Založ si blog

List pre Zuzanu Čaputovú

PREZIDENTKA ZAVÁDZA AUTOKRACIU

Vážená pani prezidentka,

            na začiatku Vám želám veľa zdravia a veľa síl na plnenie vlastnej agendy pri zostavovaní úradnícko-politickej vlády.

            Hoci som členom strany, aj dnes Vám píšem ako občan, ktorému na rozdiel od Vás záleží na Slovensku a na Slovákoch. Navyše ako pedagóg som veľmi citlivý konanie politikov, na rovnosť medzi ľuďmi, na dodržiavanie zákona a pravidiel občianskej spoločnosti, na základe ktorých funguje štát, keďže žiadny z politikov nie je monarcha ani diktátor.

            Ako pedagóg som sa v skoro štvrť storočia trvajúcej praxi stretol s mnohými nedospelými i dospelými ľuďmi. A s mnohými sa stretávam aj vďaka svojej činnosti na poli pedagogického aktivizmu. Boli medzi nimi aj takí, s ktorými sme si nepadli do priazne, ktorí ma častovali invektívami, ktorí nepočúvali žiadne argumenty… No napriek tomu som palicu nad nimi nezlomil, odosobnil som sa a bol som nezaujatý. Asi si ťažko možno predstaviť, že by som si pre antipatie zasadol na žiaka, rodiča či kolegu. Hoci sú ľudia, ktorí by to dokázali. Ja si však uvedomujem, že žijeme v istej spoločnosti, kde málo závisí iba od jedného človeka. Sme teda odkázaní na seba a musíme sa učiť spolu žiť.  

            Vy zrejme patríte k tým, čo sa nevedia odosobniť napriek tomu, že ste predstaviteľkou celého štátu. Sľubovali ste nadstraníckosť a slušnosť. Je to o to smutnejšie, že ste prvou občiankou v republike. Nejde mi do hlavy, že ste ako štátnička odignorovali časť politikov, ktorí reprezentujú pomerne veľkú časť občanov. Na debatu o Vami vytvorenej vlády ste nepozvali Smer – SSD, ĽS NŠ a Za ľudí. Môžeme si čokoľvek myslieť o tých stranách a ich predstaviteľoch, no kým sú plne legitímne, zákonné a prítomné v NRSR po demokratických (!) voľbách, kým reprezentujú spektrum občianskych názorov, mali sa zúčastniť stretnutia s Vami aj ony. Pre pravého demokrata je to samozrejmosť. A najmä je to samozrejmosť pre politikov, ktorí rešpektujú svoj národ, ktorí je v zastupiteľskej demokracii prítomný prostredníctvom poslancov – nie úradníkov, nie novovzniknutých či mimoparlamentných strán. A keďže štát umožnil uvedeným stranám byť volenými a zvolenými, Vašou nevyhnutnou povinnosťou bolo pozvať ich (to by sa malo uzákoniť v Ústave, aby sa nerealizovala svojvôľa). Aspoň z úcty k voličom, ktorí si tieto strany z rôznych dôvodov zvolili. A tie dôvody musíte rešpektovať, keďže ste predstaviteľov každého jedného občana. Nehnevajte sa, ale Hlas a Demokrati neprešli riadnymi voľbami. Ich momentálne preferencie nemôžu byť dôvodom ani na pozvanie, ani na ich vylúčenie z demokratických procesov, ktoré Vám zverili občania. Podľa mňa ste zneužili svoju právomoc, zasahujete do predvolebnej kampane a ignorujete vôľu občanov, pre ktorých máte pracovať.

            Ako autokratka ste sa dopustili aj porušenia Ústavy. Nie prvého ani posledného. A ja dúfam, že po skúsenostiach s Vami sa zmení Ústava tak, aby zabránila podobným politikom zneužívať jej súčasnú interpretačnú šírku. Už na občianskej výchove žiakov učíme, že v prípade núdze prezidentka poverí niekoho zostavením novej úradníckej vlády. Teda nie tak, že prezidentka vyberá svoje figúrky. Dávate tak nebezpečný precedens. Len si na chvíľu predstavte, že sa otočí pomer politických síl a takto sa bude správať nová vláda. Autokraticky, obmedzene a egoisticky. Desí ma, čo ste spravili so základnými právnymi postulátmi. A zároveň viem, že to nerobíte nevedome, ale účelovo.

            V prvom liste som Vás prosil, aby ste sa zmenili. A zmenili ste sa, blížite sa k totalizmu a je úplne jasné, že nekonáte za seba. Nech by ste sa akokoľvek tomu bránili. Nepotrebujeme rozumy od opozičných politikov. Nenávisť voči Vám je dôsledkom Vašich činov, nie toho, že niekto povie, že ste so Sorošom či s USA. Zásahy, ktorými narúšate  ústavnosť, budú mať veľmi neblahé dôsledky aj pre najbežnejších ľudí. Tie spôsobujú to, že sa zúfalí občania, ktorí sa cítia nevypočutí a cítia nespravodlivosť, prejavia agresívnejšie. Lebo ak v spoločnosti nefunguje slušná cesta riešenia, človek znervóznie, čo nemusí znamenať, že svoje slová naplní. Mne je vyhrážanie cudzie, ale v tejto vypätej dobe je, žiaľ, bežné. Za to nie je zodpovedný jeden konkrétny politik, ale súhra mnohých a mnohých oblastí, ktoré zámerne ničia spoločnosť. Poznám veľmi veľa ľudí, čo nesympatizujú s Ficom, no rovnakú mieru odporu majú aj k Vašej politike. Volič má svoj rozum, potrestal Fica, potrestal Mečiara, potrestal Dzurindu a potrestá aj Vás. Aby bolo jasné, potrestá Vás preferenciami či volebným výsledkom, ak budete trvať na kandidatúre.

            Volil som Vás, lebo ste vystupovali ako správny, nezaujatý a empatický človek. No v ďalších voľbách by som Vám nedal hlas ani vo sne. Lebo ignorujete občanov, ich vôľu, neradíte sa s demokraticky zvolenými predstaviteľmi, porušujete Ústavu a zneužívate svoju funkciu v prospech politickej propagandy Vášho domovského subjektu.

            Pani prezidentka, Vy ste politička, ktorá musí zniesť kritiku. A tú nezmierni ani fakt, že ste žena. Nemôžu sa zamlčiavať skutočnosti len kvôli pohlaviu vysokého funkcionára. Veď celá tá Vaša akože liberálna politika stojí na zrovnoprávňovaní pohlaví, teda k ženám i mužom sa má pristupovať rovnako. Etiketa pri kritike výkonu verejnej funkcie, ktorá ovplyvňuje celý štát, neplatí. Činy politikov nemajú byť zahladzované, ale kontrolované. Bez ohľadu na vek, pohlavie, orientáciu a pod.  

            Napriek všetkému verím, že ste v mimopolitickom dobrá žena, dobrá matka, dobrá kamarátka, zamestnankyňa a pod. Preto Vám k dnešnému sviatku prajem veľa zdravia, veľa lásky a čo najskorší návrat do civilu, aby ste nemuseli čeliť kritike pri výkone funkcie, na ktorú osobnostne, politicky a ani demokraticky nemáte.

                                                                       S pozdravom

                                                                                              občan Ján Papuga 

PS: Na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám Vás žiadam o zdôvodnenie, prečo ste si nepozvali parlamentné strany na rokovanie o úradníckej vláde a prečo ste porušili Ústavu a celú vládu ste zostavili Vy.

*

*

*

*

*

*

*

Skutočná zmena školstva = skutočná zmena spoločnosti = skutočná zmena politiky.

*

Zdieľajte…

*

O AUTOROVI TEXTU: PhDr. Ján Papuga, PhD. * pedagóg, spisovateľ, aktivista, člen politickej strany Život – NS za rezort školstva, zakladateľ pedagogickej koncepcie Konštruktívna školoveda – hľadanie strednej cesty * Bratislava-Rača, Bernolákovo * KONTAKTY: janpapuga@gmail.com  * FB: Ján Papuga * FB: Ján Papuga Život – NS, školstvo * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * Blog Pravda: janpapuga.blog.pravda.sk * Youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk * AKTIVAČNÁ VÝZVA: Šírte tento text, aby sa zo slov stali činy. Zdieľajte ho, je verejný, netreba môj súhlas. Sprostredkujte môj text ľuďom, čo nechodia na internet. Posielajte ho politikom, stranám, ministrom, inštitúciám,  médiám. Ak sa s textom stotožňujete, je potrebné, aby sa dostal do povedomia. Aj takto sa menia veci. V prípade, že chcete poznať moju koncepciu a chcete konštruktívne, vecne a odborne komunikovať s inými ľuďmi, pridajte sa do FB skupiny Školoveda alebo mi napíšte na uvedené kontakty. * DISKUSIA NA BLOGU: Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú neraz anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri, čo nechcú alebo nevedia pochopiť môj text a neraz prechádzajú k osobným invektívam pod neidentifikovateľným menom. S takýmito ľuďmi nemám dôvod diskutovať, resp. sa s nimi diskutovať nedá. V PRÍPADE, ŽE MÁTE ZÁUJEM O KONŠTRUKTÍVNU PRIPOMIENKU A MOJU REAKCIU NA ŇU, NEVÁHAJTE SA SO MNOU SPOJIŤ PROSTREDNÍCTVOM UVEDENÝCH KONTAKTOV. Odborná, slušná a zmysluplná diskusia vie zmeniť mnohé veci. Osobné invektívy a vulgárne vyjadrovanie ignorujem a blokujem. Akémukoľvek neanonymnému podnetu a konštruktívnej kritike či spätnej väzbe sa poteším a určite odpoviem, ak mi napíšete súkromnú správu. Ak sa nechcete verejne vyjadriť, pokojne sa mi ozvite prostredníctvom uvedených kontaktov. Aj v prípade, že vaša vec nesúvisí s témou článku. Ďakujem za pochopenie.  

Deťom…

01.06.2023

MDD Všetci sme deťmi mám a otcov. Ale 1. 6. si pripomíname deti, ktoré sú deťmi z hľadiska svojho veku. Tie deti, na ktoré isto aj pod vplyvom každodenných starostí zabúdame, tie deti, ktoré przní súčasná spoločnosť, tie deti, ktoré musia čoraz skôr dospievať… Tým želám, aby mali rodičov (alebo ľudí v role rodiča). Aby mali chápavých, rozhľadených [...]

Učitelia, nemajte postoje, hodnoty a aktivity! Alebo…

30.05.2023

Včera ma upozornili na reportáž na TV Markíza, ktorej spravodajstvo nesledujem. Pravdou je, že ju robila redaktorka A. Šprochová, ktorá sa vo svojich príspevkoch snaží byť vyvážená. Bolo to o pedagógovi, ktorý pôsobí na strednej škole a v súkromí sa venuje rôznym občianskym aktivitám, ktoré boli v reportáži zaradené medzi konšpirátorské, resp. dezinformačné. [...]

Majme k smrti rešpekt. Nebuďme ako oni

25.05.2023

Posledné tri roky boli explóziami nenávisti. Najmä keď ste mali iný názor ako vládnuci maniaci, mainstreamové médiá a milovníci najhoršej vlády v dejinách. Určite sa pamätáte, ako nás všetci títo označovali za dezolátov, svine, opice, fašistov, agentov cudzích mocností, antivaxerov… Ako nám takíto [...]

Boris Berezovskij

Francúzsko dáva do predaja zámok zosnulého Putinovho protivníka Berezovského

02.06.2023 20:53

Berezovskij bol považovaný za šedú eminenciu v čase vlády prvého postsovietskeho prezident Borisa Jeľcina.

William Burns

Riaditeľ CIA navštívil v tajnosti Čínu. Washington sa má obávať zhoršenia vzťahov s Pekingom

02.06.2023 20:00

Program šéfa americkej tajnej služby a exdiplomata Williama Burnsa bol tajný a CIA ani Biely dom udalosť oficiálne nekomentovali.

Vlak

Zrážka vlakov v Indii si vyžiadala najmenej 50 mŕtvych a 300 zranených

02.06.2023 19:33

Počty obetí a zranených budú podľa indických oficiálnych činiteľov s najväčšou pravdepodobnosťou stúpať.

Sudán, burhán

Po zlyhaní rozhovorov otriasa sudánskym Chartúmom paľba, zahynulo 27 ľudí

02.06.2023 18:45

V Sudáne pokračujú boje medzi armádou a polovojenskými Jednotkami rýchlej podpory.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 157
Celková čítanosť: 475268x
Priemerná čítanosť článkov: 3027x

Autor blogu

Kategórie