Založ si blog

Deti to vidia inak…

V tejto spolarizovanej dobe plnej negatívnej energie moja kolegyňa a kamarátka Mgr. Darina Vranová, vynikajúca učiteľka, zozbierala v rámci predmetovej aktivity príspevky svojich žiakov z I. stupňa, ktoré nám veľa naznačujú. Mám podobnú skúsenosť, ako učiteľ, že deti z II. stupňa majú veľmi triezve, nezaujaté a výnimočné názory, ktorým aj samy veria. Stačí im dať priestor, aj o tom má byť škola. Veria v dobro i riešenia, i keď žijú vo veľmi ťažkom čase v krajine, ktorá sa doslova rozbíja.

Možno by sme sa v niektorých situáciách mali stať deťmi. Byť ľudskejšími, ako sú práve deti. A nedovoliť to, aby ich spoločnosť a systém zomleli tak, že zabudnú na svoje výroky z detských čias, ktoré svojou úprimnosťou a nádejou ukazujú cestu… Ak deti zabudnú, predĺži to stav, v ktorom sa dnes nachádzame.

Aj preto budem písať o školstve a o iných veciach, ktoré pociťujú súčasné deti, inšpirujúc sa práve ich svetom. A budem aj ja veriť ako ony v zmenu prístupu k výchove a k vzdelávaniu, ktorá sa doposiaľ neudiala. Školstvo nie je ustanovizeň, je to humanizmus v najvyššej miere.

Kým nezachránime generáciu detí pred zomletím, niet nám pomoci.

Tu sú čarovné výroky žiakov I. stupňa:

,,Keby som bola hviezdou, ostatné hviezdy by som pospájala do súhvezdí, ktoré by sa volali: Súhvezdie nádeje, Súhvezdie lásky, Súhvezdie šťastia a dodávali by sme svojou žiarou ľuďom pocit, že dokážu všetko…“

,,Keby som bol diplomatom, snažil by som sa predchádzať vojnám a keby sa mi to nepodarilo, tak by som sa snažil o to, aby v nich nebojovali ľudia, ale roboty…“

,,Keby som bola spisovateľkou, každá kniha by skončila dobre.“

,,Keby som bola kvetom, svojou vôňou by som menila ľudí na mierumilovnejších.“

,,Keby som bola učiteľkou, veľa by som sa rozprávala s deťmi a menej učila.“

,,Keby som bol vtákom, všetko by som sledoval a upovedomoval by som zvieratá o nebezpečenstvách.“

,,Keby som bola mačkou, svojou hravosťou by som odháňala deti od počítačov.“

,,Keby som bol sneh, padám v zime celé dni, aby sa so mnou mohli deti guľovať.“

PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com  FB: Ján Papuga * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Slobodná iniciatíva nezávislých občanov * FB skupina: Riazanet – BA-NM * janpapuga.blog.pravda.sk * youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk

*

Zdieľajte tento text, ak sa s ním stotožňujete, je verejný, netreba osobitný súhlas. Posielajte tento text na vyššie miesta, ak sa s ním stotožňujete. Posielajte ho médiám. Ukážte ho ľuďom, ktorí nie sú na internete. Aj takto sa menia veci.

*

Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V prípade, že máte záujem o konštruktívnu pripomienku a moju reakciu na ňu, neváhajte ma kontaktovať prostredníctvom uvedených kontaktov. 

Volič, nedaj sa oklamať alebo Matovičova dvojstovka

08.08.2022

Dnes som išiel okolo reklamy, ktorá hlása, že OĽaNO splnilo sľub: 200 eur na dieťa. A tam nastajlovaná a upravená fotka likvidátora Slovenska, blázna, podvodníka a nekompetentného ministra financií, jedným slovom – Matoviča. Viem, toto je už neaktuálna téma, už sa o nej popísalo. Ale práve preto! [...]

Politikom EÚ sa zvyšujú platy. Určite zaslúžene…

31.07.2022

Zničili šengen, terorizovali ľudí hlúpymi epidemickými opatreniami a očkovaním, ničili ich, keď nemali papierik slobody, zavádzajú hyperbyrokraciu, beztrestne rozhadzujú naše peniaze, slúžia jednému štátu a nie členským, zavádzajú nezmyselné opatrenia a normy, uvrhli Európu do recesie, hospodárskej a ekonomickej krízy, chcú totalitne prideľovať energie a iné [...]

Komentárik: Šarády charakterov

31.07.2022

Nemožno očakávať charakter tam, kde nie je. Ani u Krupu, ani u SAS. Ale možno očakávať to, že si gauneri myslia, že charakter majú. Potom je na ľuďoch, či tomu naletia pre pekný úsmev, drahú kravatu a hranú prítomnosť srdca.

Udavské Tomko

Kardinál Tomko bol hrdým Udavčanom až do smrti

10.08.2022 07:00

Do svojej rodnej obce chodil na oficiálne aj neoficiálne návštevy. Vždy bol na každého milý.

rusko rakety cvičenie

Iskander je plný západných súčiastok. Rusko stále používa elektroniku zo Západu

10.08.2022 06:58

V najnovších ruských zbraniach sa používa viac ako 450 dovážaných súčiastok, aj keď čiastočné sankcie platia už od anexie Krymu v roku 2014.

televízia, peniaze, diaľkový ovládač

Únia sa snažila stopnúť ruskú propagandu. Našla si iné cesty

10.08.2022 06:42

Newyorská firma identifikovala 250 webových stránok aktívne šíriacich ruské dezinformácie o vojne.

Charkov Saltivka

Anna Gin: Modrá veľryba Charkovčanov budí a ubíja

10.08.2022 06:00

Bombardovanie Charkova pripomína desivú tínedžerskú hru známu ako „modrá veľryba“ alebo „zobuď ma o 4:20“, kde deti strašili a dovádzali k samovražde.