Založ si blog

Vojna

Každá vojna je zlá. Obávam sa však, že ľudstvo, resp. vládnuca časť ľudstva je od vojny závislá. Je veľa ľudí, málo území a kapitálu, míňajú sa suroviny, klíma vytláča obyvateľov z rodísk a navyše je tu snaha mocných zapísať sa do dejín presadením vlastnej ideológie, vlastného svetonázoru, vlastného poriadku.

Vojny sa dejú po celom svete už príliš dlho a treba si ich rovnako všímať ako tie mediálne zaujímavé. Možno sa často nenazývajú vojnami, ale trpí pri nich a umiera bežný ľud, ktorý po vraždení netúži, hoci sa naň často odvolávajú: Bojujeme za národ!

Netreba zabúdať na to, že príčina vojny neleží nikdy na jednej strane, na jednom vodcovi, na jednom štáte. Vojnu spôsobuje súhra rozmanitých príčin a hlavne záujmov aj tých, čo sa proti nej stavajú. Ak sa na to zabudne, obávam sa, čo spravia tí, čo vidia iba jednu príčinu a jednu vlastnú pravdu. Znova pripravia pahrebu pre ďalší konflikt. Pritom iba objektívne hodnotenie minimálne po 70 rokoch (jedna generácia) dá s potrebným odstupom odpovede, prečo sa v histórii tak konalo.

Môžem fanaticky vyrieknuť, že to, čo sa dnes stalo, je stopercentnou príčinou toho a toho. Ale nedovoľuje mi to vzdelanie, rozhľad a to, že nie som v koži dotknutých ľudí. Preto len zopakujem, že každá vojna je zlá a verím, že sa dnešná agresia nestane zámienkou pre drastické opatrenia tých, čo uvažujú ideologicky, politicky a fanaticky bez snahy o nadhľad a pokoj. Neverím však tomu, že vojenské riešenia konfliktov ustanú a v budúcnosti nebudú. Želám si však to, aby bojovali tí, čo sú za vojnu, spôsobili ju a hrnú sa do nej.     

Najviac ma mrzí, že strácam v tomto stave zmysel pôsobenia ako pedagóg, zmysel vzdelávania mladej generácie a význam poukazovania na hodnotu vedomostí a humanizmu. Najmä v situácii, keď akékoľvek vzdelávanie, akákoľvek výchova umiera vo víre primitívneho vraždenia kvôli niekoľkým egomaniakom.  

O AUTOROVI TEXTU: PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com  FB: Ján Papuga * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * janpapuga.blog.pravda.sk * youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk * AKTIVAČNÁ VÝZVA: Šírte tento text, aby sa zo slov stali činy. Zdieľajte ho, je verejný, netreba môj súhlas. Sprostredkujte môj text ľuďom, čo nechodia na internet. Posielajte ho  politikom, stranám, ministrom, inštitúciám,  médiám. Ak sa s textom stotožňujete, je potrebné, aby sa dostal do povedomia. Aj takto sa menia veci. V prípade, že chcete poznať moju koncepciu a chcete konštruktívne, vecne a odborne komunikovať s inými ľuďmi, pridajte sa do FB skupiny Školoveda alebo mi napíšte na uvedené kontakty. * DISKUSIA NA BLOGU: Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V prípade, že máte záujem o konštruktívnu pripomienku a moju reakciu na ňu, neváhajte sa so mnou spojiť prostredníctvom uvedených kontaktov. Akémukoľvek neanonymnému podnetu a konštruktívnej kritike sa poteším.

Komentárik: Predvolebné prieskumy

01.07.2022

Dnes som počúval jednu reláciu o predvolebných prieskumoch. Usúdil som, že sú tým najväčším hoaxom a dezinformáciou, aká môže byť. A nikto ich nezakazuje, neobmedzuje, necunzuruje. Kým niekto iný, keď napíše čo len vetu, ktorá môže byť hypotézou a nie zámerným klamstvom, tak už má problém. Ja len verím, že volič tieto prieskumy neberie na vedomie, hoci nám ich [...]

Komentárik: To Matovič! Ale podržme ho…

19.06.2022

Pozerám politickú reláciu V politike. Vznikla tam v podstate koalično-opozičná zhoda, že za to, že sa nič nedeje, môže Matovič. On je síce parádny gauner a ďaleko má od politickej osobnosti, no keby nemal nohsledov, ktorí ho držia, nezmohol by nič. Ale keď je aj podľa veľkej časti koalície Matovič vinný, zodpovedený, tak, dokelu, prečo ho tam stále držia??? Čo [...]

Totalita zasiahla Ľ. Blahu

14.06.2022

Vypnutie poslanca Blahu na FB nie je ničia výhra. Je to tendencia.

Konasenkov Foto

Rusi „zničili“ celú ukrajinskú armádu. Ústami hovorcu

02.07.2022 10:52

Hovorca ministerstva obrany l Igor Konašenkov denne hovorí o úspechoch ruskej armády. Investigatívny tím ruských novinárov Projekt preštudoval všetkých 196 jeho hlásení za štyri mesiace od začiatku vojny a našiel hrubé i zábavné nezrovnalosti.

blesk, búrka

Poľsko zasiahli búrky, hlásia sedem zranených

02.07.2022 10:32

Hasiči prijali 3700 tiesňových volaní, väčšinou zo severu Poľska.

Penta, Haščák, NAKA,

Kajúcnici a nezákonnosti na slovenský spôsob. Makó na slobode, iní po jeho výpovediach zavretí

02.07.2022 10:05

„Postoj, že účel svätí prostriedky, je neakceptovateľný,“ zdôraznil na odbornej konferencii dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda.

útok na Sýriu, nálet, Sýria, Damask

Pri izraelskom raketovom útoku utrpeli pri Tartuse zranenia dvaja ľudia, tvrdí Sýria

02.07.2022 09:51

Išlo o prvý útok od 10. júna, keď bombardovanie na dva týždne vyradilo z prevádzky medzinárodné letisko v Damasku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 271398x
Priemerná čítanosť článkov: 2536x

Autor blogu

Kategórie