Založ si blog

Politici robia z práva účelový bordel. Zákony majú byť zrozumiteľné občanom

Už niekoľko dní sa v parlamente hádajú o tzv. hodnotovej téme, ktorú predložila poslankyňa OĽaNO Anna Záborská. Ide o zákon, ktorý má čiastočne obmedziť motiváciu žien podstúpiť interrupciu. Je hrôzostrašné, kto a akými argumentmi o tomto rozhoduje v parlamente. Ako som už písal v článku Priama demokracia – vôľa národa, takéto témy by mali byť predmetom referenda. Spoliehať sa na sfanatizovaných politikov s rôznymi ideologickými presvedčeniami pri takejto závažnej a celoslovenskej téme sa rovná odovzdaniu rozhodovania do rúk hochštaplerov.

V súvislosti s touto témou mi však napadla iná myšlienka. O tom, ako veľmi zlé zákony sú na Slovensku. Nezrozumiteľné, nejasné a najhoršie je, že sú viacvýznamové. Veď preto sa u nás tak dobre darí právnikom, ktorým musia ľudia platiť veľké peniaze. Nie je pravda, čo sa tvrdí, že slovenská legislatíva je dobrá. V žiadnom prípade. A v rukách terajšej koalície je priam nebezpečnou zbraňou.

Už Ústava je nejednoznačná

Pozrime sa na jeden príklad zo stoviek príkladov. Nechcem vo svojom príspevku vyjadrovať svoj postoj k interrupciám. Na rozdiel od poslancov ho neviem vyjadriť tak jednoznačne a bohorovne. Ale súčasná diskusia o prerušení tehotenstva je dobrým ilustračným príkladom.  

Poslanci, ktorí sú zástancami interrupcií, hoci v Záborskej návrhu nejde o ich zákaz, sa odvolávajú na Ústavu SR. Tam je písané toto: „Každý má právo na život. Ľudský život je hodný ochrany už pred narodením.“ Zrejme táto formulácia je tá, ku ktorej sa odvolávajú tí, čo sú proti interrupciám. Zdalo by sa, že majú pravdu. No to by nemohla byť slovenská legislatíva. Spojenie „hodný ochrany“ prenáša celý tento odsek do situácie, ktorú môžeme obrazne vyjadriť: ani z voza, ani na voz. Zákonodarca sa nevedel rozhodnúť, preto tam dal formuláciu, ktorá roky rokúce spôsobuje konflikty, zdržuje parlament, vyvoláva vášne, traumatizuje spoločnosť. Akoby si tvorca tohto odseku povedal, necháme to na iných, ako to pochopia. A takto sa pristupuje k slovenskej legislatíve. Nechať v nej diery, ktoré vyvolajú mnohé problémy.

Vágne slovné spojenia spôsobujú právny chaos

Niet sa potom čo čudovať, že bežní ľudia ťahajú za kratší koniec, keď bojujú o svoje práva.  Sú odkázaní na vôľu toho, kto rozhodne, ktorá interpretácia zákona je správna, čo dané slovíčko znamená.

V súvislosti s interrupciami, teda Ústava nekáže chrániť život pred narodením. Iba ho odporúča chrániť, čo je vágne tvrdenie. A do zložitejších polemík by sme sa dostali, keby sme začali uvažovať, čo znamená život, kedy sa začína. Aj na to sú rôzne názory, preto nemožno vylúčiť, že život sa začína počatím alebo až narodením.  

Nedá sa to presnejšie formulovať?

Keby sme mali presnejšiu Ústavu založenú však na celospoločenskej zhode, možno práve prostredníctvom referenda, tak by mala byť formulácia v Ústave taká, že „Ľudský život sa ochraňuje od počatia.“ Alebo: „Ľudský život sa ochraňuje od narodenia.“ Všetky polovičné riešenia vytvárajú právny chaos, v ktorom sa nevyzná ten, komu zákony slúžia – bežný občan.

Text som publikoval v Hlavnom denníku.

*

PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com FB: Ján Papuga * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * janpapuga.blog.pravda.sk * youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk
*
Zdieľajte tento text, ak sa s ním stotožňujete, je verejný, netreba osobitný súhlas. Posielajte tento text na vyššie miesta, ak sa s ním stotožňujete. Posielajte ho médiám. Ukážte ho ľuďom, ktorí nie sú na internete. Aj takto sa menia veci. V prípade pravidelného informovania o mojich aktivitách sa pridajte do FB skupiny Školoveda alebo na môj osobný FB.
*
Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V prípade, že máte záujem o konštruktívnu pripomienku a moju reakciu na ňu, neváhajte ma kontaktovať prostredníctvom uvedených kontaktov.

Deťom…

01.06.2023

MDD Všetci sme deťmi mám a otcov. Ale 1. 6. si pripomíname deti, ktoré sú deťmi z hľadiska svojho veku. Tie deti, na ktoré isto aj pod vplyvom každodenných starostí zabúdame, tie deti, ktoré przní súčasná spoločnosť, tie deti, ktoré musia čoraz skôr dospievať… Tým želám, aby mali rodičov (alebo ľudí v role rodiča). Aby mali chápavých, rozhľadených [...]

Učitelia, nemajte postoje, hodnoty a aktivity! Alebo…

30.05.2023

Včera ma upozornili na reportáž na TV Markíza, ktorej spravodajstvo nesledujem. Pravdou je, že ju robila redaktorka A. Šprochová, ktorá sa vo svojich príspevkoch snaží byť vyvážená. Bolo to o pedagógovi, ktorý pôsobí na strednej škole a v súkromí sa venuje rôznym občianskym aktivitám, ktoré boli v reportáži zaradené medzi konšpirátorské, resp. dezinformačné. [...]

Majme k smrti rešpekt. Nebuďme ako oni

25.05.2023

Posledné tri roky boli explóziami nenávisti. Najmä keď ste mali iný názor ako vládnuci maniaci, mainstreamové médiá a milovníci najhoršej vlády v dejinách. Určite sa pamätáte, ako nás všetci títo označovali za dezolátov, svine, opice, fašistov, agentov cudzích mocností, antivaxerov… Ako nám takíto [...]

Vlak

Zrážka vlakov v Indii si vyžiadala najmenej 50 mŕtvych a 300 zranených

02.06.2023 19:33

Počty obetí a zranených budú podľa indických oficiálnych činiteľov s najväčšou pravdepodobnosťou stúpať.

Sudán, burhán

Po zlyhaní rozhovorov otriasa sudánskym Chartúmom paľba, zahynulo 27 ľudí

02.06.2023 18:45

V Sudáne pokračujú boje medzi armádou a polovojenskými Jednotkami rýchlej podpory.

Hell Angels

Bratislavu obsadili Hells Angels. Ako sa v jej uliciach kontroverzní motorkári správali?

02.06.2023 18:27

Do niektorých krajín nesmú. Slovensko navštívili členovia obávaného motorkárskeho klubu.

ukrajina, dron, kyjev, šáhid

Ukrajina odmietla Orbánovu výzvu na prímerie a mierové rokovania s Ruskom

02.06.2023 18:00

Mierové rozhovory budú podľa Ukrajiny možné až po úplnom stiahnutí ruských vojsk z Ukrajiny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 157
Celková čítanosť: 475235x
Priemerná čítanosť článkov: 3027x

Autor blogu

Kategórie