Založ si blog

Politici robia z práva účelový bordel. Zákony majú byť zrozumiteľné občanom

Už niekoľko dní sa v parlamente hádajú o tzv. hodnotovej téme, ktorú predložila poslankyňa OĽaNO Anna Záborská. Ide o zákon, ktorý má čiastočne obmedziť motiváciu žien podstúpiť interrupciu. Je hrôzostrašné, kto a akými argumentmi o tomto rozhoduje v parlamente. Ako som už písal v článku Priama demokracia – vôľa národa, takéto témy by mali byť predmetom referenda. Spoliehať sa na sfanatizovaných politikov s rôznymi ideologickými presvedčeniami pri takejto závažnej a celoslovenskej téme sa rovná odovzdaniu rozhodovania do rúk hochštaplerov.

V súvislosti s touto témou mi však napadla iná myšlienka. O tom, ako veľmi zlé zákony sú na Slovensku. Nezrozumiteľné, nejasné a najhoršie je, že sú viacvýznamové. Veď preto sa u nás tak dobre darí právnikom, ktorým musia ľudia platiť veľké peniaze. Nie je pravda, čo sa tvrdí, že slovenská legislatíva je dobrá. V žiadnom prípade. A v rukách terajšej koalície je priam nebezpečnou zbraňou.

Už Ústava je nejednoznačná

Pozrime sa na jeden príklad zo stoviek príkladov. Nechcem vo svojom príspevku vyjadrovať svoj postoj k interrupciám. Na rozdiel od poslancov ho neviem vyjadriť tak jednoznačne a bohorovne. Ale súčasná diskusia o prerušení tehotenstva je dobrým ilustračným príkladom.  

Poslanci, ktorí sú zástancami interrupcií, hoci v Záborskej návrhu nejde o ich zákaz, sa odvolávajú na Ústavu SR. Tam je písané toto: „Každý má právo na život. Ľudský život je hodný ochrany už pred narodením.“ Zrejme táto formulácia je tá, ku ktorej sa odvolávajú tí, čo sú proti interrupciám. Zdalo by sa, že majú pravdu. No to by nemohla byť slovenská legislatíva. Spojenie „hodný ochrany“ prenáša celý tento odsek do situácie, ktorú môžeme obrazne vyjadriť: ani z voza, ani na voz. Zákonodarca sa nevedel rozhodnúť, preto tam dal formuláciu, ktorá roky rokúce spôsobuje konflikty, zdržuje parlament, vyvoláva vášne, traumatizuje spoločnosť. Akoby si tvorca tohto odseku povedal, necháme to na iných, ako to pochopia. A takto sa pristupuje k slovenskej legislatíve. Nechať v nej diery, ktoré vyvolajú mnohé problémy.

Vágne slovné spojenia spôsobujú právny chaos

Niet sa potom čo čudovať, že bežní ľudia ťahajú za kratší koniec, keď bojujú o svoje práva.  Sú odkázaní na vôľu toho, kto rozhodne, ktorá interpretácia zákona je správna, čo dané slovíčko znamená.

V súvislosti s interrupciami, teda Ústava nekáže chrániť život pred narodením. Iba ho odporúča chrániť, čo je vágne tvrdenie. A do zložitejších polemík by sme sa dostali, keby sme začali uvažovať, čo znamená život, kedy sa začína. Aj na to sú rôzne názory, preto nemožno vylúčiť, že život sa začína počatím alebo až narodením.  

Nedá sa to presnejšie formulovať?

Keby sme mali presnejšiu Ústavu založenú však na celospoločenskej zhode, možno práve prostredníctvom referenda, tak by mala byť formulácia v Ústave taká, že „Ľudský život sa ochraňuje od počatia.“ Alebo: „Ľudský život sa ochraňuje od narodenia.“ Všetky polovičné riešenia vytvárajú právny chaos, v ktorom sa nevyzná ten, komu zákony slúžia – bežný občan.

Text som publikoval v Hlavnom denníku.

*

PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com FB: Ján Papuga * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Školoveda * janpapuga.blog.pravda.sk * youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk
*
Zdieľajte tento text, ak sa s ním stotožňujete, je verejný, netreba osobitný súhlas. Posielajte tento text na vyššie miesta, ak sa s ním stotožňujete. Posielajte ho médiám. Ukážte ho ľuďom, ktorí nie sú na internete. Aj takto sa menia veci. V prípade pravidelného informovania o mojich aktivitách sa pridajte do FB skupiny Školoveda alebo na môj osobný FB.
*
Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V prípade, že máte záujem o konštruktívnu pripomienku a moju reakciu na ňu, neváhajte ma kontaktovať prostredníctvom uvedených kontaktov.

Volič, nedaj sa oklamať alebo Matovičova dvojstovka

08.08.2022

Dnes som išiel okolo reklamy, ktorá hlása, že OĽaNO splnilo sľub: 200 eur na dieťa. A tam nastajlovaná a upravená fotka likvidátora Slovenska, blázna, podvodníka a nekompetentného ministra financií, jedným slovom – Matoviča. Viem, toto je už neaktuálna téma, už sa o nej popísalo. Ale práve preto! [...]

Politikom EÚ sa zvyšujú platy. Určite zaslúžene…

31.07.2022

Zničili šengen, terorizovali ľudí hlúpymi epidemickými opatreniami a očkovaním, ničili ich, keď nemali papierik slobody, zavádzajú hyperbyrokraciu, beztrestne rozhadzujú naše peniaze, slúžia jednému štátu a nie členským, zavádzajú nezmyselné opatrenia a normy, uvrhli Európu do recesie, hospodárskej a ekonomickej krízy, chcú totalitne prideľovať energie a iné [...]

Komentárik: Šarády charakterov

31.07.2022

Nemožno očakávať charakter tam, kde nie je. Ani u Krupu, ani u SAS. Ale možno očakávať to, že si gauneri myslia, že charakter majú. Potom je na ľuďoch, či tomu naletia pre pekný úsmev, drahú kravatu a hranú prítomnosť srdca.

Lesný požiar

Horúčavy rozdúchali požiare aj v Bulharsku, úrady vyhlásili stav núdze

09.08.2022 22:52

Vyhorelo aj niekoľko neobývaných dovolenkových rezidencií.

Kybernetické útoky - autá

Fínsko opäť terčom kyberútoku. Po obrane či vláde hekeri udreli na parlament

09.08.2022 22:14

Fínska spravodajská služba varovala, že "Rusko má vôľu" ovplyvniť proces podávania žiadosti Fínska o členstvo v NATO.

Kara-Murza

Ruskému opozičníkovi Kara-Murzovi predĺžil súd väzbu

09.08.2022 21:44

Vo väzení je od apríla kvôli obvineniu z rozširovania "klamných informácií" o ruskej invázii na Ukrajinu.

Biden NATO

23. áno. Biden podpísal vstup Fínska a Švédska do NATO

09.08.2022 21:24

Potrebný je súhlas všetkých 30 členských krajín.