Založ si blog

Dezoláti sa budú trestať. Kto rozhodne, čo je pravda?

V niekoľkých článkoch v našom denníku sme informovali o tom, že vláda, hygiena a polícia tlačí na zmenu legislatívy. Takú, aby sa potláčali alternatívne názory, alternatívne médiá a ľudia, ktorí šíria hoaxy. Prípadne ľudia, čo sa v očkovacích centrách veľa pýtajú. Otvára sa tu však viacero otázok. Najmä to, ako sa bude rozlišovať zámerná dezinformácia, hoax od skutočnej informácie, od hypotézy či od žiadosti o informácie.

V septembri sme zaznamenali vyhrotenú situáciu v Podbieli, vo vakcinačnom centre. Očití svedkovia, ktorí však nechcú byť menovaní, požadovali preukázanie sa, že očkuje lekárka. Viacerí z okolia údajne potvrdili, že v ochrannom obleku sa ukrýva žena, ktorá nie je zdravotníčkou. Situácia podľa videa sa zdá byť vyostrená. Pritom stačilo prostredníctvom policajtov overiť totožnosť, či očkujú lekárky. Veríme totiž, že nežijeme v dobe, že môže očkovať ktokoľvek. Keď už sa vakcíny aplikujú bez informácií o nich, bez upozornenia na vedľajšie účinky a bez vyšetrenia zdravotného stavu, ľudia potrebujú mať minimálne  istotu, že sú očkovaní odborníkom.

Podmienky v očkovacom centre

Aktívni občania upozornili aj na nehygienické podmienky v provizórnom očkovacom centre, čo tiež môže mať následky na zdraví. Neexistuje, že by bežný lekár aplikoval liečivá v takomto prostredí. Milovníci covidových opatrení nazvali aktivistov z videa „dezolátmi“. Po dôkladnom pozretí vidíme, že títo „dezoláti“ žiadali iba dôkladnejšie informácie. Presne také, aké požadujeme v sterilnej lekárskej ambulancii. Pri akomkoľvek lekárskom zákroku.  

Pýtať sa bude prečinom podľa novej legislatívy? 

Keby platila vládou zamýšľaná perzekúcia, akoby túto situáciu vyriešili policajti? Napriek konfliktnej situácii sa občania správali slušne. Požadovali informácie. Bude takéto konanie v budúcnosti vzaté ako útok na zdravotníkov? V situácii, keď je zákonom predpísaná garancia informácií. A hlavne to, že zdravotný úkon môžu vykonať len a len kvalifikovaní odborníci. Ako inak si môže bežný človek, záujemca o očkovanie poradiť? Jedine otázkami. Bude za takéto otázky policajný prezident Hamran trestať? Budú takéto útoky považovať za prečin?

Hranica medzi klamstvom a pravdou. Kto ju určí? 

Popravde sa obávam rozhodovania o pravde, o faktoch, o odbornosti, o hranici medzi útokom a pýtaním sa práve tými, čo riadi kontroverzný minister vnútra Mikulec alebo niekto iný z tejto hrôzovlády. Z tej, ktorá zavádza dňom za dňom totalitu, cenzúru a diktatúru. Robí tak v situácii, keď sa mnohé dezinformácie menia na odborne podložené fakty. Hranica medzi pravdou a klamstvom je príliš tenká na to, aby o tom rozhodovali politici či policajti, ktorí musia vládu počúvať. Je to presne tak, ako keď rôzne médiá hovoria o pravde. Pritom sú zaujaté a pravdu obracajú v prospech toho, komu slúžia. Nenadarmo sa delia médiá na vládne a protivládne. V takejto situácii je pomenovanie pravdy relatívne. A rovnako relatívne je, keď o nej polemizuje politik či policajt.

Očkovanie ako hypermarketová akcia

Skupina v Podbieli pravdepodobne podala trestné oznámenia. No vakcinácia na uvedenom mieste pokračovala aj za podmienok, ktoré aktivisti namietali.

Je neprípustné nechať sa za hocijakých okolností a hocikým očkovať. Aj to vzbudzuje u odporcov očkovania obavy. A možno sú aj takí, čo by sa aj dali očkovať. No nie v  podmienkach, ktoré ukazuje video. Možno by sa viac ľudí dalo očkovať u svojho lekára v ambulancii. No to zase mnohí lekári odmietajú, nechcú prebrať zodpovednosť. Prečo? Nech si každý odpovie sám.

Isté však je, že očkovanie nesmie byť hypermarketovou akciou za odmenu, kde sa porušujú mnohoročné a medzinárodné práva pacientov. 

Článok bol publikovaný v Hlavnom denníku.

*

PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com  FB: Ján Papuga * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * janpapuga.blog.pravda.sk * youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk

*

Zdieľajte tento text, ak sa s ním stotožňujete, je verejný, netreba osobitný súhlas. Posielajte tento text na vyššie miesta, ak sa s ním stotožňujete. Posielajte ho médiám. Ukážte ho ľuďom, ktorí nie sú na internete. Aj takto sa menia veci.

*

Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V prípade, že máte záujem o konštruktívnu pripomienku a moju reakciu na ňu, neváhajte ma kontaktovať prostredníctvom uvedených kontaktov. 

Opäť ďalší, žiaľ, tradičný rebríček škôl…

21.01.2023

Keby som mal moc, okamžite zruším prieskumy (najmä tie predvolebné) i hlúpe rebríčky. A tie školské sú veľmi hlúpe a podobní sú tí, ktorí ich berú úplne vážne a riadia sa nimi ako Svätým písmom. Ľudia, začnime rozmýšľať! Určite mnohých teší, keď sa ako škola v nejakom rebríčku umiestnime [...]

Ústava je len pre politikov! Využime aspoň referendum

05.01.2023

Referendum je prejav priamej demokracie a je len vinou ničomných politikov, že je bezzubé, že jeho využitiu je kladených mnoho prekážok a že má nerealistické kvórum. Navyše jeho výsledky 150 poslanci nemusia akceptovať. Som zásadným prívržencom toho, aby sa referendum stalo spôsobom účasti občanov na vláde [...]

Dzurinda sa vráti… Ak…

12.12.2022

Nechápem tie analýzy o návrate Dzurindu, ktorý prišiel na snem bezvýznamnej strany. To sa máme obávať návratu každej politickej mŕtvoly? Navyše, návratu človeka, ktorý spravil kopec zla na Slovensku (isto menej ako tí súčasní). Tých pár pozitívnych zmien, čo vykonala jeho vláda, je príliš málo na jeho pozitívne hodnotenie. Ale tak či tak… Dzurinda sa vráti. Ak [...]

demisia, Heger, Čaputová,

Heger: Termín volieb je v rukách poslancov, pre mňa je to irelevantné

26.01.2023 23:43

Hoci je viac návrhov, Heger ako reálny dátum predčasných volieb vidí 30. september.

Babiš, Pavel

Dosť bolo nechutností. Pavel a Babiš odmietli konfrontačnú debatu

26.01.2023 22:44

Andrej Babiš prekvapivo vyhlásil, že ak by sa stal prezidentom, navrhol by Petra Pavla za náčelníka generálneho štábu.

Viktor Orbán

Orbán chce okamžité prímerie na Ukrajine, aj keby rokovanie o mieri trvalo roky

26.01.2023 20:40

Šéf maďarskej vlády varoval pred nebezpečenstvom eskalácie vojny.

Polícia / Hranice / Kontroly /

Rakúsko predĺžilo kontroly na hraniciach so Slovenskom do 5. februára

26.01.2023 19:54

Rakúsko zaviedlo kontroly na hraniciach so Slovenskom koncom septembra 2022.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 138
Celková čítanosť: 371925x
Priemerná čítanosť článkov: 2695x

Autor blogu

Kategórie