Založ si blog

Pani prezidentka podpísala…

Je úplne jedno, čo si myslíte o tom zákone, ktorý v prípade potreby rozdelí ľudí na očkovaných proti covidu a nezaočkovaných. Sú okolo neho nejasnosti. Je pravdepodobné, že tento zákon môže byť diskriminačný a môže dať prakticky neobmedzenú moc obyčajnému, nikým nevolenému úradníkovi – hlavnému hygienikovi. Naschvál píšem môže, keďže nechcem, aby bol tento text o presadzovaní môjho názoru, ktorý mám úplne jasný. No uvedomujem si, že názorových odporcov nepresvedčím a asi už ani nemám síl presviedčať. Skrátka, v schválenom zákone je veľmi veľa kontroverzií, ktoré opäť rozdelili spoločnosť. Až tak, že sa konali/budú konať protesty. A tie zase nahrávajú do kariet politikom. Kým sa háda národ, môžu si spraviť, čo len chcú.

            Pani prezidentka prvé mesiace po zvolení pôsobila naozaj objektívne, jej prejavy boli vyvážené a, priznávam sa, že som napriek pochybnostiam časti jej nepriateľov bol presvedčený, že je to konečne občianska, nezaujatá a ľudská politička, ktorá pracuje pre národ, nie pre politické strany. Napriek tomu, že si okolo seba sústredila podivných poradcov. Veril som, že práve ona bude ten článok, čo bude spájať a stane sa bútľavou vŕbou pre Slovákov a Slovenky. Vôbec mi neprekážalo, že sa prezentuje aj ako módna ikona, keďže popri tom konala nádejne a jej imidž nám robil reklamu aj v zahraničí. Obdivoval som ju, keď vyslovila kritiku celoplošného testovania. No prvú a poslednú.

            Rešpektujem to, že sa rozhodla a podpísala uvedený zákon. Možno má rovnaký náhľad ako veľká časť obyvateľstva a skrátka verí tomu, že nepriame nútenie ľudí k očkovaniu spôsobí to, že vakcína zničí tento celosvetový vírus a bude konečne pokoj. Ak je človek takto nastavený, nemáte jedinú šancu mu to vyhovoriť. Zažívame denne hádky medzi uctievačmi a odporcami opatrení. Má teda aj ona právo na názor. Avšak je prezidentka. Dobre vie, ako veľmi rozdelil podpísaný zákon spoločnosť. Vie, že z oboch strán znejú závažné argumenty a zdá sa, že nejestvuje jedna pravda. Napriek tomu neempaticky a očividne zaujato bez väčšej lehoty čakania podpísala tento zákon. Už z úcty k časti národa mohla vyčkať niekoľko dní, mohla sa poradiť s odborníkmi, prípadne mohla dať ten zákon Ústavnému súdu, keďže výhrady voči nemu sú vážne. Nehovorím správne, ale vážne! Ona týmto dala veľmi zlý signál. Potom sa netreba čudovať, že sa tento signál bude mnohorako, a aj dezinformačne, interpretovať. Neuveriteľná rýchlosť podpisu zákona znamená, že k nemu nezvolala žiadnych odborníkov, čo sa dnes stále požaduje, ale iba vtedy, keď hovoríme protinázor k propagandistickému hlavnému prúdu. Rýchlym podpisom sa doslova vykašľala na časť národa, ktorý si kladie otázky. Rýchlym podpísaním opäť legitimizovala túto vládu, ktorá sa každým ďalším krokom a dňom preukazuje ako vláda osebe, nie pre nás. A dajme jeden dezinformačný dohad: Rýchlym podpisom pomáha svojej domovskej strane dostať sa do parlamentu.

            Prezidentka, inak plná statusov na sociálnych sieťach, k podpisu uvedeného zákona nenapísala nič. Hanebne zatajila to, čo spravila, čím opäť poprela svoju niekdajšiu vyváženosť. Už len čakám, kedy dá nejaký promo status, akoby sa nič nestalo (prečítajte si aj článok: Povrchný politický marketing). Potom sa fakt nečudujme, že sa vlna nenávisti zdvíha zakaždým, keď nám politici naznačujú, že ich názor občanov nielenže nezaujíma, ba ešte nás podráždia tým, že svoju ignoráciu bez štipky vžitia sa do ľudí, ktorým vládnu, spečatia expresným podpisom kontroverzného zákona, ktorého schválenie prezidentkou mohlo dozrieť. Akoby práve ten mal spasiť a zmeniť Slovenskom. Zmení ho, ale nie tak, ako si predstavujú politici, ktorí nedokážu byť, ba nemajú na to byť oporným stĺpom. Že ním nie je vláda, to sa dá chápať, nikto z nás ju nevolí, sami sa tam dosadzujú. Ale prezidentka dostala vysokú dôveru priamych voličov. A určite aj tých, čo sa teraz pýtajú, čo sa deje. A keď nedostávajú odpovede, vzpierajú sa, čo im dovoľuje Ústava i medzinárodné zmluvy.

            Pani prezidentka nedosiahla svojím rýchlym podpisom nič. Iba to, že opäť rozdelila spoločnosť, dala jej motív konať a postupne stráca status prezidentky všetkých Slovákov. A to bude mať rôzne dôsledky, ktoré sa nebudú dať len tak ľahko zvaliť na dezolátov, konšpirátorov, opozíciu a pod.

            Sklamala osoba, ktorá má počúvať národ, nie iba seba a rôzne subjekty s podivnými i nekalými zámermi.

*

PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com  FB: Ján Papuga * IG: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Slobodná iniciatíva nezávislých občanov * FB skupina: Riazanet – BA-NM * janpapuga.blog.pravda.sk * youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk

*

Zdieľajte tento text, ak sa s ním stotožňujete, je verejný, netreba osobitný súhlas. Posielajte tento text na vyššie miesta, ak sa s ním stotožňujete. Ukážte ho ľuďom, ktorí nie sú na internete. Aj takto sa menia veci.

*

Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V prípade, že máte záujem o konštruktívnu pripomienku a moju reakciu na ňu, neváhajte ma kontaktovať prostredníctvom uvedených kontaktov. 

Pápež veľa povedal, no hluchí zostali

17.09.2021

Nepotrebujem cirkev, aby som veril. No plne rešpektujem ľudí, čo sa hlásia k cirkvi a nachádzajú v nej útočisko pred nepríjemnými stránkami pozemského života. Nech sa na to pozrieme z akéhokoľvek hľadiska, návšteva pápeža je významná aj z pohľadu veriacich, aj neveriacich občanov. Isto, výdavky boli nemalé a neraz sa utratili na budovanie potemkinovských dedín, akoby [...]

Žiakom k novému školskému roku 2021/22

01.09.2021

Deti, žiaci, študenti, aj keď to bolo ťažké leto plné obmedzení a hlavne krátke, verím, že návrat do škôl nevezmete ako koniec sveta. Mnoho ľudí vo Vašom veku by všetko dalo aspoň za minimálne vzdelanie. Vy ho máte, využite ho vo svoj prospech… Buďte deťmi, kým sa dá, nedovoľte, aby Vám brali detstvo, hry a detský pohľad. Učte sa do miery, ktorú [...]

Väzenie tvárí detí – opäť na neurčito

25.08.2021

Nechcem sa priamo dotknúť polemiky o účinnosti či neúčinnosti rúšok. Myslím, že existuje aj veľa dokladov za i proti ich významu. V krajine vedenej rozumnými ľuďmi by dali používanie rúšok pre rôzne diametrálne odlišné názory ako dobrovoľné. A možno by tým dosiahli menší odpor a dôslednejšie používanie prekrytia tvárí. Nie úplne sa stotožňujem s [...]

San Jose, streľba

Streľba v supermarkete v Tennessee si vyžiadala obeť a 13 zranených

23.09.2021 23:15

Strelca našla polícia mŕtveho s poranením, ktoré si zjavne spôsobil sám.

Francúzsko Šakal terorista súd verdikt

Parížsky súd potvrdil doživotný trest pre teroristu Šakala

23.09.2021 22:49

Ilich Ramírez Sánchez zabil aj dvoch policajtov a informátora.

srbsko, kosovo

Na srbsko-kosovskej hranici vrie napätie. Pre poznávacie značky

23.09.2021 21:39

Srbský prezident Vučič sa obrátil na EÚ a NATO s otázkou, "prečo to dovolia".

moderna

Šéf Moderny: Pandémia sa skončí o rok, covid bude ako chrípka

23.09.2021 20:56

Očkovanie by sa mohlo rozšíriť aj na deti od šiestich mesiacov, uviedol Bancel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 112637x
Priemerná čítanosť článkov: 2125x

Autor blogu

Kategórie