Založ si blog

My sme Slovensko, žiaľ…

Aj keď ma devastačná politika čoraz viac núti k úvahám o živote v inej krajine, zostávam. Aj pre to, že tu mám rodinu a známych, ktorí by mi chýbali. Nič to však nemení na tom, že sme veľmi pasívny národ, ktorý dovolí pár mocným ľuďom nenapraviteľne devastovať našu malú, ale výnimočnú republiku. A aj keď s tým nesúhlasíme, pokojne to nechávame tak. Ako dobre by nám bolo, keby sme boli iní…

– Máme krásne, široké a úrodné polia, ktoré rodia aj v nepriaznivých podmienkach. Pokojne by sme mohli byť sebestační. Ale, dobrovoľne ich zastavujeme halami, hypermarketmi a logistickými centrami, akoby sa autá a počítače dali jesť.

– Máme tie najrozmanitejšie vody s rôznymi priaznivými látkami. Ale, znečisťujeme si ich, odvádzame do kanálov a nahrádzame ich vodami zo zahraničia.

– Máme starobylé a výnimočné pamiatky. Ale, necháme ich chátrať, bezhlavo ich predávame súkromníkom, ale ich aj búrame. Kým v múdrych krajinách prinášajú poznanie a kapitál.

– Máme dlhovekú a rozvetvenú kultúru, ktorá sa môže rovnať svetovej. Ale, preberáme poklesnutú kultúru zahraničia, podsúvanú nekultúru médií, haníme naše zvyky a archetypy, preberáme estetiku, ktorá má ďaleko od tradície a krásy.

– Máme široké lesy, hory, zelené mestá, rozsiahle lúky, úžasnú biodiverzitu. Ale, klčujeme, špiníme, zastavujeme, veriac v spásonosnú silu betónu a skla. A v mene konzumu vraždíme viac zvierat, ako vieme spotrebovať. Prírodu nahrádzame kultúrou obchodných škatúľ.

– Máme relatívne pokojné prírodné podmienky a klímu, devastačné katastrofy majú zatiaľ miernu formu. Ale, vo vlastný prospech ničíme životné prostredie, len aby v rodine nechýbalo piate auto či aby sme nemuseli platiť za ekologické znehodnocovanie odpadu. Les znesie.

– Máme mnoho šikovných, múdrych a zručných ľudí, ktorí aj v ťažších podmienkach vedia vytvoriť hodnoty pre mnohých ďalších ľudí. Ale, podceňujeme sa, necháme žiariť tých neschopných a necháme sa zviesť na ich rozumovú úroveň.

– Máme mnohých ľudí, ktorí dokážu priam zázraky a dokážu viesť desiatky a stovky iných ľudí, ukazujú im cestu, vedú ich k spolupráci, majú nápady, ako pomôcť. Ale, vo vedení štátu si vydržiavame amatérov, egocentrikov, diktátorov, psychopatov, podvodníkov, vlastizradcov, cynických oligarchov a ignorantov.

Aj keď sme malý štát, mohli by sme byť rajom Európy…

Mám rád Slovensko. Ale neodpustím si to, čo sme z neho dovolili spraviť. Najmä keď je náprava v nedohľadne…

Väčšinu žiakov nezaujímajú tri „hajzle“ na škole alebo Pohľad maturanta na vzdelávanie

10.09.2023

Nepáči sa mi, keď sa istá vrstva spoločnosti spája s nejakou politickou stranou len preto, že to hovoria rôzne prieskumy volebných preferencií. Opäť sa nenávistne polarizujeme len kvôli pár ľuďom, čo chcú vyvolávať konflikt, boj, vojnu… Starí ľudia volia tú a tú stranu, mladí zase volia tú [...]

Sviatok Ústavy

01.09.2023

Tento deň nevnímam slávnostne. Skôr by som prijal nejaký všeobecný sviatok štátnosti. Ústava mala isto niekoľko rokov po jej vzniku významné opodstatnenie a sú v nej časti, ktoré sú nadčasové. No jej zvyšný text je už zastaraný, málo konkrétny, a tým ľahko zneužiteľný, o čom sme sa neraz presvedčili. A veľmi smutné je, že tí, čo našu Ústavu, štátnosť a [...]

PS nikdy! Pokus-omyl nás zničí

15.08.2023

Ihneď by som volil nový politický subjekt, keby som nevidel do politiky. Nech sa nevolia okukaní a zdiskreditovaní politici. Zdá sa však, že opäť budeme voliť menšie zlo. Keďže do politiky vidím viac, než by som musel, strana Progresívne Slovensko [...]

vojna na Ukrajine, Andrijivka

The Economist: Ukrajinu čaká dlhá vojna, zmeny sú nutné. Kyjev ani spojenci zatiaľ nie sú pripravení

22.09.2023 00:30

Podporovatelia Ukrajiny by sa mali modliť za rýchle víťazstvo, ale pripraviť sa na dlhý boj. Je potrebná zmena kurzu, napísal britský magazín The Economist.

polícia, policajná páska

Všetkých obvinených z akcie Crassus proti takáčovcom prepustili

21.09.2023 23:40

Viacerým osobám bolo vznesené obvinenie pre trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

Marine Le Penová.

Le Penová vráti europarlamentu 330-tisíc eur za fiktívnych asistentov

21.09.2023 20:49

Francúzska politička Marine Le Penová, ktorá bola poslankyňou EP v rokoch 2004 - 2017, bola podozrivá, že cez fiktívnych asistentov využívala zdroje EÚ v prospech svojej strany.

SR Bratislava Vláda Dočasná Schôdza TK BAX

Zdaniť banky a monopoly stačiť nebude. Šetrenie pocíti každý, predpovedá ekonóm

21.09.2023 20:15

Menej bolestné škrty teraz, alebo drastické o desať rokov? Tak znie podľa ekonóma Martina Šustra otázka, ktorej sa politici snažia pred voľbami vyhnúť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 168
Celková čítanosť: 517802x
Priemerná čítanosť článkov: 3082x

Autor blogu

Kategórie