Založ si blog

Vojna

Každá vojna je zlá. Obávam sa však, že ľudstvo, resp. vládnuca časť ľudstva je od vojny závislá. Je veľa ľudí, málo území a kapitálu, míňajú sa suroviny, klíma vytláča obyvateľov z rodísk a navyše je tu snaha mocných zapísať sa do dejín presadením vlastnej ideológie, vlastného svetonázoru, vlastného poriadku.

Vojny sa dejú po celom svete už príliš dlho a treba si ich rovnako všímať ako tie mediálne zaujímavé. Možno sa často nenazývajú vojnami, ale trpí pri nich a umiera bežný ľud, ktorý po vraždení netúži, hoci sa naň často odvolávajú: Bojujeme za národ!

Netreba zabúdať na to, že príčina vojny neleží nikdy na jednej strane, na jednom vodcovi, na jednom štáte. Vojnu spôsobuje súhra rozmanitých príčin a hlavne záujmov aj tých, čo sa proti nej stavajú. Ak sa na to zabudne, obávam sa, čo spravia tí, čo vidia iba jednu príčinu a jednu vlastnú pravdu. Znova pripravia pahrebu pre ďalší konflikt. Pritom iba objektívne hodnotenie minimálne po 70 rokoch (jedna generácia) dá s potrebným odstupom odpovede, prečo sa v histórii tak konalo.

Môžem fanaticky vyrieknuť, že to, čo sa dnes stalo, je stopercentnou príčinou toho a toho. Ale nedovoľuje mi to vzdelanie, rozhľad a to, že nie som v koži dotknutých ľudí. Preto len zopakujem, že každá vojna je zlá a verím, že sa dnešná agresia nestane zámienkou pre drastické opatrenia tých, čo uvažujú ideologicky, politicky a fanaticky bez snahy o nadhľad a pokoj. Neverím však tomu, že vojenské riešenia konfliktov ustanú a v budúcnosti nebudú. Želám si však to, aby bojovali tí, čo sú za vojnu, spôsobili ju a hrnú sa do nej.     

Najviac ma mrzí, že strácam v tomto stave zmysel pôsobenia ako pedagóg, zmysel vzdelávania mladej generácie a význam poukazovania na hodnotu vedomostí a humanizmu. Najmä v situácii, keď akékoľvek vzdelávanie, akákoľvek výchova umiera vo víre primitívneho vraždenia kvôli niekoľkým egomaniakom.  

O AUTOROVI TEXTU: PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com  FB: Ján Papuga * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * janpapuga.blog.pravda.sk * youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk * AKTIVAČNÁ VÝZVA: Šírte tento text, aby sa zo slov stali činy. Zdieľajte ho, je verejný, netreba môj súhlas. Sprostredkujte môj text ľuďom, čo nechodia na internet. Posielajte ho  politikom, stranám, ministrom, inštitúciám,  médiám. Ak sa s textom stotožňujete, je potrebné, aby sa dostal do povedomia. Aj takto sa menia veci. V prípade, že chcete poznať moju koncepciu a chcete konštruktívne, vecne a odborne komunikovať s inými ľuďmi, pridajte sa do FB skupiny Školoveda alebo mi napíšte na uvedené kontakty. * DISKUSIA NA BLOGU: Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V prípade, že máte záujem o konštruktívnu pripomienku a moju reakciu na ňu, neváhajte sa so mnou spojiť prostredníctvom uvedených kontaktov. Akémukoľvek neanonymnému podnetu a konštruktívnej kritike sa poteším.

Deťom…

01.06.2023

MDD Všetci sme deťmi mám a otcov. Ale 1. 6. si pripomíname deti, ktoré sú deťmi z hľadiska svojho veku. Tie deti, na ktoré isto aj pod vplyvom každodenných starostí zabúdame, tie deti, ktoré przní súčasná spoločnosť, tie deti, ktoré musia čoraz skôr dospievať… Tým želám, aby mali rodičov (alebo ľudí v role rodiča). Aby mali chápavých, rozhľadených [...]

Učitelia, nemajte postoje, hodnoty a aktivity! Alebo…

30.05.2023

Včera ma upozornili na reportáž na TV Markíza, ktorej spravodajstvo nesledujem. Pravdou je, že ju robila redaktorka A. Šprochová, ktorá sa vo svojich príspevkoch snaží byť vyvážená. Bolo to o pedagógovi, ktorý pôsobí na strednej škole a v súkromí sa venuje rôznym občianskym aktivitám, ktoré boli v reportáži zaradené medzi konšpirátorské, resp. dezinformačné. [...]

Majme k smrti rešpekt. Nebuďme ako oni

25.05.2023

Posledné tri roky boli explóziami nenávisti. Najmä keď ste mali iný názor ako vládnuci maniaci, mainstreamové médiá a milovníci najhoršej vlády v dejinách. Určite sa pamätáte, ako nás všetci títo označovali za dezolátov, svine, opice, fašistov, agentov cudzích mocností, antivaxerov… Ako nám takíto [...]

William Burns

Riaditeľ CIA navštívil v tajnosti Čínu. Washington sa má obávať zhoršenia vzťahov s Pekingom

02.06.2023 20:00

Program šéfa americkej tajnej služby a exdiplomata Williama Burnsa bol tajný a CIA ani Biely dom udalosť oficiálne nekomentovali.

Vlak

Zrážka vlakov v Indii si vyžiadala najmenej 50 mŕtvych a 300 zranených

02.06.2023 19:33

Počty obetí a zranených budú podľa indických oficiálnych činiteľov s najväčšou pravdepodobnosťou stúpať.

Sudán, burhán

Po zlyhaní rozhovorov otriasa sudánskym Chartúmom paľba, zahynulo 27 ľudí

02.06.2023 18:45

V Sudáne pokračujú boje medzi armádou a polovojenskými Jednotkami rýchlej podpory.

Hell Angels

Bratislavu obsadili Hells Angels. Ako sa v jej uliciach kontroverzní motorkári správali?

02.06.2023 18:27

Do niektorých krajín nesmú. Slovensko navštívili členovia obávaného motorkárskeho klubu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 157
Celková čítanosť: 475248x
Priemerná čítanosť článkov: 3027x

Autor blogu

Kategórie