Založ si blog

Referendum je iba v rukách občanov. Uvedomíme si to niekedy?

            Referendum by bolo u nás na Slovensku najlepším nástrojom na rozhodovanie v situácii, keď je moc v rukách hlupákov, čo sa starajú o vlastné záujmy, nie o záujmy občanov. A pritom sa oháňajú tým, že sú zástupcami občanov, hoci nič pre nich nerobia. A to, čo robia sú iba odrobinky, ktoré majú upchať ústa.

            Referendum by malo byť bez kvóra s tým, že ak sa ľudia nenaučia využívať priamu demokraciu a neprídu na hlasovanie, tak rozhodnú tí občania, ktorí si uvedomujú svoj podiel na moci, hoci by ich bolo pod 50 %. Malo by byť automatickým prostriedkom bez nutnosti zbierať podpisy a jeho výsledok musí byť záväzný, nesmú rôzni podivní poslanci rozhodovať, či hlas státisícov budú vôbec akceptovať! Jednoducho, o niektorých témach nemajú, ba nesmú rozhodovať 150 poslanci, z ktorých je veľká časť kompetenčne, odborne, psychicky úplne mimo a konajú na popud či lobbing niekoho z politiky alebo mimo nej.

            Tradícia referenda pri podmienkach, ktoré som naznačil, by predišla mnohým negatívnym rozhodnutiam, ktoré vyplývajú z „kvality“ politickej scény, ktorá riadi Slovensko. Ale práve obludnosť politických charakterov nikdy nedovolí, aby ľudia vládli a rozhodovali v závažných otázkach, ktoré by si poslanci najradšej riešili medzi štyrmi stenami kancelárií aj za cenu polarizácie spoločnosti. Pričom často z ich úst počuť, že „občania to chcú“, no k rozhodovaniu ich nepustia. Pretože pre politikov od 89. je demokracia iba zásterkou.

            V januári nás čaká referendum o tom, či by mala byť možnosť, aby občania mohli požadovať pád vlády. Som presvedčený, že mali. Neexistuje, že by nenávidená a devastujúca koalícia rozhodovala napriek masívnemu odporu občanov celé štyri roky a arogantne klamala, že zastupujú Slovákov. Neexistuje ani to, aby o páde vlády rozhodovali len poslanci, ktorí sa nerozhodujú podľa občanov. Na to by tiež malo byť funkčné referendum, pričom pri páde vlády si viem predstaviť záväzné kvórum. Absolútne sa mi protiví, že súčasná koalícia sa neraz vyhovára na to, že majú mandát voličov. Ten mandát, ktorí znivočili, ponížili a navyše ho neraz obrátili proti občanom. Čo je viac demokratickejšie ako to, že relevantná časť občanov rozhodne o páde vlády? A tým by boli politici konečne motivovaní, aby robili v prospech občanov, nie v prospech seba. Aby aj pri nepopulárnych opatreniach komunikovali s občanom, nie so straníckymi šéfmi. Aby ich neodvolávali na bežiacom páse, hoci si to vlády doposiaľ zaslúžili. Máme však takýto stav a treba ho rešpektovať, kým si väčšia čas ľudí nepovie, že jej záleží na politickom riadení štátu a nedá rázne vedieť, že chce sa podieľať na moci v priamej demokracii. Kým sa konečne nezobudíme…

            V jednej relácii som počul, že moderátor vyčíta opozícii, že nerobí kampaň za januárové referendum. Ale prečo by mala? Referendum je spôsobom rozhodovania občanov a tí by si mali uvedomiť, že majú moc vysloviť názor, nech je akýkoľvek. Prečo sa to ale spája s opozičnými stranami? Lebo, žiaľ, občania práve reagujú na politické subjekty a tie vedia zmobilizovať ľudí. Volič, žiaľ, nie je nezávislý, nie je objektívny a riadi sa masou a prieskumami (!). Keby referendum vyvolala nejaká občianska iniciatíva, sotva by sa v takom krátkom čase vyzbieralo toľko podpisov. Navyše, v súčasnom nastavení referend majú práve politické subjekty mnohé možnosti a peniaze na popularizáciu a prípadný úspech referenda. Aj to je vina občanov, že dovolili takíto nesvojprávny stav.  

            Ja však nevnímam toto referendum ako smerácke a podpísal som ho s maximálnym presvedčením dvom mladým ľuďom, čo zbierali podpisy. Nie preto, že Fico vravel, že to a to nefunguje. Ale preto, že som vnímal spektrum argumentov od rôznych osobností, pozorne analyzujem vyjadrenia súčasnej koalície a slušne sa orientujem v politike. A na základe toho som dospel k tomu, že na referendum pôjdem, aj bez politickej kampane, lebo vyjadruje vôľu veľkej časti občanov. Budem hlasovať sám za seba s víziou toho, že snáď pomôžem svojmu okoliu a Slovákom. Aj keď sa pri súčasnom charaktere politiky môže stať, že po úspechu referenda a po prípadnom padnutí vlády vstúpime z kaluže do blata. Ale aj to je dôsledkom nezáujmu a neobjektívnosti voličov, ktorí tolerujú všetko zlo, čo vlády páchajú.

            Odmietam ťažko platenú politickú kampaň opozičných strán za účasť v referende. Referendum je hlas občanov, a aj keď je systém zlý, treba tento hlas využiť. Ak ho nepodporia milovníci tejto vlády, príp. odporcovia Fica, tak sa treba vyjadriť proti v určenej otázke. Ale ak neprídu k urnám tí, ktorí nesúhlasia s vládou, dospeli k rozhodnutiu, ako som dospel ja, prípadne sympatizujú s aktivitami opozície, tak potom niet tejto krajine pomoci. Nespokojnosť občanov v rôznych meraniach je taká veľká, že by nemali byť obavy o úspešnosť referenda, najmä keď ide len o to, aby existovala zákonná (demokratická!) občianska možnosť odvolať vládu. Ak niekto, kto je proti tomu, čo sa tu deje, uprednostní lyžovačku, posviatkový spleen či varenie kapustnice, tak je spokojný a nikdy sa nič nezmení. Ak mu záleží na stave nášho štátu, využije všetky možné legislatívne prostriedky na zmenu aj bez potreby kampane. Ak sa nenaučíme rozhodovať, žiadny politik nemá dôvod pustiť ľudí k rozhodovaniu, ktorého cieľom by mali byť práve ľudia.

            Občania, naučme sa vládnuť, naučme ich vládnuť, vládnime!  

*

*

*

*

*

*

*

Skutočná zmena školstva = skutočná zmena spoločnosti.

*

Zdieľajte…

*

O AUTOROVI TEXTU: PhDr. Ján Papuga, PhD. * pedagóg, spisovateľ, aktivista, člen politickej strany Život – NS za školstvo, zakladateľ pedagogickej koncepcie Konštruktívna školoveda – hľadanie strednej cesty * Bratislava-Rača, Bernolákovo * janpapuga@gmail.com  * FB: Ján Papuga * FB: Ján Papuga Život – NS * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * Blog Pravda: janpapuga.blog.pravda.sk * Youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk * AKTIVAČNÁ VÝZVA: Šírte tento text, aby sa zo slov stali činy. Zdieľajte ho, je verejný, netreba môj súhlas. Sprostredkujte môj text ľuďom, čo nechodia na internet. Posielajte ho politikom, stranám, ministrom, inštitúciám,  médiám. Ak sa s textom stotožňujete, je potrebné, aby sa dostal do povedomia. Aj takto sa menia veci. V prípade, že chcete poznať moju koncepciu a chcete konštruktívne, vecne a odborne komunikovať s inými ľuďmi, pridajte sa do FB skupiny Školoveda alebo mi napíšte na uvedené kontakty. * DISKUSIA NA BLOGU: Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú neraz anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V PRÍPADE, ŽE MÁTE ZÁUJEM O KONŠTRUKTÍVNU PRIPOMIENKU A MOJU REAKCIU NA ŇU, NEVÁHAJTE SA SO MNOU SPOJIŤ PROSTREDNÍCTVOM UVEDENÝCH KONTAKTOV. Odborná, slušná a zmysluplná diskusia vie zmeniť mnohé veci. Osobné invektívy a vulgárne vyjadrovanie ignorujem a blokujem. Akémukoľvek neanonymnému podnetu a konštruktívnej kritike či spätnej väzbe sa poteším. Ak sa nechcete verejne vyjadriť, pokojne sa mi ozvite  prostredníctvom uvedených kontaktov. Aj v prípade, že vaša vec nesúvisí s témou článku. Ďakujem.

Danko je predsalen politický hl*pák

29.01.2024

A trvám na tom, i keď som jeho otvorenie kandidátky vítal a fakt sa do vlády dostali vďaka nemu skutočne obyčajní ľudia. No Dankovo hlúpe ego sa vrátilo. Koalícia je krehká a tvrdo do nej bijú priaznivci pseudoliberálnych a pseudoprogresívnych gaunerov, ba priaznivci gaunerov najhoršieho politického zoskupenia okolo Matoviča. A v tejto situácii ten politický analfabet tvrdo [...]

Novoročenka 2024

31.12.2023

Už nás delí pár dní od toho, aby sa všetko vrátilo do starých koľají bežného roka. Prvý konflikt po krátkodobom vianočnom dobre nás skoro vráti do reality. Možno aj preto sa obšťastňujeme frázami, aby všetko bolo dobré, hoci verím, že je oveľa viac ľudí, čo to myslia vážne. Lebo dobra je viac, no zlo ľahšie vyniká. Verím, že slová majú nejakú energiu, [...]

Medzinárodne testovania – školy tvoria hlupákov… alebo politici?

07.12.2023

Vždy keď počúvam kritiku školstva, učiteľov či žiakov, som v pozore a reálne rozmýšľam, či sa niečo nechystá, napr. zníženie financií na školstvo (veď nevieme učiť…). Opäť sa spustila už pravidelná vlna hrôzy z výsledkov medzinárodného testovania žiakov. Média to samozrejme rozmažú, majú rady škandály, nemajú rozumovú kapacitu pozerať [...]

Švédsko, NATO

NATO verzus Rusko – 2:0. Švédsko má stíhačky i ponorky a Moskvu pokladá za hrozbu

27.02.2024 06:00

Švédsku a Fínsku poslal pozvánku do Severoatlantickej aliancie šéf Kremľa Vladimir Putin.

vojna na Ukrajine, Vladimir Putin

ONLINE: 'Chceme späť Krym'. Zelenskyj žiada spojencov, aby oň spoločne bojovali. Putin posilní špeciálne jednotky

27.02.2024 05:55, aktualizované: 07:07

Ukrajina a jej medzinárodní partneri musia pokračovať v boji za obnovenie ukrajinskej kontroly nad Krymom, povedal prezident Zelenskyj,

kandidáti

Top 5 priorít kandidátov na prezidenta. Kto chce miesto eura korunu a kto odísť z WHO? Predstavy favoritov sa líšia

27.02.2024 00:00

Pravda položila všetkým jedenástim kandidátom rovnaké otázky. V druhom článku vám predstavíme ciele jednotlivých kandidátov a ich top päť priorít.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 171
Celková čítanosť: 549098x
Priemerná čítanosť článkov: 3211x

Autor blogu

Kategórie