Založ si blog

Dezoláti sa budú trestať. Kto rozhodne, čo je pravda?

V niekoľkých článkoch v našom denníku sme informovali o tom, že vláda, hygiena a polícia tlačí na zmenu legislatívy. Takú, aby sa potláčali alternatívne názory, alternatívne médiá a ľudia, ktorí šíria hoaxy. Prípadne ľudia, čo sa v očkovacích centrách veľa pýtajú. Otvára sa tu však viacero otázok. Najmä to, ako sa bude rozlišovať zámerná dezinformácia, hoax od skutočnej informácie, od hypotézy či od žiadosti o informácie.

V septembri sme zaznamenali vyhrotenú situáciu v Podbieli, vo vakcinačnom centre. Očití svedkovia, ktorí však nechcú byť menovaní, požadovali preukázanie sa, že očkuje lekárka. Viacerí z okolia údajne potvrdili, že v ochrannom obleku sa ukrýva žena, ktorá nie je zdravotníčkou. Situácia podľa videa sa zdá byť vyostrená. Pritom stačilo prostredníctvom policajtov overiť totožnosť, či očkujú lekárky. Veríme totiž, že nežijeme v dobe, že môže očkovať ktokoľvek. Keď už sa vakcíny aplikujú bez informácií o nich, bez upozornenia na vedľajšie účinky a bez vyšetrenia zdravotného stavu, ľudia potrebujú mať minimálne  istotu, že sú očkovaní odborníkom.

Podmienky v očkovacom centre

Aktívni občania upozornili aj na nehygienické podmienky v provizórnom očkovacom centre, čo tiež môže mať následky na zdraví. Neexistuje, že by bežný lekár aplikoval liečivá v takomto prostredí. Milovníci covidových opatrení nazvali aktivistov z videa „dezolátmi“. Po dôkladnom pozretí vidíme, že títo „dezoláti“ žiadali iba dôkladnejšie informácie. Presne také, aké požadujeme v sterilnej lekárskej ambulancii. Pri akomkoľvek lekárskom zákroku.  

Pýtať sa bude prečinom podľa novej legislatívy? 

Keby platila vládou zamýšľaná perzekúcia, akoby túto situáciu vyriešili policajti? Napriek konfliktnej situácii sa občania správali slušne. Požadovali informácie. Bude takéto konanie v budúcnosti vzaté ako útok na zdravotníkov? V situácii, keď je zákonom predpísaná garancia informácií. A hlavne to, že zdravotný úkon môžu vykonať len a len kvalifikovaní odborníci. Ako inak si môže bežný človek, záujemca o očkovanie poradiť? Jedine otázkami. Bude za takéto otázky policajný prezident Hamran trestať? Budú takéto útoky považovať za prečin?

Hranica medzi klamstvom a pravdou. Kto ju určí? 

Popravde sa obávam rozhodovania o pravde, o faktoch, o odbornosti, o hranici medzi útokom a pýtaním sa práve tými, čo riadi kontroverzný minister vnútra Mikulec alebo niekto iný z tejto hrôzovlády. Z tej, ktorá zavádza dňom za dňom totalitu, cenzúru a diktatúru. Robí tak v situácii, keď sa mnohé dezinformácie menia na odborne podložené fakty. Hranica medzi pravdou a klamstvom je príliš tenká na to, aby o tom rozhodovali politici či policajti, ktorí musia vládu počúvať. Je to presne tak, ako keď rôzne médiá hovoria o pravde. Pritom sú zaujaté a pravdu obracajú v prospech toho, komu slúžia. Nenadarmo sa delia médiá na vládne a protivládne. V takejto situácii je pomenovanie pravdy relatívne. A rovnako relatívne je, keď o nej polemizuje politik či policajt.

Očkovanie ako hypermarketová akcia

Skupina v Podbieli pravdepodobne podala trestné oznámenia. No vakcinácia na uvedenom mieste pokračovala aj za podmienok, ktoré aktivisti namietali.

Je neprípustné nechať sa za hocijakých okolností a hocikým očkovať. Aj to vzbudzuje u odporcov očkovania obavy. A možno sú aj takí, čo by sa aj dali očkovať. No nie v  podmienkach, ktoré ukazuje video. Možno by sa viac ľudí dalo očkovať u svojho lekára v ambulancii. No to zase mnohí lekári odmietajú, nechcú prebrať zodpovednosť. Prečo? Nech si každý odpovie sám.

Isté však je, že očkovanie nesmie byť hypermarketovou akciou za odmenu, kde sa porušujú mnohoročné a medzinárodné práva pacientov. 

Článok bol publikovaný v Hlavnom denníku.

*

PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com  FB: Ján Papuga * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * janpapuga.blog.pravda.sk * youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk

*

Zdieľajte tento text, ak sa s ním stotožňujete, je verejný, netreba osobitný súhlas. Posielajte tento text na vyššie miesta, ak sa s ním stotožňujete. Posielajte ho médiám. Ukážte ho ľuďom, ktorí nie sú na internete. Aj takto sa menia veci.

*

Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V prípade, že máte záujem o konštruktívnu pripomienku a moju reakciu na ňu, neváhajte ma kontaktovať prostredníctvom uvedených kontaktov. 

Majme k smrti rešpekt. Nebuďme ako oni

25.05.2023

Posledné tri roky boli explóziami nenávisti. Najmä keď ste mali iný názor ako vládnuci maniaci, mainstreamové médiá a milovníci najhoršej vlády v dejinách. Určite sa pamätáte, ako nás všetci títo označovali za dezolátov, svine, opice, fašistov, agentov cudzích mocností, antivaxerov… Ako nám takíto [...]

Čaputová odpísala. Nič neporušila…

25.05.2023

Tak mi prezidentkin tím odpovedal. Nič sa nestalo, ona vládu nezostavila. Načo toľko humbuku… List, ktorý som jej napísal, prikladám nižšie. Názor si vytvorte sami. Vážený pán Papuga, Kancelárii prezidenta Slovenskej republiky bol dňa 14. mája 2023 doručenýVáš list, adresovaný prezidentke Slovenskej republiky Zuzane Čaputovej voveci procesu [...]

List pre Zuzanu Čaputovú

14.05.2023

PREZIDENTKA ZAVÁDZA AUTOKRACIU Vážená pani prezidentka, na začiatku Vám želám veľa zdravia a veľa síl na plnenie vlastnej agendy pri zostavovaní úradnícko-politickej vlády. Hoci som členom strany, aj dnes Vám píšem ako občan, ktorému na rozdiel [...]

lukašenko

Lukašenko: Pridajte sa k Moskve a Minsku, jadrové zbrane budú pre všetkých

28.05.2023 21:15

Minsk a Moskva tento týždeň podpísali dokumenty týkajúce sa rozmiestnenia ruských jadrových zbraní v Bielorusku.

Taliansko, Benátky kanál

Záhada v Benátkach: Canal Grande sa sfarbil dozelena

28.05.2023 18:20

Polícia vyšetruje príčinu. K akcii sa neprihlásilo žiadne environmentálne hnutie.

Mikloško

Majerský: Kandidátku KDH posilní do volieb uznávaná celebrita

28.05.2023 17:59

Šéf strany Milan Majerský v nedeľu ohlásil posilu KDH do volieb. Novým menom má byť politický veterán František Mikloško.

prigožin, vagnerovci

Prigožin sa sťažuje, že Kremeľ zakázal štátnym médiám o ňom informovať

28.05.2023 17:30

Správu o údajnom dobytí Bachmutu ruská štátna televízia odvysielala až po 20 hodinách od oznámenia vagnerovcov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 155
Celková čítanosť: 472490x
Priemerná čítanosť článkov: 3048x

Autor blogu

Kategórie