Založ si blog

Privezú USA jadrové zbrane? Text dohody to nevylučuje…

Posledné dni rezonuje spoločnosťou obranná dohoda medzi USA a Slovenskom. Vláda a súčasná koalícia tlačí na jej skoré podpísanie. Asi však neočakávali taký masívny odpor odbornej i laickej verejnosti, ako aj opozície, ktorá nadobúda čoraz väčšiu silu a podporu Slovákov. Jedným z argumentov je aj to, že podpis onej dohody by zúžil suverenitu Slovenska.

Je úplne jasné, že pod fanatickou snahou za každú cenu presadiť túto dohodu sú osobné záujmy jej zástancov, možno ich budúce funkcie. Aj preto sa zo strany ministerstva či samotného ministra obrany Naďa ignorujú akékoľvek odborné argumenty a návody na pre Slovensko dôstojnejšie úpravy textu dohody.

Minister sa nezdráha buranským spôsobom urážať rôznych odborníkov, ktorí dohodu vecne namietajú. Teda niet žiadny záujem zasahovať do textu dohody, ktorá je aj z politického hľadiska kontroverzná a nemala by byť záležitosťou niekoľkých koaličných predstaviteľov, ktorí majú čoraz úbohejšiu podporu voličov.

Referendum o medzinárodných zmluvách by malo byť povinné

Dá sa pochybovať aj o úspešnosti referenda, hoci takéto dôležité dohody by mali zákonite  prejsť celoslovenským hlasovaním, ako to naznačuje Ústava. Cieľ robotických propagátorov dohody je však jasný a jediný – presadiť ju a podpísať. Či je za tým budúca americká kariéra koaličných politikov, ktorí sa už na svoje terajšie posty nedostanú, alebo snaha získať ochrannú ruku USA nad koalíciou, ktorá systematicky ničí štát a právo, nech ostane vo fáze úvah. Ja by som sa však na túto dohodu pozrel z iného hľadiska.

Môj postoj naznačuje článok, ktorý som v minulom roku publikoval v Hlavnom denníku: Politici majú z práva účelový bordel. Zákony majú byť zrozumiteľné občanom. Zaoberal som sa v ňom tým, že politici z nevedomosti, ale skôr účelovo píšu zákony a iné právne texty tak, aby boli nepresné a dali sa interpretovať niekoľkými spôsobmi v hocičí prospech. To potom vytvára právny chaos u občanov domáhajúcich sa svojich práv. A závislosť od tých pár ľudí, ktorí sa v legislatívnom bordeli vyznajú. V neposlednom rade sú dôsledkom toho rôzne pnutia v spoločnosti.

Text dohody možno rôzne vykladať  

Rovnaký trend pre Slovensko typickej viacvýznamovosti a neúplnosti legislatívy potvrdzuje aj táto nedbalo „zbúchaná“ dohoda. Opäť, či nevedome alebo účelovo, nechajme na úvahu čitateľa. Poďme na konkrétny príklad.

V jednej z televíznych diskusií o tejto dohode sa objavili obavy, že by USA mohli priniesť na slovenské územie jadrové zbrane. Domnievam sa, že prítomnosť takýchto prostriedkov hromadného ničenia na Slovensku je závažná a má mnohé riziká. Podporovatelia dohody však tvrdia, že USA nič také na územie Slovenske neprivezie, hoci možnosti kontroly americkej armády slovenskou stranou sú podľa predloženého textu dohody minimálne.

V zmluve sa píše, že Američania môžu využívať územie Slovenska aj na „skladovanie“ zbraní. Nepíše sa akých, ale je nám jasné, že takáto formulácia je účelovo všeobecná a nešpecifikuje typy zbraní, ktoré môžu byť na našom území umiestnené. A v tom spočíva nebezpečenstvo štylizácie textu tejto dohody.

Prívrženci dohody nepriamo potvrdili, že s dovozom jadrových zbraní nemajú problém

Politickí propagátori zmluvy tvrdia, že dovoz jadrových zbraní zakazujú iné medzinárodné dokumenty. Dobre však vieme, ako často sa medzinárodná legislatíva posledné dva roky porušovala. Politickí propagátori tiež vravia, že ide „iba“ o rámcovú dohodu. Ale v práve je práve taká východiskom a naznačuje trend jej vykonávacích predpisov, ktoré doposiaľ predkladatelia dohody s USA nevytvorili, hoci ide o závažné rozhodnutie. Preto je táto dohoda mačkou vo vreci.

A potvrdili to aj sami vyjadrujúci sa koaliční politici. Keď viacerí odborníci požadovali, aby všeobecnú formuláciu zmluvy konkretizovali o zákaz dovozu jadrových zbraní, jednoznačne a bez dôveryhodnej argumentácie to odmietli, čo nám mnohé naznačilo. Naznačilo nám to hlavne to, ako krásne sa dá lavírovať v nedostatočne konkrétnych legislatívnych dokumentoch, a tým ich poprieť alebo využiť. Neraz mi to pripomína praktiky tzv. šmejdov, predávajúcich nekvalitný tovar, ktorí píšu zmluvy tak, že oberú občanov o nemalé financie.

V prípade dohody s USA či „veľkých“ zákonov môže prísť slovenský občan o oveľa viac (a to sme sa pozreli len na jeden bot jej textu). Prilepšia si iba tí, čo presadzujú deravú legislatívu proti všetkému a všetkým.       

*

Text som publikoval v Hlavnom denníku.

*

PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com  FB: Ján Papuga * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB: Školoveda * janpapuga.blog.pravda.sk * youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk

*

Zdieľajte tento text, ak sa s ním stotožňujete, je verejný, netreba osobitný súhlas. Posielajte tento text na vyššie miesta, ak sa s ním stotožňujete. Posielajte ho médiám. Ukážte ho ľuďom, ktorí nie sú na internete. Aj takto sa menia veci. V prípade pravidelného informovania o mojich aktivitách a záujmu o konštruktívnu diskusiu bez osobných invektív sa pridajte do FB skupiny Školoveda, Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania alebo na môj osobný FB.   

*

Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V prípade, že máte záujem o konštruktívnu pripomienku a moju reakciu na ňu, neváhajte ma kontaktovať prostredníctvom uvedených kontaktov.

Volič, nedaj sa oklamať alebo Matovičova dvojstovka

08.08.2022

Dnes som išiel okolo reklamy, ktorá hlása, že OĽaNO splnilo sľub: 200 eur na dieťa. A tam nastajlovaná a upravená fotka likvidátora Slovenska, blázna, podvodníka a nekompetentného ministra financií, jedným slovom – Matoviča. Viem, toto je už neaktuálna téma, už sa o nej popísalo. Ale práve preto! [...]

Politikom EÚ sa zvyšujú platy. Určite zaslúžene…

31.07.2022

Zničili šengen, terorizovali ľudí hlúpymi epidemickými opatreniami a očkovaním, ničili ich, keď nemali papierik slobody, zavádzajú hyperbyrokraciu, beztrestne rozhadzujú naše peniaze, slúžia jednému štátu a nie členským, zavádzajú nezmyselné opatrenia a normy, uvrhli Európu do recesie, hospodárskej a ekonomickej krízy, chcú totalitne prideľovať energie a iné [...]

Komentárik: Šarády charakterov

31.07.2022

Nemožno očakávať charakter tam, kde nie je. Ani u Krupu, ani u SAS. Ale možno očakávať to, že si gauneri myslia, že charakter majú. Potom je na ľuďoch, či tomu naletia pre pekný úsmev, drahú kravatu a hranú prítomnosť srdca.

Udavské Tomko

Kardinál Tomko bol hrdým Udavčanom až do smrti

10.08.2022 07:00

Do svojej rodnej obce chodil na oficiálne aj neoficiálne návštevy. Vždy bol na každého milý.

rusko rakety cvičenie

Iskander je plný západných súčiastok. Rusko stále používa elektroniku zo Západu

10.08.2022 06:58

V najnovších ruských zbraniach sa používa viac ako 450 dovážaných súčiastok, aj keď čiastočné sankcie platia už od anexie Krymu v roku 2014.

televízia, peniaze, diaľkový ovládač

Únia sa snažila stopnúť ruskú propagandu. Našla si iné cesty

10.08.2022 06:42

Newyorská firma identifikovala 250 webových stránok aktívne šíriacich ruské dezinformácie o vojne.

Charkov Saltivka

Anna Gin: Modrá veľryba Charkovčanov budí a ubíja

10.08.2022 06:00

Bombardovanie Charkova pripomína desivú tínedžerskú hru známu ako „modrá veľryba“ alebo „zobuď ma o 4:20“, kde deti strašili a dovádzali k samovražde.