Založ si blog

Doba marketingová – Čaputová bubnovala

            A nielen ona. Podobné prázdne gestá sú dnes v móde. Nech máme lajky, reportáž v hlavnom vysielacom čase, nech nám rastie popularita. Najhoršie je, keď tieto prázdne gestá robia politici, čo môžu veľmi veľa zmeniť alebo aspoň s náležitou sledovanosťou namiesto nezmyselného bubnovania hovoriť pravidelne o probléme a motivovať kompetentných ku konaniu. Zlé je bubnovať a nepovedať nič o probléme, o ktorom sa hovorí, alebo o ňom nič nevedieť, no napriek tomu o ňom povedať. Politici navyše neraz tieto problémy spôsobujú.

            K akému typu politikov patrí prezidentka, to si odpovedzte sami. Ja ju skrátka zaraďujem k takým, ktorí robia marketingové divadlo namiesto reálnych skutkov, hoci má mnohé možnosti, ako národu pomôcť. Status na sociálnej sieti o násilí v súvislosti s deťmi (na ktoré sa bubnovaním upozorňovalo) alebo formálne vyjadrenie pre médiá o tomto probléme a potom zmĺknutie už nestačí! Pár hodín to bude senzácia, lebo prezidentka emocionálnym spôsobom v kruhu detí bubnovala, predstierajúc, že je bežný človek, čo pre ne robí všetko. A po tejto senzácii sa na deti, školstvo, výchovu úplne zabudne.

            Dokonca sa naďalej ignoruje školstvo, ktoré chátra, prehlbuje sa jeho zlý stav, ktorého úplnému zrúteniu bráni tých niekoľko obetavých učiteľov. Je v rukách úradnícko-politických hochštaplerov, ktorým ide o deti na poslednom mieste, ba niekedy si myslím, že im zámerne škodia. A tú nekvalitu, neľudskosť a neodbornosť v nastavovaní školstva schytávajú zase len a len deti. Lebo „násilie“ na nich má rôznu podobu. Neraz môže nebezpečným javom škola predchádzať. Teda v stave, že je dobre a profesionálne fungujúca s podporou kompetentného, empatického a nápomocného štátu, ktorý nedovolí, aby školy živorili. Takýto stav však nemáme. Je veľmi hlúpe vybrať jeden výsek zo života detí a mládeže a nevidieť súvislosti, ktoré ovplyvňujú tento stav. Nehovoriac o kríze rodiny, ktorá je výsledkom neľudského dravého kapitalizmu, kde nevyhráva čas rodičov strávený s deťmi, ale čas strávený v práci. Paradoxne, keď chceme deťom dať šťastný život, musíme byť čo najmenej s nimi.

            A politici? Pozrite sa, čo vyvádzajú. Vulgarita, cynizmus, korupcia, perverzia, vysmievanie sa občanom, podpora násilia, tvrdá propaganda a cenzúra, neodbornosť až hlúposť… A toto všetko deti, ale aj tí, ktorí im chcú ublížiť, sledujú. Deťom sa stráca detstvo. Stále viac imitujú správanie a hodnoty podivných osobností, ale aj politikov, najvyšších predstaviteľov štátu, čo deň čo deň konajú zlo a špinia detskú či tínedžerskú dušu, hoci by mali byť vzorom. Viem, o čom hovorím, keďže som pedagógom a vidím, ako mladí ľudia reagujú na to, čo sa deje, ako sa menia pod vplyvom toho. Keby som to mal tak zovšeobecniť, ide najmä o stratu citu, hodnôt, zmyslu poctivého života, úcty k človeku a vzťahu k vzdelávaniu. A toto všetko páchajú politici, ktorí sa potom bijú do pŕs, akí sú sociálni, citliví, bezúhonní. Nie, nie sú! Len záber kamier ich takými robí… A my na to naletíme!

            Takto zráňané deti vyrastajúce bez pilierov humanizmu sú potom oveľa ľahším cieľom násilia. Dokonca sa v niektorých častiach Slovenska i sveta využívajú a zneužívajú. Možno sa aj dobrovoľne utiekajú do pazúrov zla, keď vidia, že čestný človek v súčasnosti nemá šancu, má problémy, sotva vyžije a nemajú o jeho povahu záujem.

            Keď sa exhibičné bubnovačky, ktorých cieľom je osobný marketing, nenahradia konkrétnymi činmi, aby sa školstvo menilo citlivo a ľudsky, aby sa vážne brala výchova a rodina, aby sa jednoznačné odsúdilo skutočné a politické zlo, aby sme ochránili a učili chrániť sa deti samy, môžeme ozaj len bubnovať a veriť prázdnym slovám rôznych naničhodných politikov.

*

*

*

*

*

*

*

Skutočná zmena školstva = skutočná zmena spoločnosti.

*

Zdieľajte…

*

O AUTOROVI TEXTU: PhDr. Ján Papuga, PhD. * pedagóg, spisovateľ, aktivista, člen politickej strany Život – NS za školstvo, zakladateľ pedagogickej koncepcie Konštruktívna školoveda – hľadanie strednej cesty * Bratislava-Rača, Bernolákovo * janpapuga@gmail.com  * FB: Ján Papuga * FB: Ján Papuga Život – NS * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * Blog Pravda: janpapuga.blog.pravda.sk * Youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk * AKTIVAČNÁ VÝZVA: Šírte tento text, aby sa zo slov stali činy. Zdieľajte ho, je verejný, netreba môj súhlas. Sprostredkujte môj text ľuďom, čo nechodia na internet. Posielajte ho politikom, stranám, ministrom, inštitúciám,  médiám. Ak sa s textom stotožňujete, je potrebné, aby sa dostal do povedomia. Aj takto sa menia veci. V prípade, že chcete poznať moju koncepciu a chcete konštruktívne, vecne a odborne komunikovať s inými ľuďmi, pridajte sa do FB skupiny Školoveda alebo mi napíšte na uvedené kontakty. * DISKUSIA NA BLOGU: Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú neraz anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V prípade, že máte záujem o konštruktívnu pripomienku a moju reakciu na ňu, neváhajte sa so mnou spojiť prostredníctvom uvedených kontaktov. Odborná, slušná a zmysluplná diskusia vie zmeniť mnohé veci. Osobné invektívy a vulgárne vyjadrovanie ignorujem a blokujem. Akémukoľvek neanonymnému podnetu a konštruktívnej kritike či spätnej väzbe sa poteším. Ak sa nechcete verejne vyjadriť, pokojne sa mi ozvite  prostredníctvom uvedených kontaktov. Aj v prípade, že vaša vec nesúvisí s témou článku. Ďakujem.

Ale on psychózu naozaj má. No a?

03.12.2022

Nedávno sa moderátorka RTVS v Sobotných dialógoch opýtala opozičného politika, či sa mu nezdá prehnané, že Matoviča označuje za psychicky chorého. Práve tá RTVS, čo je slúžkou moci, moralizuje o etike – ale to len na okraj… Ak aj [...]

Cigániková vs. Matovič

24.11.2022

Pozrite si dnešné Na hrane (JOJ)…. A toto mi tu nechávame vládnuť! Toto tu nechávame lumpačiť. My, slovenský národ, v ktorom je oveľa viac schopných a normálnych ľudí ako ich je v súčasnej politike, ktorá je pri moci. A Dunaj tečie ďalej a koaliční gauneri ničia, traumatizujú, kradnú a preukázateľne likvidujú Slovensko (ani to už neskrývajú), a tým Slovákov. [...]

Dovolili sme návrat totality

17.11.2022

17. novembra 1989 a v dňoch okolo nich sa udiali naozaj významné zmeny, ktoré uznávam a nespochybňujem: – nemôžu nás vlády zabiť za iný postoj a názor, za prekročenie hranice, – môžeme prekračovať hranice, – môžeme voliť politikov, – môžeme študovať bez kadejakých posudkov, – môžeme sa združovať, stretávať, organizovať, – máme [...]

Eduard Heger, Boris Kollár, Peter Pčolinský

Hra o moc sa začala. Hegerova vláda stojí na nášľapných mínach, jej osud je v rukách niekoľkých poslancov

05.12.2022 10:00

Hlasovanie o odvolávaní premiéra Eduarda Hegera nie je jediná nášľapná mína, ktorej menšinová vláda aktuálne čelí a na ktorej môže padnúť.

sloviansk

Na letisko Engels dopadol dron, Rusi zrejme prišli o bombardéry. Pri Riazani vybuchla cisterna

05.12.2022 09:24

Videozáznam z údajného útoku dronu na letisko Engels podľa servera Meduza zverejnil poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko.

polícia, policajná páska

Na D1 na vjazde do Bratislavy zo Senca sa zrazili štyri autá

05.12.2022 08:38, aktualizované: 09:12

Vodiči sa zdržia v kolónach zhruba 15 minút.

vojna na ukrajine, tank, bachmut

Kvíz: Čo viete o ruskej agresii na Ukrajine? Otestujte sa

05.12.2022 07:45

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prešlo už viac ako deväť mesiacov. Otestujte sa - čo všetko viete o tom, čo súvisí s touto vojnou?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 134
Celková čítanosť: 357562x
Priemerná čítanosť článkov: 2668x

Autor blogu

Kategórie