Založ si blog

Dezoláti sa budú trestať. Kto rozhodne, čo je pravda?

V niekoľkých článkoch v našom denníku sme informovali o tom, že vláda, hygiena a polícia tlačí na zmenu legislatívy. Takú, aby sa potláčali alternatívne názory, alternatívne médiá a ľudia, ktorí šíria hoaxy. Prípadne ľudia, čo sa v očkovacích centrách veľa pýtajú. Otvára sa tu však viacero otázok. Najmä to, ako sa bude rozlišovať zámerná dezinformácia, hoax od skutočnej informácie, od hypotézy či od žiadosti o informácie.

V septembri sme zaznamenali vyhrotenú situáciu v Podbieli, vo vakcinačnom centre. Očití svedkovia, ktorí však nechcú byť menovaní, požadovali preukázanie sa, že očkuje lekárka. Viacerí z okolia údajne potvrdili, že v ochrannom obleku sa ukrýva žena, ktorá nie je zdravotníčkou. Situácia podľa videa sa zdá byť vyostrená. Pritom stačilo prostredníctvom policajtov overiť totožnosť, či očkujú lekárky. Veríme totiž, že nežijeme v dobe, že môže očkovať ktokoľvek. Keď už sa vakcíny aplikujú bez informácií o nich, bez upozornenia na vedľajšie účinky a bez vyšetrenia zdravotného stavu, ľudia potrebujú mať minimálne  istotu, že sú očkovaní odborníkom.

Podmienky v očkovacom centre

Aktívni občania upozornili aj na nehygienické podmienky v provizórnom očkovacom centre, čo tiež môže mať následky na zdraví. Neexistuje, že by bežný lekár aplikoval liečivá v takomto prostredí. Milovníci covidových opatrení nazvali aktivistov z videa „dezolátmi“. Po dôkladnom pozretí vidíme, že títo „dezoláti“ žiadali iba dôkladnejšie informácie. Presne také, aké požadujeme v sterilnej lekárskej ambulancii. Pri akomkoľvek lekárskom zákroku.  

Pýtať sa bude prečinom podľa novej legislatívy? 

Keby platila vládou zamýšľaná perzekúcia, akoby túto situáciu vyriešili policajti? Napriek konfliktnej situácii sa občania správali slušne. Požadovali informácie. Bude takéto konanie v budúcnosti vzaté ako útok na zdravotníkov? V situácii, keď je zákonom predpísaná garancia informácií. A hlavne to, že zdravotný úkon môžu vykonať len a len kvalifikovaní odborníci. Ako inak si môže bežný človek, záujemca o očkovanie poradiť? Jedine otázkami. Bude za takéto otázky policajný prezident Hamran trestať? Budú takéto útoky považovať za prečin?

Hranica medzi klamstvom a pravdou. Kto ju určí? 

Popravde sa obávam rozhodovania o pravde, o faktoch, o odbornosti, o hranici medzi útokom a pýtaním sa práve tými, čo riadi kontroverzný minister vnútra Mikulec alebo niekto iný z tejto hrôzovlády. Z tej, ktorá zavádza dňom za dňom totalitu, cenzúru a diktatúru. Robí tak v situácii, keď sa mnohé dezinformácie menia na odborne podložené fakty. Hranica medzi pravdou a klamstvom je príliš tenká na to, aby o tom rozhodovali politici či policajti, ktorí musia vládu počúvať. Je to presne tak, ako keď rôzne médiá hovoria o pravde. Pritom sú zaujaté a pravdu obracajú v prospech toho, komu slúžia. Nenadarmo sa delia médiá na vládne a protivládne. V takejto situácii je pomenovanie pravdy relatívne. A rovnako relatívne je, keď o nej polemizuje politik či policajt.

Očkovanie ako hypermarketová akcia

Skupina v Podbieli pravdepodobne podala trestné oznámenia. No vakcinácia na uvedenom mieste pokračovala aj za podmienok, ktoré aktivisti namietali.

Je neprípustné nechať sa za hocijakých okolností a hocikým očkovať. Aj to vzbudzuje u odporcov očkovania obavy. A možno sú aj takí, čo by sa aj dali očkovať. No nie v  podmienkach, ktoré ukazuje video. Možno by sa viac ľudí dalo očkovať u svojho lekára v ambulancii. No to zase mnohí lekári odmietajú, nechcú prebrať zodpovednosť. Prečo? Nech si každý odpovie sám.

Isté však je, že očkovanie nesmie byť hypermarketovou akciou za odmenu, kde sa porušujú mnohoročné a medzinárodné práva pacientov. 

Článok bol publikovaný v Hlavnom denníku.

*

PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com  FB: Ján Papuga * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * janpapuga.blog.pravda.sk * youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk

*

Zdieľajte tento text, ak sa s ním stotožňujete, je verejný, netreba osobitný súhlas. Posielajte tento text na vyššie miesta, ak sa s ním stotožňujete. Posielajte ho médiám. Ukážte ho ľuďom, ktorí nie sú na internete. Aj takto sa menia veci.

*

Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V prípade, že máte záujem o konštruktívnu pripomienku a moju reakciu na ňu, neváhajte ma kontaktovať prostredníctvom uvedených kontaktov. 

Všetkým deťom sveta

01.06.2024

Všetkým deťom sveta – detstvo, ktoré má byť zážitkom, nie traumou,– rešpekt bez vnucovania, manipulácie a nútenia k názoru,– použiteľné vzdelanie každému, čo ho potrebuje,– rodinu, rodičov alebo náhradných rodičov, nech nevyrastajú bez lásky,– zdravie, deti nesmú umierať a žiť v nemocniciach,– mier, deti nesmú trpieť a [...]

Médiá dlhodobo „zabíjajú“ spoločnosť

20.05.2024

Tento článok nemá klásť vinu len médiá. Vinní sme všetci, čo nezvládame záťažové situácie, čo denne konáme zle, čo presadzujeme nezmysly. Ale médiá majú moc znásobiť toto zlo. Napriek tomu nechcem vzbudiť nenávisť, ale poukázať na realitu, a to aj na realitu nás ako prijímateľov. Nenávisť a [...]

Slovenské národné divadlo nie je sociálna sieť, ktorá znesie všetko

12.05.2024

Vyštudoval som estetiku a literatúru, napísal som pár hier (dve sa hrali, za jednu som dostal cenu Divadelného ústavu) a videl som stovky divadelných predstavení, dokonca k divadlu vediem žiakov. A hry boli naozaj všelijaké. Aj politické. Dalo by sa povedať, že som v umení zvyknutý na hocičo a som aj v rámci istých mantinelov vysoko tolerantný k umeniu a kultúre. Doposiaľ [...]

irán, izrael, útok

Irán nainštaloval nové centrifúgy v stredisku na spracovanie uránu

13.06.2024 21:14

Západné krajiny Irán dlhodobo podozrievajú, že má v úmysle vyrobiť jadrovú zbraň.

Emmanuel Macron

Zacharovová: Francúzsko sa príliš angažuje v konflikte na Ukrajine, hrozí mu stret s Ruskom

13.06.2024 18:15

Podľa hovorkyne ruskej diplomacie je načase, aby sa ľudia vo Francúzsku prebudili a uvedomili si, do čoho sú zaťahovaní.

Putin Gold

Veľká sedmička prinúti úspory Moskvy pracovať pre Kyjev

13.06.2024 18:04, aktualizované: 22:27

Šéf Kremľa s nimi kedysi sedel za jedným stolom. Z niekdajšej Veľkej osmičky je ale dnes Veľká sedmička, a jej lídri na summite G7 v Taliansku chystajú veľké zúčtovanie s Vladimirom Putinom za jeho agresiu proti Ukrajine.

Emmanuel Macron

Macron hrá po prehre v eurovoľbách vabank. Ako môže jeho pád ovplyvniť úniu?

13.06.2024 18:00

Vráti sa Smer po eurovoľbách do rodiny európskych socialistov? Analytici sú skeptickí.