Založ si blog

Návrat žiakov do škôl…

            Tuctový prejav nekompetentného a našťastie odchádzajúceho ministra školstva (hoci… kto príde po ňom) som si nepozrel, tak napíšem aj tento rok pár viet k novému školskému roku. Navyše mi to pomáha zamyslieť sa nad tým, čo v našom školstve nefunguje, zhrnúť to a pochopiť nepochopiteľné. Je to dôležité o to viac, že zmena celej spoločnosti ide len a len cez školstvo. Často to opakujem vo svojich textoch, je to moje presvedčenie. A preto je obrovskou chybou, že vládne moci školstvo ignorujú, ba škodia mu rôznymi zásahmi, ktoré majú za cieľ iba marketingovo prezentovať ministra či jeho stranu bez ohľadu na to, či to naozaj pomôže. Rovnako grobiansky sa zachovala k školstvu aj súčasná koalícia, ktorá nespravila pre pedagógov, žiakov i rodičov absolútne nič, naopak, ešte im tak poškodila, že hľadajú rôzne iné možnosti len nie štátne školstvo, ktoré by malo byť pevným pilierom.

            Keďže zajtra nastupujú do školy žiaci, poďme si zhrnúť, čo politici (nie učitelia, tí sú len dôsledkom), ukázali našim deťom, teda generácii, čo má postupne prevziať krajinu a svet:

1) Učiteľov si netreba ceniť, veď fyziku či angličtinu odučí hocikto. Dôležitejší je úväzok než kvalita.

2) O mladých učiteľov niet záujem, robí sa všetko preto, aby do školstva nešli. Výsledok? Tisíce chýbajúcich učiteľov.

3) Treba veriť médiám, politikom, politicky nominovaným vedcom. Len nie tým, čo majú iný názor, nech by bol akokoľvek dobre argumentovaný. Argumentovať treba len propagandu.

4) Nemorálni, nečestní, skorumpovaní či podvodnícki ľudia majú v živote väčšie uplatnenie ako čestní. Príkladom sú sami politici.

5) Ministrom môže byť hocikto, len nech je v strane. Odbornosť a skúsenosť je druhoradá.

6) Nenávisť je viac ako priateľstvo, preto ju treba podporovať všetkými možnými spôsobmi. A, samozrejme, hlúpymi nariadeniami vládnej moci.

7) Krásne rečnenie o modernom vyučovaní je len fráza, ktorú sami predstavitelia školstva popierajú svojimi skutkami a akože zmenami v prospech žiakov.

8) Podvodom získané vzdelanie je hrdinstvom a aj s ním sa môžeme stať ministrom či významným predstaviteľom štátu.

9) Deti z iných krajín majú prednosť pred tunajšími.

10) Škola je len úschovňa detí, nezáleží na ich vzdelaní.

11) Škola musí žobrať, aby napĺňala aj základné ciele.

12) Žiak je tým najlepším vtedy, keď si bez odporu nechá zasahovať do svojho zdravia. Iné jeho hodnoty sú nepodstatné.

13) V škole treba hovoriť o sexuálnej orientácii. Len nie o návodoch, ako prežiť život po škole a ako zmeniť spoločnosť.

14) Riaditeľom vďaka hlúpo nastaveným pravidlám môže byť kadekto. Aj učiteľom. Aj politikom.

15) Fluktuácia zamestnancov školy je bežná vec, žiaci si nemajú čo zvykať na dobrého učiteľa.

16) Školy sú miesto, kde sa ukazujú politici iba vtedy, keď si chcú budovať imidž.

17) Máme voľný trh učebníc, no napriek tomu sa platia nehorázne peniaze za učebnice.

18) Keď chceme normálnu školu, musíme nájsť „nenormálnu“ školu.

19) Keď chce žiak skutočne niečo vedieť, musí sa spoľahnúť sám na seba a na tých pár učiteľov, čo učia z presvedčenia na úkor seba.

20) V 21. storočí je jediným spôsobom vyučovania robiť zo žiakov encyklopédie.

21) Teória je viac ako prax.

22) Neoplatí sa na sebe „makať“, vzdelaný občan je na príťaž.

23) Voľno je iba na doučenie sa kvanta predpísaných vedomostí. Žiak je stroj.

24) Lepšie je mlčať. Komunikačný odpor neprislúcha žiakovi.

23) Škola nie je druhým domovom.

            A čo želám žiakom v novom školskom roku? Aby to tak, ako vyššie píšem, nebolo. A kým sa tak nestane, aby nerezignovali na to byť v tomto zdevastovanom systéme samým sebou, empatickým človekom, byť čestným občanom, ktorý zmení túto spoločnosť.

Príjemný 5. september v znamení aktívnej viery v zmenu!

*

*

*

*

*

Skutočná zmena školstva = skutočná zmena spoločnosti.

*

Zdieľajte…

*

O AUTOROVI TEXTU: PhDr. Ján Papuga, PhD. * pedagóg, spisovateľ, aktivista, člen politickej strany Život – NS za školstvo, zakladateľ pedagogickej koncepcie Konštruktívna školoveda – hľadanie strednej cesty * Bratislava-Rača, Bernolákovo * janpapuga@gmail.com  * FB: Ján Papuga * FB: Ján Papuga Život – NS * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * Blog Pravda: janpapuga.blog.pravda.sk * Youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk * AKTIVAČNÁ VÝZVA: Šírte tento text, aby sa zo slov stali činy. Zdieľajte ho, je verejný, netreba môj súhlas. Sprostredkujte môj text ľuďom, čo nechodia na internet. Posielajte ho politikom, stranám, ministrom, inštitúciám,  médiám. Ak sa s textom stotožňujete, je potrebné, aby sa dostal do povedomia. Aj takto sa menia veci. V prípade, že chcete poznať moju koncepciu a chcete konštruktívne, vecne a odborne komunikovať s inými ľuďmi, pridajte sa do FB skupiny Školoveda alebo mi napíšte na uvedené kontakty. * DISKUSIA NA BLOGU: Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú neraz anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V prípade, že máte záujem o konštruktívnu pripomienku a moju reakciu na ňu, neváhajte sa so mnou spojiť prostredníctvom uvedených kontaktov. Odborná, slušná a zmysluplná diskusia vie zmeniť mnohé veci. Osobné invektívy a vulgárne vyjadrovanie ignorujem a blokujem. Akémukoľvek neanonymnému podnetu a konštruktívnej kritike či spätnej väzbe sa poteším. Ak sa nechcete verejne vyjadriť, pokojne sa mi ozvite  prostredníctvom uvedených kontaktov. Aj v prípade, že vaša vec nesúvisí s témou článku. Ďakujem.

Deťom…

01.06.2023

MDD Všetci sme deťmi mám a otcov. Ale 1. 6. si pripomíname deti, ktoré sú deťmi z hľadiska svojho veku. Tie deti, na ktoré isto aj pod vplyvom každodenných starostí zabúdame, tie deti, ktoré przní súčasná spoločnosť, tie deti, ktoré musia čoraz skôr dospievať… Tým želám, aby mali rodičov (alebo ľudí v role rodiča). Aby mali chápavých, rozhľadených [...]

Učitelia, nemajte postoje, hodnoty a aktivity! Alebo…

30.05.2023

Včera ma upozornili na reportáž na TV Markíza, ktorej spravodajstvo nesledujem. Pravdou je, že ju robila redaktorka A. Šprochová, ktorá sa vo svojich príspevkoch snaží byť vyvážená. Bolo to o pedagógovi, ktorý pôsobí na strednej škole a v súkromí sa venuje rôznym občianskym aktivitám, ktoré boli v reportáži zaradené medzi konšpirátorské, resp. dezinformačné. [...]

Majme k smrti rešpekt. Nebuďme ako oni

25.05.2023

Posledné tri roky boli explóziami nenávisti. Najmä keď ste mali iný názor ako vládnuci maniaci, mainstreamové médiá a milovníci najhoršej vlády v dejinách. Určite sa pamätáte, ako nás všetci títo označovali za dezolátov, svine, opice, fašistov, agentov cudzích mocností, antivaxerov… Ako nám takíto [...]

William Burns

Riaditeľ CIA navštívil v tajnosti Čínu. Washington sa má obávať zhoršenia vzťahov s Pekingom

02.06.2023 20:00

Program šéfa americkej tajnej služby a exdiplomata Williama Burnsa bol tajný a CIA ani Biely dom udalosť oficiálne nekomentovali.

Vlak

Zrážka vlakov v Indii si vyžiadala najmenej 50 mŕtvych a 300 zranených

02.06.2023 19:33

Počty obetí a zranených budú podľa indických oficiálnych činiteľov s najväčšou pravdepodobnosťou stúpať.

Sudán, burhán

Po zlyhaní rozhovorov otriasa sudánskym Chartúmom paľba, zahynulo 27 ľudí

02.06.2023 18:45

V Sudáne pokračujú boje medzi armádou a polovojenskými Jednotkami rýchlej podpory.

Hell Angels

Bratislavu obsadili Hells Angels. Ako sa v jej uliciach kontroverzní motorkári správali?

02.06.2023 18:27

Do niektorých krajín nesmú. Slovensko navštívili členovia obávaného motorkárskeho klubu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 157
Celková čítanosť: 475267x
Priemerná čítanosť článkov: 3027x

Autor blogu

Kategórie