokonca nimi chránených podnikateľov. Navyše znemožnili dôstojné pohreby zosnulých, čo je prejav vrcholnej neľudskosti. Štvrtá strana zaprie aj svoje hodnoty, len aby sa dostala k moci bez úcty k veriacim. Hlava štátu vyslovila priamo požiadavku cenzúry nesprávnych názorov na internete. A mimovládky chcú zbrojiť a zabíjať prostredníctvom zbraní, na ktoré vypisujú zbierky. Nie, toto nie sú ľudia, čo majú hovoriť o demokracii a slobode. Sú to farizeji, vlastizradcovia a pokrytci. A veľmi nebezpeční pre demokraciu, keby sa chopili moci. Určite je dôvod protestovať, vláda robí zbytočné chyby. Ale to by mal viesť ľud, nie zapredanci a uzurpátori moci, ktorým nejde o štát a jeho obyvateľov.

Cením si slobodu a demokraciu, ako pedagóg ju vyznávam aj medzi študentmi. Aj preto sú mi na smiech niektoré školy, ktoré si dali riaditeľské voľno na pripomenutie demokratických hodnôt, hoci sa k žiakom v iné dni správajú povýšenecky, autokraticky, necitlivo a odsudzujúco. Uznávam, že sloboda musí mať mantinely, aby nikomu neublížila. Musí mať aj pravidlá, aby nedošlo k spoločenskému chaosu, k zlyhaniu racionality a k anarchii. No keď sa chceme hlásiť k slobode, musíme ňou žiť. Obávam sa však, že na Slovensku sme slobodu a demokraciu poňali ako svojvôľu. Z tejto cesty sa pôjde ťažko späť. Bez ohľadu na to, že egoizmus vlastných práv ubližuje celej spoločnosti.

Teda tento sviatok uznávam, snažím sa byť zodpovedným demokratom, no domnievam sa, že je čas pozastaviť sa a zmeniť fungovanie Slovenska, aby sa nevrátila totalita.

Želám všetkým pokoj, konštruktívnu slobodu a úctyhodných politikov…

*

*

*

*

*

ĎAKUJEM ZA PREČÍTANIE!

*

Skutočná zmena školstva = skutočná zmena spoločnosti = skutočná zmena politiky.

*

AKTIVAČNÁ VÝZVA:

Keď sa s mojím textom stotožňujete, šírte ho, zdieľajte, posielajte na e-maily, aby sa dostal do širšieho povedomia, aby sa zo slov stali činy, aby sa veci začali meniť. Sprostredkujte môj text ľuďom, ktorí nechodia na blogy. Text je verejný, netreba môj súhlas na jeho šírenie. Posielajte ho aj politikom, stranám, ministrom, inštitúciám,  médiám.

*

DISKUSIA:

Milí čitatelia a priatelia, myslite kriticky a nezávisle. Nebuďme ako politici a médiá. Odborná, slušná a zmysluplná diskusia vie zmeniť mnohé veci. Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme NEPÍŠEM, nesledujem ich, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú neraz anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri, čo nechcú alebo nevedia pochopiť môj text a neraz prechádzajú k osobným invektívam pod neidentifikovateľným menom. S takýmito ľuďmi nemám dôvod diskutovať, resp. sa s nimi diskutovať nedá. V PRÍPADE, ŽE MÁTE ZÁUJEM O KONŠTRUKTÍVNU PRIPOMIENKU A MOJU REAKCIU NA ŇU, NEVÁHAJTE SA SO MNOU SPOJIŤ PROSTREDNÍCTVOM UVEDENÝCH KONTAKTOV. V prípade, že chcete pravidelne, konštruktívne, vecne a odborne verejne komunikovať so mnou a inými ľuďmi, pridajte sa do FB skupiny Školoveda.   

*

AUTOR: PhDr. Ján Papuga, PhD. * pedagóg (slovenčina – estetika), spisovateľ, aktivista, vydavateľ, tvorca didaktických dokumentov, odborník na školstvo, zakladateľ pedagogickej koncepcie Konštruktívna školoveda – hľadanie strednej cesty

KONTAKTY: KONTAKTY: Bratislava-Rača, Bernolákovo * janpapuga@gmail.com * FB: Ján Radomil Papuga * IG: Ján Papuga * YT: Ján Papuga * TG: Ján Papuga, školstvo – pedagogika – politika 

PUBLIKAČNÁ ČINNOSŤ: link

FB SKUPINY: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * Školoveda * Ján Papuga – školstvo, pedagogika, politika * Knihy Jána Papugu

BLOG PRAVDA: janpapuga.blog.pravda.sk

WEB: www . janpapuga . sk; https://janpapuga.sk/2materialy/

Nenávidím… (21/2026)

07.06.2026

Tento papierik v tvare lietadielka som našiel v Petržalke pri základnej škole. Zamrzel ma. Už je veľa tej nenávisti. A tá medzigeneračná je najtragickejšia. Ako potrebujeme mladých, tak potrebujeme starších. Mladí by mali vítať možnosť učiť sa od starých a starších. Bez ohľadu na to, aké majú občianske postoje. Možno práve pre postoje skôr narodených nie je naša [...]

Hypergalaktický krízový manažér školstva a jeho automat (20/2026)

07.06.2026

Ja som prívrženec digitalizácie školského procesu a smart riešení. Samozrejme, pri zachovaní ochrany osobných údajov. Domnievam sa, že elektronické vylepšenia dokážu skrátiť čas na administratívne procesy v školách a tento čas potom môžeme venovať pedagogike. Zároven uznávam, ze niekde sa digitalizácia nehodí, tam by som preferoval tradičnú formu. Napr. žiaci by [...]

Deti, robte si, čo len chcete! (19/2026)

31.05.2026

Mávam žiakov, ktorí si dajú povedať. Isto, nie sú prototypom tichosti v triede, ale o takých by som ani nestál. Ale keď riešime niečo závažné alebo ideme mimo školy, vedia, čo je disciplína. V škole sú mnohé situácie, keď treba ticho a disciplínu. Keď to nejde po dobrom, tak existujú rôzne opatrenia, ako [...]

Brazília Rio nehoda zrážka helikoptéry obete

Letecká katastrofa v Riu: Zrážka dvoch vrtuľníkov na západe mesta si vyžiadala šesť obetí

14.06.2026 21:08

Medzi cestujúcimi bol podľa polície aj americký spevák a komik Oliver Tree, ktorý bol v Brazílii na svetovom turné.

Švajčiarsko summit G7 protest Ženeva

Na proteste proti summitu G7 vypukli v Ženeve zrážky s políciou

14.06.2026 20:24

Ženevské úrady nasadili v uliciach značný počet policajtov.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Po útoku nožom v Lučenci skončila žena vo vážnom stave v nemocnici

14.06.2026 19:28

41-ročný muž mal bodnúť 36-ročnú ženu do brucha a hrude. Muž následne zranil aj seba.

APTOPIX Trump Putin

Kremeľ: Putin telefonoval s Trumpom, hovorili o Iráne i Ukrajine

14.06.2026 18:56

Témami boli okrem toho vojna v Iráne a bilaterálne vzťahy.