Založ si blog

My sme Slovensko, žiaľ…

Aj keď ma devastačná politika čoraz viac núti k úvahám o živote v inej krajine, zostávam. Aj pre to, že tu mám rodinu a známych, ktorí by mi chýbali. Nič to však nemení na tom, že sme veľmi pasívny národ, ktorý dovolí pár mocným ľuďom nenapraviteľne devastovať našu malú, ale výnimočnú republiku. A aj keď s tým nesúhlasíme, pokojne to nechávame tak. Ako dobre by nám bolo, keby sme boli iní…

– Máme krásne, široké a úrodné polia, ktoré rodia aj v nepriaznivých podmienkach. Pokojne by sme mohli byť sebestační. Ale, dobrovoľne ich zastavujeme halami, hypermarketmi a logistickými centrami, akoby sa autá a počítače dali jesť.

– Máme tie najrozmanitejšie vody s rôznymi priaznivými látkami. Ale, znečisťujeme si ich, odvádzame do kanálov a nahrádzame ich vodami zo zahraničia.

– Máme starobylé a výnimočné pamiatky. Ale, necháme ich chátrať, bezhlavo ich predávame súkromníkom, ale ich aj búrame. Kým v múdrych krajinách prinášajú poznanie a kapitál.

– Máme dlhovekú a rozvetvenú kultúru, ktorá sa môže rovnať svetovej. Ale, preberáme poklesnutú kultúru zahraničia, podsúvanú nekultúru médií, haníme naše zvyky a archetypy, preberáme estetiku, ktorá má ďaleko od tradície a krásy.

– Máme široké lesy, hory, zelené mestá, rozsiahle lúky, úžasnú biodiverzitu. Ale, klčujeme, špiníme, zastavujeme, veriac v spásonosnú silu betónu a skla. A v mene konzumu vraždíme viac zvierat, ako vieme spotrebovať. Prírodu nahrádzame kultúrou obchodných škatúľ.

– Máme relatívne pokojné prírodné podmienky a klímu, devastačné katastrofy majú zatiaľ miernu formu. Ale, vo vlastný prospech ničíme životné prostredie, len aby v rodine nechýbalo piate auto či aby sme nemuseli platiť za ekologické znehodnocovanie odpadu. Les znesie.

– Máme mnoho šikovných, múdrych a zručných ľudí, ktorí aj v ťažších podmienkach vedia vytvoriť hodnoty pre mnohých ďalších ľudí. Ale, podceňujeme sa, necháme žiariť tých neschopných a necháme sa zviesť na ich rozumovú úroveň.

– Máme mnohých ľudí, ktorí dokážu priam zázraky a dokážu viesť desiatky a stovky iných ľudí, ukazujú im cestu, vedú ich k spolupráci, majú nápady, ako pomôcť. Ale, vo vedení štátu si vydržiavame amatérov, egocentrikov, diktátorov, psychopatov, podvodníkov, vlastizradcov, cynických oligarchov a ignorantov.

Aj keď sme malý štát, mohli by sme byť rajom Európy…

Mám rád Slovensko. Ale neodpustím si to, čo sme z neho dovolili spraviť. Najmä keď je náprava v nedohľadne…

Prečo by mal Fico meniť svoju rétoriku???

08.07.2024

Keď ľudia s niečím nesúhlasia, hádajú sa, sú vulgárni, zlostní, nervózni, vstupujú do rôznych konfliktov, časť z nich aj fyzicky zaútočí. Bolo to tak, je to tak, bude to tak. Zväčša sa však realizujú (našťastie) verbálne, najmä keď dnes máme nekonečné možnosti na verejnú prezentáciu svojich názorov. Isto, mnohí ľudia presiahnu hranicu tolerancie, ba hranicu [...]

Nemáme iné problémy v školstve ako povinnú maturitu z matematiky?

08.07.2024

Rozum mi zastáva nad tým, ako si predstavení školstva každým novým volebným obdobím formulujú „reformu“. Školstvo na Slovensku vo všetkých ukazovateľoch zlyháva, obsah vyučovania nezodpovedá 21. storočiu, hráme sa na inklúziu v preplnených triedach, čoraz viac predmetov sa vyučuje neodborne… A tu sa rieši používanie mobilov v školách, tretia hodina telesnej [...]

Všetkým deťom sveta

01.06.2024

Všetkým deťom sveta – detstvo, ktoré má byť zážitkom, nie traumou,– rešpekt bez vnucovania, manipulácie a nútenia k názoru,– použiteľné vzdelanie každému, čo ho potrebuje,– rodinu, rodičov alebo náhradných rodičov, nech nevyrastajú bez lásky,– zdravie, deti nesmú umierať a žiť v nemocniciach,– mier, deti nesmú trpieť a [...]

blesk, búrka, Zbyňov, mReportér

Intenzívne búrky spôsobili na strednom a západnom Slovensku energetickú kalamitu. Vyčíňanie počasia sa ešte neskončilo, platia výstrahy

13.07.2024 10:26, aktualizované: 12:05

Na východe môže byť aj 38 stupňov, na väčšine územia hrozia tiež búrky, upozorňuje SHMÚ.

Robert Fico, rokovanie vlády

Hrabko: Fico nikdy nemal ústavnú väčšinu, aj tak ústavu dokázal meniť

13.07.2024 07:38

V minulosti podľa publicistu Fico opakovane dokázal väčšinu potrebnú na odsúhlasenie ústavnej zmeny dosiahnuť rokovaniami s opozíciou.

F-16, stíhačky, F16, armáda, letectvo

ONLINE: Kyjev chcel stovky, príde ich niekoľko. Príchod F-16 na Ukrajinu je komplikovaný

13.07.2024 07:30, aktualizované: 10:30

Kyjev v lete konečne dostane stíhačky F-16, ale v oveľa menšom počte, ako dúfal, uvádza agentúra Bloomberg.