Založ si blog

AJ/LEN MY ZA TO MôŽEME…

           Ľudia, toto, čo sa deje v spoločnosti nespôsobili politici (aj tí svetoví). A na vine nie sú iba tí súčasní, koaliční. Tí len marazmus Slovenska vystupňovali a odhalili pravú tvár národa. Obávam sa, že zlo, konflikt a nenávisť u kedysi holubičieho národa tu tlie dlhé roky, veľmi sme sa zmenili. Politici naše zlo iba rozdúchali. Už dlhé roky sa k sebe správame nenávistne. Stačí si spomenúť, ako sa k ľuďom v socializme správali predavačky alebo učitelia k deťom, ako sa dnes správajú starší k mladším a naopak, ako to schytáte, keď si niekoho dovolíte upozorniť, že hodil odpadok na zem alebo nezdvihol po psovi exkrement. Alebo si všimnite, ako nechutne sa k sebe správajú účastníci cestnej premávky, alebo si prečítajte, ako sa končí diskusia aj o tej najmenej škodnej téme na sociálnych sieťach, ako ju niektorí pisatelia nechutne degradujú. Predpokladám, že aj v diskusii k tomuto textu sa objavia odporné invektívy. A čím viac konfliktných situácií, tým viac sa zlo dostáva na povrch aj nezávisle od hrôz, ktoré vypľúvajú politici. Toto politické bláznovstvo a zároveň anonymita sociálnych sietí významne prispelo k prejavom negatívnych emócií, no vychádza to z nás. A práve z tohto ťažia rôzni gaunerskí politici, aktivisti, fundamentalisti, sektári či extrémisti. My im bahnením sa v konfliktoch a ich rozvíjaním v ich zlých úmysloch pomáhame.

            Pozrite sa len, ako ľahko sme nastúpili na vzájomnú polarizáciu pre protiepidemické opatrenia. Stačilo pár nelogických, protizákonných a neúčinných nariadení a po chvíli sme sa zmenili na dve bojujúce skupiny. Tých, čo odmietajú opatrenia a útočia na tých, čo ich neodmietajú. A tých, čo prijímajú opatrenia a útočia na tých, čo ich neprijímajú. Bez ohľadu na to, že niektoré opatrenia sú naozaj cez rámec štandardných nariadení a v konečnom dôsledku až existenčne poškodzujú iba nás občanov. Tento rozpor medzi nami bežnými ľuďmi sa prejavoval a prejavuje zosmiešňovaním, nenávisťou, tvrdými vulgarizmami až vyhrážaním sa fyzickými útokmi či smrťou. To isté sa deje teraz pri očkovaní, ktoré opäť politici prezentujú ako poslední amatéri. Pritom obe hlboko spolarizované skupiny majú závažné argumenty, prečo veria svojmu rozhodnutiu. A tým by to malo končiť. Ale nie tým, že navzájom bojujeme o svoju pravdu, ktorú chceme vnútiť druhým. Aj za cenu hrubého správania hraničiaceho s ľudskosťou. Pritom ide o absolútne intímnu záležitosť zdravia. A tí tretí z našich konfliktov ťažia. Politici si robia svoje nekalé aktivity bez kontroly rozhádanej verejnosti, médiá vyvolávajú a prehlbujú kontakty, aby mali sledovanosť, lebo aj nadávanie na médiá je reklama. A v podstate ich podporujeme my sami tým, že ich sledujeme, lebo sú plné konfliktov. Politikov, ktorí zas vyznávajú náš názor, vzývame ako mesiášov. A možno je to tak aj preto, že prebudili tú temnú stránku, ktorá sa za roky skepsy usadila v Slovákoch. Negatívne informácie, vzývanie gaunerov, uznávanie násilia, to všetko je v národe už zakorenené.

            Nezabúdajme, že nakoniec sa to všetko vráti iba nám bežným ľuďom. Roztrieštime sa a nedokážeme sa brániť (ani proti drastickejším rozhodnutiam politikov) a vláda si urobí, čo len chce aj za cenu porušenia práv, Ústavy či medzinárodných zmlúv. Naletíme kadejakým politickým subjektom, že vyriešia veci, čo nás trápia, zvolíme ich a už o mesiac zistíme, že sú to rovnakí gauneri ako tí predchádzajúci, ak nie horší. Alebo sa zase zvolí nesúrodá koalícia z vysokého počtu strán, čo ohrozí fungovanie štátu a opäť v nás rozohní nenávisť.

            Toto všetko pôsobí na deti, na našu novú generáciu a je len otázkou, či sa aj z nich časom nestanú zákerní a zlí ľudia plní nenávisti a konfliktov. A kolobeh zla bude pokračovať, kolobeh hádania sa bežných ľudí a využívania týchto konfliktov vládnucimi vrstvami či inými pokútnymi skupinami. A potom bude ľahké nadiktovať národu hocičo.

            Sme ľudia rôzni s rôznymi názormi. Keďže žijeme v spoločnosti, musíme sa riadiť, prirodzene, aj istými pravidlami. Logickými, rozumnými, nevyhnutnými. Práve také nie sú schopní vytvoriť slovenskí politici. A tým vznikajú nariadenia direktívne útočiace aj na rozhodnutia, ktoré súvisia iba s naším osobným rozhodnutím. A ak už tu sú, nepredstierajme, že sú správne a treba nimi terorizovať tých, čo si myslia, že sú nesprávne, udávať ich a pranierovať. Ako môže niekto chcieť od iného aby dodržiaval to, čo je očividne a preukázateľne nezmysel? A fanaticky ho za to terorizovať, len preto, že to povedal obľúbený politik, ktorý má ďaleko od odborného poznania a apolitickej názorovej nezávislosti? To zákonite vyvolá konflikt a opäť sme tam, kde sme nechceli byť. Áno, trvajme na tom, aby sa nejazdilo rýchlo, potrestajme zlodejov, zavrime skorumpovaných politikov. Ale neničme my dole človeka za to, že si dá v horúčave dolu rúško alebo sa obáva vakcíny. Je to akoby sme sa starali o to, aby si niekto dal v zime vetrovku, aby neochorel a nenakazil nás chrípkou. Alebo akoby sme nútili ísť niekoho k zubárovi, aby nás nestrašil štrbavým úsmevom. V medicíne je príliš veľa premenných, aby konečné rozhodnutie zostalo iba na jednotlivcovi a nerozhodoval zaňho niekto iný, cudzí. Nakoniec integritu osobného zdravia a rozhodovania o ňom garantuje aj medzinárodné právo. Ale mnohí ľudia dnes majú klapky na očiach, nepripustia iný názor a vyznávajú iba jedinú pravdu, nech sú z akéhokoľvek tábora. A útočia. Nie iba politici, ale aj bežní ľudia, čo sa vyžívajú v konfliktoch. Je veľmi nebezpečné, že práve Slováci medzi sebou bojujú, neuvedomiac si, že škodia sami sebe a pomáhajú novodobej totalite a extrémizmu v akejkoľvek podobe. Kým si to neuvedomíme, budú z toho ťažiť ľudia so zlými zámermi, ktorí predstierajú, že sú spasitelia.

PhDr. Ján Papuga, PhD. * Bratislava-Rača * janpapuga@gmail.com  FB: Ján Papuga * FB skupina: Spoločenstvo slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania * FB skupina: Slobodná iniciatíva nezávislých občanov * FB skupina: Riazanet – BA-NM * janpapuga.blog.pravda.sk * youtube: Ján Papuga * www . janpapuga . sk

*

Zdieľajte tento text, ak sa s ním stotožňujete, je verejný, netreba osobitný súhlas. Posielajte tento text na vyššie miesta, ak sa s ním stotožňujete. Ukážte ho ľuďom, ktorí nie sú na internete. Aj takto sa menia veci.

*

Odpovede na komentáre k tomuto blogu na tejto platforme nezverejňujem, nesledujem, nevyjadrujem sa k nim aj z dôvodu, že autori komentárov majú anonymné ID a môžu byť medzi nimi provokatéri. V prípade, že máte záujem o konštruktívnu pripomienku a moju reakciu na ňu, neváhajte ma kontaktovať prostredníctvom uvedených kontaktov. 

Pápež veľa povedal, no hluchí zostali

17.09.2021

Nepotrebujem cirkev, aby som veril. No plne rešpektujem ľudí, čo sa hlásia k cirkvi a nachádzajú v nej útočisko pred nepríjemnými stránkami pozemského života. Nech sa na to pozrieme z akéhokoľvek hľadiska, návšteva pápeža je významná aj z pohľadu veriacich, aj neveriacich občanov. Isto, výdavky boli nemalé a neraz sa utratili na budovanie potemkinovských dedín, akoby [...]

Žiakom k novému školskému roku 2021/22

01.09.2021

Deti, žiaci, študenti, aj keď to bolo ťažké leto plné obmedzení a hlavne krátke, verím, že návrat do škôl nevezmete ako koniec sveta. Mnoho ľudí vo Vašom veku by všetko dalo aspoň za minimálne vzdelanie. Vy ho máte, využite ho vo svoj prospech… Buďte deťmi, kým sa dá, nedovoľte, aby Vám brali detstvo, hry a detský pohľad. Učte sa do miery, ktorú [...]

Väzenie tvárí detí – opäť na neurčito

25.08.2021

Nechcem sa priamo dotknúť polemiky o účinnosti či neúčinnosti rúšok. Myslím, že existuje aj veľa dokladov za i proti ich významu. V krajine vedenej rozumnými ľuďmi by dali používanie rúšok pre rôzne diametrálne odlišné názory ako dobrovoľné. A možno by tým dosiahli menší odpor a dôslednejšie používanie prekrytia tvárí. Nie úplne sa stotožňujem s [...]

Francúzsko Šakal terorista súd verdikt

Parížsky súd potvrdil doživotný trest pre teroristu Šakala

23.09.2021 22:49

Ilich Ramírez Sánchez zabil aj dvoch policajtov a informátora.

srbsko, kosovo

Na srbsko-kosovskej hranici vrie napätie. Pre poznávacie značky

23.09.2021 21:39

Srbský prezident Vučič sa obrátil na EÚ a NATO s otázkou, "prečo to dovolia".

moderna

Šéf Moderny: Pandémia sa skončí o rok, covid bude ako chrípka

23.09.2021 20:56

Očkovanie by sa mohlo rozšíriť aj na deti od šiestich mesiacov, uviedol Bancel.

Ide o pravdu, Boris Kollár

Kollár v Ide o pravdu: Ak byty odmietnu, nebudeme s koalíciou hlasovať

23.09.2021 20:55

Štyria väzobne stíhaní vyšetrovatelia NAKA nemusia byť poslední. „Oni patrili pod špeciálnu prokuratúru, a sú dôkazy, že sa tam diali nekalé veci. Je vysoká pravdepodobnosť, že obvinené budú ďalšie osoby,“ povedal v relácii Ide o pravdu predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 112632x
Priemerná čítanosť článkov: 2125x

Autor blogu

Kategórie